1,5 Milyonluk Yeni Şehir “Kayaşehir”

Son Güncelleme: 19 Şubat 2013 - 3:45 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

İstanbul Kayaşehir’e kurulacak yeni şehirde 1.5 milyon kişinin yaşayacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, “Tasarım çalışmalarını tamamladık. Kamulaştırma ve ihale süreci başladı” dedi

1,5 Milyonluk Yeni Şehir "Kayaşehir"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Kayaşehir’de 1.5 milyon kişinin yaşayacağı yeni şehrin iddialı olacağını söyledi. Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen SABAH, aHaber ve Para Dergisi’nin sponsor olduğu ‘Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nde konuşan Bayraktar, Kayaşehir’de 20 bin konut yapıldığını belirtti. Bakan Bayraktar, şöyle konuştu: “Lüks değil, kaliteli bir şehir kurduk. Bölgeye metro da gelecek. Dünya ölçeğinde iddialı bir şehir olacak. Amerikalı tasarımcılar planları tamamladı.” Ispartakule’de de yeni gelişmeler yaşanacağını söyleyen Bayraktar, “Bölgede evi olanlar çok kârlı çıkacak. Kuzeyinden metro hattı geçiyor. Şehir hastanesi oraya kuruluyor. Geleceği çok parlak” diye konuştu.

EKO LOJİK ŞEHİRLER 
Bayraktar, 3’üncü havalimanını da kapsayacak Kemerburgaz’dan başlayıp Küçükçekmece’ye kadar uzanan yeni şehirde ekolojik yerleşim alanları kurulacağını söyledi. Şehrin ekolojik yerleşim alanlarına sadece bisiklet ve elektrikli arabaların girebileceğini anlatan Bayraktar, “Çiçek bahçeleri ve donanımlı göletler yapacağız” dedi.

15 MİLYAR $’LIK TASARUF 
20 yılda enerjiye 55-70 milyar dolar arasında para harcandığını kaydeden Bayraktar, şöyle konuştu: “Binaların tamamı enerji tasarruflu olursa, yaklaşık 8-15 milyar dolar arası yıllık kazanç sağlanır. Kentsel dönüşüm kapsamında binaların yüzde 100’ünü enerji tasarruflu hale getireceğiz. Eğer binalarda yüzde 30 tasarruf sağlarsak, 60 milyar dolarlık cari açığın 10 milyar dolarına katkıda bulunuruz.”

ARTIK İSTANBUL’DA KAZANAMAZSINIZ
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul’da müteahhitler için kazanma döneminin bittiğini, diğer büyük şehirlerde yatırım yapmanın daha avantajlı olduğunu söyledi. Müteahhitlere yeni yatırımlar için rotayı da çizen Bayraktar, “İzmir, Bursa, Gaziantep gibi illere yatırım yapılmalı” diye konuştu. Esenyurt’taki konut mağduriyeti ile ilgili bir soruya yanıt veren Bayraktar, “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sorumluluğunda ilerleyen maketten satışı sigorta ile destekleyip, vatandaşın mağduriyetini önleyeceğiz” dedi.

TOKİ’DE HEDEF 500 BİN KONUT
TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel de sürdürülebilir inşaat ve tasarım için toplu konut rehberi hazırladıklarını belirtti. Sıfır karbon seviyesine ulaşan yeşil binalar üreteceklerini vurgulayan Karabel, “Yeni hedefimiz 500 bin konut daha yapmak. Bunları çevreye uyumlu şekilde inşa edeceğiz” diye konuştu. Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Haluk Sur ise Türkiye’de kentsel dönüşüme tabi olacak 7 milyon konutun yeşil bina kriterlerine göre yenilenmesiyle dahi enerjide 26 milyar dolarlık tasarruf elde edilebileceğini belirtti.

ANADOLU BİZİM İÇİN HENÜZ ERKEN
Bakan Bayraktar’ın müteahhitlerin İstanbul dışındaki şehirlere yatırım çağrısı üzerine Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya şu değerlendirmeyi yaptı: “3 yıl önce Antalya ve İzmir’le ilgilendik. Ancak İstanbul’da bizim açımızdan hâlâ yapılacak çok şey var. Dolayısıyla bizim için erken.”sabah


1,5 Milyonluk Yeni Şehir “Kayaşehir” ile Benzer Yazılar:

19 Şubat 2013 Saat : 3:45

1,5 Milyonluk Yeni Şehir “Kayaşehir” Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir