2015 yılında 50 bin konut hedefleniyor

Son Güncelleme: 8 Aralık 2014 - 9:45 2 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, “2015 yılında 50 bin konut hedefimiz var.2015 yılında 50 bin konut hedefleniyor
Türkiye’de 20 yıl içinde 5,3 milyon konutun dönüşümünün yapılması lazım. TOKİ’nin kentsel dönüşümde de öncü kuruluş haline getirme hedefiyle çalışıyoruz” dedi.

Mimar ve Mühendisler Grubu’nca (MMG) Şişli’de bir otelde düzenlenen çalışma toplantısına katılan Turan, TOKİ’nin daha önce yaptığı binaları şekil ve imarları yönünden değerlendirerek, toplu konut hamlesini küçültmenin bir anlamının olmadığını söyledi.

“TOKİ ÜRETTİĞİ KONUTLARIN YÜZDE 85’Nİ SOSYAL KONUT OLARAK YAPIYOR”

TOKİ’nin daire sahibi olma imkanı olmayan yüz binlerce insanı 2002 yılında dönemin koşullarına göre barınma ihtiyaçlarını giderdiğini vurgulayan Turan, şöyle devam etti:kayasehiristanbul.net

“Bu konutlara baktığımızda o şehirlerin yapısına, kültürüne değer katmamış örnekleri gördüğümüzde üzüntü duyuyoruz. Hızlı bir koşuydu. 2002 yıllarının nasıl bir dönem olduğunu hepimiz hatırlıyoruz. 2002 yılında geldiğimizde TOKİ atıl bir kuruluştu. 58. hükümet programında planlı kentleşme ve konut seferberliği adı altında bir sistem başlatılıyor. TOKİ yeniden ele alınıyor. Bugüne kadar 638 bin konut yapılıyor. 3 milyon 200 bin insanı ilgilendiren bir şeyden bahsediyoruz. TOKİ ürettiği konutların yaklaşık yüzde 85’ni sosyal konut olarak yapıyor. TOKİ sanki işi gücü bırakmış, üst gelir grubuna konut üreten bir yapı gibi algılanıyor. Bu doğru değil. Dün yoğun talep acil barınma üzerineydi. Bunun için çalışmalar yapıldı. Bugün talepler farklı. Bugün sadece barınma alanları değil, konforlu yaşam alanları isteniyor. Ama TOKİ halen alt ve orta grubuna nitelikli sosyal konut yapma hedefiyle çalıyor. Üst hedef grubuyla ilgilenmiyoruz. Bu alanı özel sektöre bırakıyoruz.”

“20 YIL İÇİNDE 5,3 MİLYON KONUTUN DÖNÜŞÜMÜNÜN YAPILMASI LAZIM”

Turan, 2014 yılında 40 bin konut hedeflerini gerçekleştirdiklerini kaydederek, “2015 yılında 50 bin konut hedefimiz var. Türkiye’de 20 yıl içinde 5,3 milyon konutun dönüşümünün yapılması lazım. TOKİ’nin kentsel dönüşümde de öncü kuruluş haline getirme hedefiyle çalışıyoruz. 2015 yılındaki 50 bin konutun 20 binini kentsel dönüşüm olacak. Yerinde yeni bina yapacağız” dedi.

Kentsel dönüşümün en önemli sorununun finans ve kentsel rant olduğunu ifade eden Turan, “Kentsel dönüşümün amacı rant aracı değil, deprem odaklıdır. Bundan sonda asla etrafı siteler etmeyeceğiz. Devlet eliyle insanları duvarlarla ayırmayacağız. Kayaşehir’de yaptığımız 2 bin 618 konutlu projede cadde olacak ve altlarda dükkan bulunacak. Küçük meydanlar yapacağız ve meydanlardaki camilerde duvar olmayacak. Camiler halkın direk temas ettiği alanlar olacak” diye konuştu.

Şehrin dokusuna uygun ve çok yüksek olmayan binalar inşa edeceklerini söyleyen Turan, inşaatta ise yerli ürünleri ve yerli taşların kullanımına öncelik vereceklerini dile getirdi.


2015 yılında 50 bin konut hedefleniyor ile Benzer Yazılar:

8 Aralık 2014 Saat : 9:45

“2015 yılında 50 bin konut hedefleniyor” için 2 Yorum

  1. fatma dedi ki:

    toki dar gelirli kesime hitap etmekten tamamen uzaklaşmıştır. tamamen fırsatçıların rant’a çevirdiği bir çevre haline gelmiştir özellikle kayaşehir öndedir ilgililerin bu duruma bir an önce bir çözüm bulmalarını rica ediyorum.. teşekkür ederim yakinen izlediğim için bu yorumu yapma ihtiyacı duydum inşallah dikkate alınır

  2. Ali Aslanoğlu dedi ki:

    TOKİ Kayaşehir’e konut yapmayarak hem Kayaşehir’de ev sahibi olanların hem de diğer yerlerdeki müteahhitlerin rant sağlamalarına çanak tutmaktadır.

2015 yılında 50 bin konut hedefleniyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir