Bakmer 'Bi Kahve Bi Dergi’ söyleşileri - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

2 Aralık 2023 - 22:47

Bakmer ‘Bi Kahve Bi Dergi’ söyleşileri

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezinde ‘Bi Kahve Bi Dergi’ Söyleşileri devam ediyor.

Son Güncelleme :

24 Mart 2016 - 16:39

Bakmer ‘Bi Kahve Bi Dergi’ söyleşileri

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezinde ‘Bi Kahve Bi Dergi’ Söyleşileri devam ediyor.

Türkiye’nin önde gelen dergilerinin Genel Yayın Yönetmenlerini ilçe kadınları ile buluşturan programın ikincisi Turuncu dergisini konuk etti. Moderatörlüğünü Yazar-TV Programcısı Betül Soysal Bozdoğan’ın yaptığı programa Turuncu Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Zahide Ceylan ve Turuncu Dergisi İstanbul Koordinatörü Gülay Kurt konuşmacı olarak katıldı. Bi Kahve Bi Dergi

Açılış konuşmasını yapan Yazar-TV Programcısı Betül Soysal Bozdoğan şunları belirtti, “10 senedir Turuncu dergisini takip ediyorum. Kadın dergileri genelde tüketime sevk ediyor. Bilinç altına gönderilen al al al mesajı var. Turuncu dergisine baktığımızda hayatın içinden daha gerçekçi konuları bulabiliyoruz. Kadını tüketimden kurtarması başka alanlara yönlendirmesi itibari ile çok kıymetli. 1990’ların yarısından sonra Türkiye’de dergicilikte bir gerileme oldu. 2000’lerin başında da tamamen bitti. Son beş senede de sayısı arttı. Sosyal medya da internette konular çok çabuk tüketiliyor ama dergiler böyle değil, dosya konuları ile daha derinlere inilebiliyor. Bu anlamda dergiler çok kıymetlidir.”

‘Yaşama dair ne varsa dergimizde topluyoruz’

Başakşehir Belediyesine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Turuncu Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Zahide Ceylan sözlerine şöyle devam etti, “12 yıllık bir dergiyiz. 6 ay Cumhurbaşkanımızın Basın Danışmanı ile birlikte çalıştık. İki yıldır Ankara’da çıkan dergimizi İstanbul’da çıkartmaya başladık. Yaşama dair ne varsa dergimizde topluyoruz. Biz gelecek üç ayı planlamak için toplanıyoruz. Son sayımızda Canan Karatay’ı kadınlar günü ile ilgili konuşturduk. Çok farklı düşüncelerini öğrendik. Çok renkli bir insan, tepkilerini anında belli eden bir bayan. Dergimiz de gündemdeki konuları ele alıyoruz. Serbest yazılarımızın yanında ana bir konuğumuz oluyor. Fikir yazılarımız oluyor. Moda konularımız da var ama dozunda var.”

Kadınların toplumun her alanında olması gerektiğini vurgulayan Ceylan, “Hepimizin çocukları var. Her çocuğun karakteri farklı. Biz çocuklarımızı doğru meslek seçmeleri için doğru yönlendirebiliriz. Kadınlar tüm mesleklerde olmasını istiyoruz” dedi.
Turuncu Dergisi İstanbul Koordinatörü Gülay Kurt ise şunları kaydetti, “Asıl mesleğim mimarlıktır. Dergicilerin toplumda önemli bir yeri olduğunu biliyordum ve dergi çıkartmak gibi bir isteğim vardı. Kadın olarak, anne olarak biriktirdiğimiz pek çok şey var, bunları dergiye aktarıyoruz. Kadın konusu toplumda çok tüketilen bir konu. Biz farklı neler yapabiliriz, diye düşündük. Yazı kalıcıdır. Bu nedenle direnebildiğimiz kadar direnebileceğiz.”

Programın sonunda tüm katılımcılara Turuncu dergisi hediye edildi. Söyleşi konuşmacılara Başakşehir Belediyesi adına çiçek takdim edilmesi ile son buldu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Buna bakmak ister misiniz..
Buna bakmak ister misiniz..