Asit yağmuru nedir?

Son Güncelleme: 16 Mart 2018 - 7:10 0 Yorum Yazar:
Etiketler:

0 Paylaşımlar

Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, asit yağmuruyla ilgili uyarılarda bulundu. Genel olarak sonbahar sonları, kış ve ilkbahar başlarında görülen asit yağmurunun tanımı merak konusu oldu. Peki asit yağmuru nedir?

Asit yağmuru nedir?

Asit yağmuru, asidik kimyasalların yağmur, kar, sis, çiy veya kuru parçacıklar halinde yeryüzüne düşmesine verilen isimdir.  Karbondioksit çıkarıldıktan sonra damıtılmış su, nötr pH 7’ye sahiptir.

7’den küçük bir pH değerine sahip olan sıvılar asidiktir ve 7’den büyük bir pH’a sahip olanlar alkalidir.  Bitkiler, suda yaşayan hayvanlar ve altyapı üzerinde zararlı etkileri olabilir. Asit yağmuru, asit üretmek için atmosferdeki su molekülleri ile reaksiyona giren kükürt dioksit ve azot oksit emisyonlarından kaynaklanır. Bazı hükümetler, 1970’lerden beri kükürt dioksit ve azot oksitin atmosfere salınımını olumlu sonuçlarla azaltmak için çaba sarf ettiler. Azot oksitleri de yıldırım çarpmaları ile doğal olarak üretilebilir ve kükürtdioksit volkanik patlamalarla üretilir.

1853’te asidik yağmur keşfedilmiş olmasına rağmen, bilim adamları 1960’ların sonuna kadar fenomeni gözlemleyerek ve incelemeye başladılar. “Asit yağmuru” terimi, 1872 yılında Robert Angus Smith tarafından yapılmıştır. Kanadalı Harold Harvey, “ölü” bir gölü araştıran ilk araştırmacılar arasındaydı. ABD’de asit yağmuru bilinci, 1970’lerde New York Times’ın New Hampshire’daki Hubbard Brook Deneysel Ormanı’ndan yayınladığı çok sayıdaki zararlı çevresel etkilerin raporlarını yayınladıktan sonra artmıştır.

Endüstrileşmiş bölgelerde 2.4’ün altında yağmur ve sis sularında zaman zaman pH değerleri bildirilmiştir. Endüstriyel asit yağmuru Çin ve Rusya’da önemli bir sorundur  ve bölgeler bunlardan aşağı doğru akmaktadır. Bu bölgelerin tümü kükürt içeren kömürü ısı ve elektrik üretmek için yakarlar.

Asit yağmuru sorunu sadece nüfus ve endüstriyel büyüme ile artmakla kalmamış, daha yaygın hale gelmiştir. Yerel kirliliği azaltmak için uzun boylu bacaların kullanılması, gazların bölgesel atmosferik dolaşıma salınmasıyla asit yağmurunun yayılmasına katkıda bulunmuştur. Genellikle çökelme, emisyonların önemli ölçüde azalmasına neden olur ve dağlık bölgeler en fazla birikimi (daha yüksek yağışları nedeniyle) almaya eğilimlidir. Bu etkinin bir örneği, İskandinavya’ya düşen yağmurun düşük pH’ıdır.


Asit yağmuru nedir? ile Benzer Yazılar:

16 Mart 2018 Saat : 7:10

Asit yağmuru nedir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir