5 bin öğrenciyle siyer yarışması yapıldı - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

5 bin öğrenciyle siyer yarışması yapıldı

Başakşehir Belediyesi Bilgievleri 5’inci Siyer Yarışması genel sınavı, 5 bin öğrencinin katılımı ile yapıldı.

Buna bakmak ister misiniz.
5 bin öğrenciyle siyer yarışması yapıldı
Son Güncelleme :

10 Nisan 2016 - 16:43

tanıtım ekle

Başakşehir Belediyesi Bilgievleri 5’inci Siyer Yarışması genel sınavı, 5 bin öğrencinin katılımı ile yapıldı.
Başakşehir Belediyesi’nin 7 Bilgievine kayıtlı ilçe okul öğrencileri arasında yapılan Bilgievleriarası 5’inci Siyer Yarışması’nın ilk ayağı olan genel sınavda 5 bin öğrenci ter döktü. 4. ve 5. sınıflar birinci, 6.7.8. sınıflar ikinci olmak üzere iki kategoride yapılan sınav, Başakşehir M. Emin Saraç İmam Hatip Lisesi, Tepe İlköğretim Okulu, Ahmet Kabaklı İlköğretim Okulu, Şahintepe İmam Hatip Ortaokulu, Kayaşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

“ÖĞRENCİLERE 100 SORU SORULDU”

2 saat süren sınavda öğrencilere 100 soru soruldu. Sınav sonuçlarının bir hafta içerisinde açıklanacağı belirtilirken, sınavda dereceye giren her bir bilgievinden 3 öğrenci finalde yarışmaya hak kazanacak. 21 Mayıs 2016 Cumartesi günü yapılacak olan yarışmada 7 bilgievinin finalisti ter dökecek.

“BU SINAVIN KAYBEDENİ YOK”

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Efendimizin hayatını çocuklara öğretmenin çok güzel bir duygu olduğunu belirten Cevdet Kılıçlar Bilgievi Siyer Hocası Onur Kesepara, “Biz Başakşehir Bilgievleri olarak bu sene Siyer Yarışmasının 5’incisini düzenliyoruz. Başakşehir’de okuyan bütün öğrencilerimiz 4’üncü sınıftan 8’inci sınıfa kadar bütün öğrencilerimiz bu sınava katılabiliyor. Dolayısıyla Başakşehir bünyesindeki bütün okullar bu yarışmaya katılabiliyor. Bu sınavda açıkçası amacımız bilgievleri olarak Peygamber Efendimizin hayatını, ona saygı duymayı, ona sevgi beslemeyi, ona aşık olmayı, ona muhabbet beslemeyi derslerimizde işliyoruz. Bütün bunların yanında öğrencilerimizle birlikte sınava hazırlanıyoruz ve Peygamber Efendimizi ne kadar tanıyoruz, onu ne kadar öğrenmişiz diye bunu da küçük bir test olarak öğrencilerimize yapıyoruz. O yüzden bu sınavın kaybedeni yok. İnşallah en büyük ödül Rabbimiz katında cennette olacak. Biz öğrencilerimize bunu vaad ediyoruz. Peygamber Efendimizi layıkıyla anlamak, onu sevmek, onunla muhabbet etmek ona tabiri caizse aşık olmak gayesindeyiz” şeklinde konuştu.

“ANNE BABAYA SAYGI VE DÜRÜSTLÜK YÖNLERİMİ GELİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUM”

Böyle bir sınavın yapılacağını duyduğu andan itibaren çalışmaya başladığını belirten Eren Yağışhan, “Kitabı 2 defa okudum. Allah’a çok şükür başarılı olacağıma inanıyorum. Kitabı okurken peygamberliğin çok zor bir görev olduğunu anladım. Peygamber Efendimiz çok zor zamanlar geçirmiş. Peygamber Efendimizin doğruluğu, güvenirliği ve o yüzden kendisine Muhammd’ül Emin demişler. Efendimizin doğruluğu, dürüstlüğü benim için çok önemli, bana örnek oldu. Sürekli doğru söylediğimiz zaman, Peygamber Efendimiz de, ’Cennet doğru söyleyenlerle beraberdir’ diyor. Anne babaya saygı, merhamet, dürüstlük yönlerimi buraya doğru geliştirmeye çalışıyorum” diye konuştu.
5 yılda 15 bin öğrenci katıldı

Katılımcıların Hz. Muhammed’in (s.a.v) hayatını öğrenmelerini sağlamak, bir yandan da öğrendiklerini pekiştirmek için yapılan Siyer Yarışması Genel Sınavı’na öğrenciler aylar öncesinden hazırlanmaya başladı. Bilgievleri Siyer Kulübü ile Hz. Muhammed’in (s.a.v) hayatı hakkındaki birçok bilgiye ulaşabilen öğrencilere zümre öğretmenleri tarafından özel olarak hazırlanan ücretsiz kitapçıklar dağıtıldı. Öğretmenler, belirli periyotlarla öğrencilere değerlendirmeler yaptı, örnek sorular çözüldü.

5 yıldır yapılan Siyer Sınavlarına yaklaşık 15 bin öğrenci katıldı. Yıl boyunca bilgievlerinde gerçekleşen Siyer Kulüplerine 2.500 öğrenci devam ediyor.

Kaynak kitaplar, Bilgievi öğretmenleri tarafından hazırlandı

Siyer Yarışmalarına hazırlanan öğrencilerin kaynak kitap ve testleri Bilgieleri tarafından hazırlanıyor. Başakşehir Belediyesi Bilgievleri Siyer Kulübü Zümresi’nin hazırladığı ‘Sevgili Peygamberimize yolculuk’ kitabı öğrencilere peygamberimizi daha yakından tanıtırken aynı zamanda Siyer Yarşması’na hazırlanan öğrencilere de kaynaklık etti. 5 bölümden oluşan kitapta, Peygamberimiz yolculuk, Peygamberimizin hayatı, ilk vahiy, Medine’ye Hicret ve Savaşa izin verilmesi başlıkları yer alıyor.

‘Bu yarışmanın kaybedeni yok’

Eren Yağış: “Bu yarışmaya uzun süredir hazırlanıyorum. Sınav güzel geçti. Sınava hazırlanırken Peygamber Efendimizin hayatını yakından öğrendim. Peygamber Efendimizin doğruluğu, güvenirliğini, merhametini, yardımseverliğini kendime örnek alıyorum.”

İmran Hoş (Veli) : “Çocuklarımız siyer konusunda bilgievlerinde çok güzel bir eğitim alıyor. Bizde onları destekledik, yardımcı kitaplardan çalışmasını sağladık. Çocuğum peygamberimizin hayatını gözyaşları ile okudu. Çocuklarımız bilgievine severek devam ediyor.”

Mehmet Ekşi (Veli) : “Çocuğum yarışmaya hazırlanırken elimizden geldiğince yardımcı olduk. Bende tekrar Efendimizin hayatını okudum, çocuğuma anlattım. Bu sınavla Peygamberimizin ahlakını nasıl bir insan olduğunu öğrenciler, bu proje bu anlamda çok güzel.”

Onur Kesepara (Bilgievi öğretmeni) : “Bilgievleri olarak öğrencilerimizin Hz. Muhammed (s.a.v)’e sevgi ve muhabbet beslemelerini işliyoruz. Tüm bunların yanında sınava hazırlanıyoruz, Peygamberimizin hayatını ne kadar öğrenmişiz onu bu sınavla ölçüyoruz. Bu yarışmanın kaybedeni yok.”

Buna bakmak ister misiniz..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.