‘Akıllı kömür’ dönemi başladı

Son Güncelleme: 1 Aralık 2017 - 2:32 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, “Tüm kömür madenciliğinde artık ‘akıllı kömür’ stratejisine geçiyoruz” dedi. Albayrak, enerjide dışa bağımlılığın azaltılması için yerli kömüre vurgu yaptı İkinci Yerli Kömür  katılan ve burada bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, “Tüm kömür madenciliğinde ‘akıllı kömür’ dönemini bugün itibarıyla başlatıyoruz.

'Akıllı kömür' dönemi başladı

Akıllı kömür stratejimizi insan odaklı, bilim odaklı ve şeffaf ve açık yönetim olmak üzere üç sac ayağı üzerine kurduk” dedi.

“Her ay valiliklere, illerindeki ruhsatsız üretim yapan veya faaliyeti durdurulan sahalar ile ilgili hatırlatma ve gereğinin yapılması için yazı yazacağız. İşte, ‘eksikleri gideriyoruz’ adı altında tamamen kömür çıkarmaya yönelik bu art niyetli yaklaşım ihtimaline son veriyoruz. MİGEM’in onay vermediği hiçbir kömür, bu sahalardan çıkamayacak” diyen Albayrak, şöyle devam etti: “Madenlerde risk yönetimini hayata geçirdik. 3 gruba ayırdığımız madenleri risk grubuna göre yılda bir kez denetimden, yılda bir, iki ve dört keze kadar denetime alıyoruz. Güvenlik önlemlerini almayan ve risk yönetimini yapamayan madenlerde kapatma cezaları sonrasında belki de ruhsat iptaline kadar gideceğiz.”

Üç aşaması olacak

Oluşturdukları yerli kömür stratejisini tanıtan Albayrak, “Akıllı Kömür Stratejisi”ne değinerek, “Kömürün tüm süreçlerinde ‘akıl’ ve ‘akılcı’ stratejiler ile hareket etmeyi temel düstur  edindik. Artık Türk kömür madenciliğinde ‘akıllı kömür’ dönemini başlatıyoruz.  Akıllı kömür stratejimizi üç önemli yaklaşım üzerine inşa ettik. Bu yaklaşımın temelini insan odaklılık oluşturuyor. Attığımız her adımda, hayata geçirdiğimiz her stratejide, her uygulamada önceliğimiz ‘insan’ olacak. İnsana saygı duymayan, insanı öncelemeyen, insana değer vermeyen hiçbir uygulama, hiçbir durum, bizim yol haritamızda yer almayacak” ifadelerini kullandı.

İkinci yaklaşımlarının “bilim odaklılık” olduğunu anlatan Albayrak, kömür madenciliğinin tüm süreçlerinde gelişen teknolojilerin kullanılacağını vurguladı. Bakan Albayrak, üçüncü yaklaşımlarını “şeffaf ve açık yönetim” olarak aktardı.

‘Bağımlılığa son…’

Milli Enerji ve Maden Politikası ile ortaya koydukları dışa bağımlılıktan kurtulmanın bu stratejiyle ulaşmak istedikleri hedeflerin başında geldiğini anlatan Albayrak, şunları kaydetti: “Dışa bağımlılıktan kurtulacağız, ancak bunu ‘ne pahasına olursa olsun’ yapma gibi bir niyet ortaya koymuyoruz. Bu hedefe ‘güvenli madenciliği’ tesis ederek ulaşmak istiyoruz. Dışa bağımlılıktan kurtulma ile at başı hatta ondan daha önde olan hedef, ‘güvenli kömür madenciliği’ tesis etmek. Artık, yürek burkan kazalarla gündeme gelinmesini istemiyoruz.”

Valiliklere her ay yazı gönderilecek

Bakan Albayrak, Maden İşleri Genel Müdürlüğünün (MİGEM) yaptığı denetimler neticesinde ruhsat ve işletme izni olmayan yerlerde kömür işlemi yapılıyorsa bunun “kaçak” olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti: “Denetimleri artırıp özellikle kapatılma cezası verilmiş veya ruhsatları olmayan sahalarda her 3 ayda bir denetim yaparak, takipte tutacağız. MİGEM bir madende faaliyet durdurma veya ruhsatsız üretim tespit ettiğinde yazı ile  Valiliklere bildiriyordu. Bunu değiştiriyoruz. Her ay valiliklere,  illerindeki ruhsatsız üretim yapan, faaliyeti durdurulan sahalar ile ilgili hatırlatma ve gereğinin yapılması için yazı yazacağız.”

‘Madencilik’ lisesi yolda

Madenlerde eğitime daha fazla önem verileceğini duyuran Albayrak, yenilebilir enerjide yapıldığı gibi madencilikte de “A’dan Z’ye bir madencilik lisesi” konseptinin oluşturulduğunu ve madenciliğin yoğun olduğu şehirlerde bu liselerin açılmaya başlanacağını söyledi.

Bakan Albayrak’ın konuşmasının ardından Soma, Kangal, Çelikler Orhaneli Tunçbilek ile Seyitömer ve Çates santrallerinde FGD denilen son teknoloji filtreleme sistemlerinin 2019 itibarıyla kurulması için anlaşma imzalandı.


‘Akıllı kömür’ dönemi başladı ile Benzer Yazılar:

1 Aralık 2017 Saat : 2:32

‘Akıllı kömür’ dönemi başladı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir