gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir adana psikolog ankara psikolog antalya psikolog kayseri psikolog izmir psikolog mersin günlük kiralık ev konya günlük kiralık ev ankara günlük kiralık ev beylikdüzü günlük kiralık ev eskişehir günlük kiralık ev antalya günlük kiralık ev izmir günlük kiralık ev gaziantep günlük kiralık ev samsun günlük kiralık ev bursa günlük kiralık ev izmir temizlik şirketleri antalya temizlik şirketleri adana temizlik şirketleri mersin temizlik şirketleri ankara temizlik şirketleri adana klima servisi fethiye klima servisi bodrum klima servisi antalya klima servisi sultangazi klima servisi ankara kombi servisi esenyurt kombi servisi gaziantep kombi servisi aksaray kombi servisi esenyurt kombi servisi esenyurt masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu diyarbakır masaj salonu elazığ masaj salonu van halı yıkama eskişehir halı yıkama çorlu halı yıkama beylikdüzü halı yıkama malatya halı yıkama antalya saç ekimi izmir saç ekimi istanbul saç ekimi ankara saç ekimi çankaya elektrikçi keçiören elektrikçi çayyolu elektrikçi esenyurt elektrikçi bursa burun estetiği izmir burun estetiği ankara burun estetiği antalya burun estetiği kayseri burun estetiği

Asrın Tehditleri İbn Haldun Üniversitesi'nde Konuşuldu - Kayaşehir İstanbul

21 Haziran 2024 - 13:25

Asrın Tehditleri İbn Haldun Üniversitesi’nde Konuşuldu

İbn Haldun Üniversitesi, Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Özbekistan Cumhuriyeti Din İşleri Komitesi Başkanlığı işbirliği ile

Son Güncelleme :

26 Eylül 2018 - 11:33

Asrın Tehditleri İbn Haldun Üniversitesi’nde Konuşuldu

İbn Haldun Üniversitesi, Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Özbekistan Cumhuriyeti Din İşleri Komitesi Başkanlığı işbirliği ile düzenlenen Uluslararası “21. Asrın Tehditleri ve İslam Marifetinin Gayeleri” Panelinde İslam âleminin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.

Türk ve Özbek fikir insanlarının katıldığı panelde iki ülkenin daha çok ortak çalışma yapabilmesi için iş birliği protokolü imzalandı. İbn Haldun Üniversitesi’nde düzenlenen panele İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Alişir Agzamhocayev, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Başkan Yardımcısı Aboubacar Abdullah Senghore, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Selim Argun, Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Genel Başkanı İsmetullah Yesevî, panelistler, kanaat önderleri, düşünce insanları ve davetliler katıldı.

İbn Haldun Üniversitesi Nerede

Asrın Tehditleri İbn Haldun Üniversitesi’nde Konuşuldu

“Müslümanlar arasında uhuvveti inşa edeceğiz”

Panele ev sahipliği yapan İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, İslam’ın Hristiyanlık gibi tek merkezli değil, çok merkezli bir din olduğunu belirterek; “Bunun neticesi olarak Buhara’dan Semerkand’a, Yeni Delhi’den Türkistan’a kadar ortak bir medeniyetimiz var” dedi. Özbekistan ve Türkiye arasında kurulacak işbirliğinin sadece iki ülkeye değil, tüm insanlığa faydalı olacağına yürekten inandığını dile getiren Şentürk, “İslam düşmanları Müslümanlar arasındaki tefrikaları artırmak istiyor, bizler de buna karşılık uhuvveti inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Uluslararası İslam Üniversitesi kurulmalı”

Programda bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Selim Argun, Türkî cumhuriyetler ile iyi ilişkiler ve sağlıklı sonuçlar almak için onların da bir şekilde içinde yer alacakları Uluslararası İslam Üniversitesi kurulması gerektiğini vurgulayarak, “Mısır, Suudi Arabistan, İran, Pakistan ve Malezya gibi ülkelerin böyle kurumları varken İslam dünyasının liderlik potansiyeli en yüksek yüksek ülkesi olan Türkiye’nin böyle bir araca sahip olmaması anlaşılabilir bir husus değildir” dedi.

“Etnik, dinî, tarihi ve kültürel bağlara sahibiz”

Türkî cumhuriyetlerin, ortak çalışma ve iş birliği için çok şanslı bir durumda olduğunun altını çizen Argun, şöyle devam etti: “Türkiye’deki dini ve akademik kurumların, sivil toplum örgütlerinin değişen şartlar ve dengeler ışığında bölge ile yeni bir iletişim modeli geliştirmesi zarureti her geçen gün daha belirgin biçimde hissedilmektedir. Türkî cumhuriyetler ile kurulacak ilişkiler açısından zikre değer en önemli fırsat; ortak etnik, dinî, tarihi ve kültürel bağlara sahip olmamızdır ve bu bağlar bütün tehditleri ortadan kaldırabilecek kadar güçlüdür”

“İslam’ın barışçı özellikleri iyi anlatılmalı”

Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Alişir Azamhocayev de İslam dininin hoşgörü ve barışçıl özelliklerinin dünya kamuoyuna iyi anlatılması gerektiğini belirtti. Özbekistan medeniyetinin dinin beşiği olduğunu dile getiren Azamhocayev, ülkelerinde vicdan özgürlüğünün sağlanması, dini ve milli değerlerin korunması, türbe ve kutsal mekanların düzenlenmesi yönünde birçok çalışma gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Din eğitiminin amacı

Asrın Tehditleri İbn Haldun Üniversitesi’nde Konuşuldu

İş birliği protokolü imzalandı

İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk ile Özbekistan İslam Temeddün Merkezi Başkanı Elçi Shaazim Minavarov tarafından imzalan protokol ile Türk ve Özbek ilim insanları bundan sonra daha çok ortak çalışma yapma ve işbirliğinde bulunma kararı verdi.

Türk ve Özbek bilim adamlarının, “Terörist İdeolojinin Eğitimli İslam’ın Yardımıyla Karşılanması”, “21. Yüzyıldaki Küresel Çatışma Trendleri”, “Özbekistan İslam Marifeti Gayelerinin Yeniden Dirilişi Yolunda”, “Çağdaş Koşullarda Yıkıcı İdeolojiye Karşı Mücadelede İslam Ulemalarının İşbirliği” ve “İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in Birlikte Yaşama Modelleri” gibi konular ele aldığı program, panelistlere plaket takdiminin ve hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından sona erdi. Asrın tehditleri

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.