Kentsel Dönüşüm Tarihe Takıldı

Son Güncelleme: 15 Şubat 2016 - 8:50 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

TOKİ, Nevşehir’de kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında 7 kilometrelik tarihi bir şehir ortaya çıkarmıştı.Kentsel Dönüşüm Tarihe Takıldı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nın, Nevşehir’de kentsel dönüşüm için yıktığı gecekonduların altından 7 kilometre uzunluğunda tarihi bir kent çıktı. TOKİ, bu çok önemli tarihi keşif nedeniyle tüm çalışmalarını durdurdu ve kentsel dönüşüm projesinden vazgeçti. Tarihi keşifle ilgili araştırma çalışmaları ise devam ediyor.

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, “Nevşehir’in merkezinde kentsel dönüşüm alanında dünyanın en büyük eski yerleşimi olduğu belirtilen bir yeraltı şehri çıktı. Nevşehir Belediyesi ile birlikte bu alanın korunması konusunda anlaştık. TOKİ olarak biz kentsel dönüşüm projesinden vazgeçtik. Şu ana kadar oraya 90 milyon lira harcamıştık. Harcadığımız 90 milyon TL’yi zarar olarak görmüyoruz. Burası yeni keşfedilmiş bir kent. Anadolu tarihine de ışık tutuyor” diye konuştu.

EN BÜYÜK YER ALTI ŞEHRİ

Turan, “Anadolu tarihine yeni bir ışık tutacak tamamen yeni bir keşif. Burası, 3. derece arkeolojik SİT alanı ilan edildi. Bu şehirde 7 kilometrelik tüneller uzanıyor. Bunun Nevşehir’e nasıl değer katacağının çalışması yapılıyor. Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver de burasıyla ilgili olarak çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Tarihi dokuyu gözeterek çalışıyoruz

Kentsel dönüşüm projelerinde tarihi dokuları gözeterek çalışma yaptıklarını belirten Turan, “Anadolu tarihine neler katabileceğimizin çalışmasını yapıyoruz. Nevşehir’de en büyük yeraltı şehir yerleşiminde geçen yıl temizlik çalışmalarına başlandı. Bölgede tarih ile ilgili bilgileri yeni baştan değerlendirecek nitelikte bilgi ve belgelere ulaşılıyor. Anadolu’nun tarihine yeni değerler katacaktır” diye konuştu.

Ortodoks dönemine ait kilise

Ortodoks dönemine ait yer altı kilisesinin ortaya çıkartıldığını aktaran Turan, “Bu dünya Ortodoksluğunun tarihi açısından çok önemlidir. Kapadokya bölgesindeki en büyük kiliselerden biri olarak değerlendiriliyor. Tamamıyla yerin altında, yerin üzerinde hiçbir belirtisi olmayan bir alan” açıklamasında bulundu.


Kentsel Dönüşüm Tarihe Takıldı ile Benzer Yazılar:

15 Şubat 2016 Saat : 8:50

Kentsel Dönüşüm Tarihe Takıldı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir