5 bin engelliye istihdam müjdesi

Son Güncelleme: 4 Aralık 2017 - 8:56 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Bütçeden sosyal desteklere ayrılan kaynağı 15 yılda 27 kat artırdıklarını, istihdam edilen engelli sayısını 5 binden 50 bine çıkardıklarını söyleyen Başbakan Yıldırım, “İnşallah 2018’de beş bin engelli kardeşimizi işe başlatacağız” diye konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, 15 yıllık Ak Parti iktidarları döneminde, engellilerin adeta kabuğunu kırdığını ve her birinin birer başarı hikayesi yazdığını belirterek, “Artık  ülkemizde hiçbir engelli kardeşimizin hayal kurmasının önüne kimse engel  koyamıyor” dedi.

5 bin engelliye istihdam müjdesi

İstanbul Silence Otel’de düzenlenen “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” etkinliğine katılan Yıldırım birçok programa katıldıklarını  ama bunun en fazla duygulandığı programlardan biri olduğunu dile getirdi.

Türkiye’yi bir baştan bir başa imar etmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde gece gündüz demeden çalıştıklarını belirten Yıldırım, ülkenin dağ gibi sorunlarını dağ gibi hizmetlere dönüştürdüklerini söyledi.

‘Ayrı hassasiyet var’

Dünyanın en büyük havalimanını, en uzun, en geniş köprülerini yaptıklarını, en büyük projelerini hayata geçirdiklerini ifade eden Yıldırım, bunların Türkiye’nin ve milletin başarısı olduğunu kaydetti.

Kadınların, çocukların, yaşlıların, engellilerin hayat kalitesinin iyileştirilmesi konusunda apayrı bir hassasiyetleri olduğunu belirten Yıldırım, “15 yıllık iktidar dönemimizde engelli kardeşlerimiz adeta kabuğunu kırdı ve her biri birer başarı hikayesi yazdı; yazmaya devam ediyor. Dört duvar arasından çıkarak engelli kardeşlerimiz toplumun içine girdi ve toplumla kaynaştı. Artık ülkemizde hiçbir engelli kardeşimizin hayal kurmasının önüne kimse engel koyamıyor. Hayalime nasıl ulaşırım korkusu yaşamıyor. Yarınına ümitle bakıyor” ifadesini kullandı.

‘25 milyondan fazla’

Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyada bugün yaklaşık 7.5 milyardan fazla insan yaşıyor. Bu nüfusun bir milyar civarındaki kısmı öyle ya da böyle herhangi bir engelle karşılaşarak yaşamını sürdürmek zorunda. Ülkemizde ise nüfusumuzun yüzde 7’sinin engellilerden oluştuğu hesap ediliyor. Bu oranı dikkate aldığımızda aileleriyle birlikte yaklaşık 25 milyon insandan bahsediyoruz… Son 15 yılda engellilerin yüzünü güldürecek birçok işler yaptık. Gerçekleştirilen reformlarla büyük mesafeler aldık. Engelli vatandaşlara hizmette yönetim zafiyetini ortadan kaldırdık. Yerel yönetimlerimiz adeta bir zihniyet devrimi yaşadı ve güzel hizmetlere imza attılar. Yasal düzenlemeler de ise işe ilk olarak kanunlarımızdaki aşağılayıcı ifadeleri çıkararak başladık. ’Çürük’, ’sakat’, ’özürlü’ gibi ifadeleri metinlerin dışına attık. 2005’te Türkiye’de ilk defa Engelliler Kanunu’nu biz çıkardık. Engelli kardeşlerimize ayrıcalığı bir insan hakkı olarak anayasal güvenceye aldık.”

Ulaştırma Bakanlığı sırasında ulaştırma ve haberleşme faaliyetlerinin bütün alanlarını engelli vatandaşların kullanımına uygun hale getirmek için çalışmalar başlattıklarını ancak bu konuda henüz istenilen yere gelinemediğini kabul eden Yıldırım, “Kamu kurumları başta olmak üzere bütün kurumlara engellilerimizin hiçbir engel görmeden ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaları şart, bakanlığımız bunun da takipçisi olacak” diye konuştu.

‘Torpil sona erdi’

Bütçeden sosyal desteklere ayrılan kaynağın 15 yılda 27 kat artarak 1.5 milyar liradan 38 milyar liranın üzerine çıkarıldığını belirten Yıldırım, “İş-Kur eliyle 15 yılda 366 bin engelliye iş, aş sağladık. 2002’de beş bin civarında devlette engelli çalışırken, bugün bu sayı 50 binin üzerine çıkmıştır. Tam 10 kat artıştan bahsediyoruz. Kendi işini kurmak isteyen kardeşlerimize karşılıksız destek veriyoruz. Bugüne kadar 800 engelli devlet desteğiyle kendi işini kurdu” diye  konuştu. Başbakan Yıldırım, “İnşallah 2018’de beş bin engelli kardeşimizi işe başlatacağız. Biliyorsunuz engellilerin torpille, kayırmayla işe girmesi dönemini sona erdirdik. Merkezi sistemle atama dönemini başlattık. Ve yeni bir düzenleme daha yaptık. Engelli KPSS’ye girenler hakkı iki yılda yanıyordu, şimdi dört yıla kadar o puanınız geçerli olacak. Tekrar sınava girme ihtiyacı olmayacak. Hayırlı uğurlu olsun. Tabi bütün bunlar oldu, yapıldı, yapılıyor. Yeterli değil. Daha fazlasını yapmak için her türlü gayreti göstermeye devam edeceğiz” sözü verdi.

Başbakan Güney Kore yolcusu

Başbakan Binali Yıldırım, ABD ve İngiltere ziyaretlerinin ardından bu kez Asya’nın en fazla gelişen ülkelerinden Güney Kore’ye gidecek. Yıldırım’ın Güney Kore’deki ilk durağı Busan olacak. Bu akşam Busan’a hareket edecek olan Yıldırım, Birleşmiş Milletler Anıtsal Mezarlığı’nı ve Türk Şehitliği’ni ziyaret edecek. Kore Savaşı sırasında bölgeye giden Türk askerlerinden 462’sinin mezarı bu şehitlikte bulunuyor. Yıldırım ve beraberindekiler şehitlik ziyaretinin ardından başkent Seul’e hareket edecek. Seul’e iner inmez ise Yıldırım, başta yatırımcılar olmak üzere çeşitli temaslarda bulunacak.

Samsung’a ziyaret

Yıldırım, Güney Kore ziyaretinin ikinci gününde Devlet Başkanlığı konutu olan “Mavi Ev”de Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından kabul edilecek. Yıldırım, daha sonra mevkidaşı Güney Kore Başbakanı Lee Yak-Neon ile görüşecek ve kendi onuruna verilecek öğle yemeğine katılacak, ardından Güney Kore Ulusal Meclisi Başkanı Chung Sye-kyun ile görüşecek. Yıldırım’ın görüşmelerinde ekonomik konular ağırlıklı olacak. İki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması, karşılıklı yatırımlar önemli gündem maddesi olacak. Yıldırım, burada Güney Koreli dev yatırımcı şirket temsilcileri ile görüşecek. Yıldırım’ın Seul’deki önemli duraklarından biri de teknoloji devi Samsung’a yapacağı ziyaret olacak. Yıldırım, Samsung’a giderek çalışmaları bizzat yerinde görecek şirketin üst düzey yöneticileri ile bir araya gelecek. Yıldırım, Seul’deki Türk büyükelçiliğinin açılışını gerçekleştirecek, burada Güney Kore’de yaşayan Türk vatandaşlarıyla bir araya gelerek, onlara hitap edecek.

Ayla’yı izlemiştiYıldırım, Güney Kore ziyaretinden hemen önce perşembe günü Türkiye’nin Oscar’a “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinde aday adayı olan, bir Türk astsubayının Kore savaşında yaşadıklarını anlatan “Ayla” filmini izlemişti. Sinema salonunda Yıldırım’a 68 Kore gazisi ve yakınları eşlik etmişti. l


5 bin engelliye istihdam müjdesi ile Benzer Yazılar:

4 Aralık 2017 Saat : 8:56

5 bin engelliye istihdam müjdesi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir