Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi Projesi

Son Güncelleme: 8 Ocak 2013 - 8:59 2 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Başakşehir Belediyesi, yeni bir rekora daha imza atmanın sevincini yaşıyor. Tüm finansmanını Başakşehir Belediyesi’nin üstlendiği Türkiye’nin en büyük eğitim komplekslerinden Anadolu İmam Hatip Lisesi, Türkiye’ye kazandırılıyor.
Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi Projesi

Geliştirdiği projeler, gerçekleştirdiği çalışmalarla eğitime en çok destek veren yerel yönetimlerden biri olan Başakşehir Belediyesi, 60 bin metrekarelik kapalı alanda inşa edeceği eğitim kompleksiyle yine bir ilke daha imza atıyor. Tamamlandığında Türkiye’nin en büyük imam hatip lisesi olacak proje Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da yakından takip edilirken okul inşaatı Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yerinde incelendi.

60 Bin Metrekarelik Dev Alan

Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi, 25 dönümlük açık ve yaklaşık 60 bin metre karelik kapalı alanıyla Başakşehir’e büyük değer katacak. Son sistem eğitim teknolojilerinin kullanılacağı okulda, teknoloji laboratuvarlarından, kapalı spor salonlarına kadar birçok alan öğrencilerin hizmetine sunulacak.

2 Bin 496 Öğrenciye Hizmet Verecek

Bünyesinde pek çok ilki barındıracak olan Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ortaokul bölümü bin 344, lise bölümü ise bin 152 öğrenciye hizmet verecek. 104 dersliğin yer alacağı eğitim kompleksinin ortaokul bölümünde 56, lise bölümünde ise 48 derslik bulunacak. Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde ortaokul ve lise bölümlerinde 4’er adet olmak üzere toplam 8 yabancı dil dersliği, 10 adet laboratuar, 2 adet kütüphane, 4 adet kantin bulunacak. Eğitim kampüsünde 4 adet kapalı spor salonunun yanı sıra öğrencilerin kış aylarında beden eğitim derslerini rahatlıkla yapabilmeleri için de 5 adet kapalı beden eğitimi salonu bulunacak.

Komplekste öğrencilerin dinlenmeleri için 2 ortaokul, 1 de lise bölümünde olmak üzere toplam 3 dinlenme alanı yer alacak. 4 öğretmen odasının bulunacağı okulun öğrenci yurdu bölümünde ise ikişer kişilik 11 adet belletmen odası yer alacak. Yurt bölümünde ayrıca 6 etüt odası, 6 adet de dinlenme odası bulunacak. Komplekste yer alan 80 iç mekanın dizaynı özel olarak yapılacak. Müdür odaları, öğretmen odaları, lavabolar ve farklı kullanım amaçları için tasarlanan iç mekanlar ortaokul ve lise bloğunda 35, konferans salonunun yer aldığı blokta 3, öğrenci yurt bloğunda ise 7 adet olacak.

Spor İçin de Her Şey Var

9 katlı Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, ortaokul, lise, öğrenci yurdu blokları ile konferans salonu ve uygulama mescidi bulunuyor. 4 kapalı spor salonunun bulunduğu okulun, 27.000 m2 den oluşan lise bloğunda 2.400 m2’lik spor salonu bulunuyor. Öğrenci yurdunun yer aldığı blok ise 5.300 m2’lik bir alanı kaplıyor. 8.800 m2’lik konferans salonu ise öğrencilerin kültürel faaliyetlerine imkan sağlayacak. 17.400 m2’lik ortaokul bloğunda, 18×36 m ölçülerinde 648 m2’lik alana konuşlanmış futbol sahası çim kaplı olacak. Tartan zemin ile kaplanacak olan 13×24 m’lik basketbol sahası ile komplekste yer alan tüm sportif alanlar öğrencilerin çok yönlü sportif faaliyetleri için tasarlandı.

Kapalı Spor Salonlarıyla Her Mevsim Spor

Kompleksin ortaokul ve lise bloğunda 2’şer adet inşa edilecek olan kapalı spor salonları 1200 m2’lik alan kaplıyor. Spor salonlarında öğrencilerin konforu için her şey düşünülmüş durumda. Öğrenciler için özel soyunma odaları, duşlar, öğrencilerin malzemelerini koyabilmeleri için her öğrenciye özel dolaplar yer alacak. Eğitim kompleksinde 2’si ortaokul, 3’ü de lise bloğunda olmak üzere toplam 5 kapalı beden eğitimi salonu var. Kış aylarında kullanılması düşünülen beden eğitimi salonları ortalama 30 m2’lik alan kaplayacak. Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde kapalı spor salonlarına ilave olarak öğrencilerin sportif faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri 3 masa tenisi alanı da yer alacak. 5 bodrum kat, zemin kat ve + 1 kattan oluşan lise bloğunda 48 derslik bulunuyor. 1.152 öğrenciye hizmet verecek olan lise bloğunda yüksek bir giriş mevcut. Ortaokul Bloğu ise 2 bodrum kat, zemin ve + 3 kattan oluşuyor. 56 dersliğin yer alacağı ortaokul bloğu 1.344 öğrenciye eğitim imkanı sağlayacak. Öğrenci servisi için özel girişinde bulunduğu blokta basketbol sahası  da uluslararası standartlara uygun olarak inşa edilecek.

E-Kütüphane ve Laboratuvarlar

Geniş bir kütüphaneye sahip olan Anadolu İmam Hatip Lisesi, e-kütüphane özelliğini de bünyesinde barındıracak. Öğrenciler, mevcut bilgisayar odalarından e-kütüphaneye bağlanarak bilgiye rahatlıkla ulaşabilecek. Okul bünyesinde yer alan yabancı dil odaları da her öğrenciye birebir yabancı dil öğrenme imkanı sunacak. Öğrenciler tek kişilik kabinlerde entegre bilgisayar ve ses sitemine sahip olacaklar. Okulun ortaokul bölümünde fen ve teknoloji laboratuvarı, bilgisayar odası, yabancı dil sınıfı, müzik atölyesi, resim atölyesi, klüp ve hobi odaları bulunacak. Lise bölümünde ise biyoloji, fizik, kimya, bilgisayar, yabancı dil, müzik, görsel sanatlar laboratuvarı öğrencilerin görerek, yaşayarak öğrenmelerine olanak sağlayacak. 800 kişilik konferans salonunun da yer aldığı Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi aynı zamanda bir kültür merkezi gibi de kullanılarak, öğrencilere sosyal bir paylaşım ortamı da sunacak.

Cep Sinemalı İmam Hatip Lisesi

Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi, birçok ilklerinin yanında bünyesinde 4 cep sineması ile de öne çıkıyor. 2’si ortaokul, 2’si de lise bloğunda inşa edilecek cep sinemalarında 100 öğrenci etkinlikleri aynı anda takip edebilecek. Yaklaşık 90 m2’lik alanlara kurulan cep sinemalarının akustiği de özel olarak ayarlanacak. Etkinlikler projeksiyonla sinema perdesine yansıtılarak izlenebilecek. Cep sinemalarında öğrenciler film haricinde dersleri ile ilgili görselleri de izleme imkanına sahip olacak.

800 Kişilik Konferans Salonu

Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi donanımı ile kendi öğrencilerine kültürel bir ortam sunarken aynı zamanda Başakşehir’in de sosyal hayatını hareketlendirecek. Eğitim kompleksindeki 800 kişilik konferans salonunda, 200 m2’lik sahne de mevcut. Ses sitemi, teknik alt yapısı ile konser, tiyatro ve farklı gösterimlere uygun olarak dizayn edilen salon 1.000 m2. Ortaokul binası içinde yer alan 375 m2’lik ikinci konferans salonunda ise aynı anda 290 kişi etkinlikleri takip edebilecek. Her iki salondan öğrenciler yanında tüm ilçeye de hitap edecek.

Fuaye Alanları Sergilere Açık

Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin farklı noktalarına konuşlandırılan fuaye alanları okulda düzenlenecek sergiler için kullanılarak, öğrencilerin kültür-sanat yaşamına önemli katkılar sağlayacak. Komplekste, mescit alanındaki 600 m2’lik fuaye alanının yanında, 180 ve 130 m2’lik iki yan fuayeler ile 180m2’lik iki yan fuaye alanı ve 235 m2’lik fuaye sergi alanı olmak üzere dört sergi alanı da mevcut.

Erişilebilir Bir Kompleks

Öğrencilerin yatılı olarak eğitimlerine devam etmelerine olanak sağlayan yurt bloğunda engelli öğrenciler için de her şey düşünüldü. Okul, engelli erişilebilir standartlarına uygun olarak inşa ediliyor. Eğitim kompleksinin her yerinde engelli öğrenciler her hangi bir yardım almadan özgürce hareket edebilecek.

Çok Özel Bir Yurdu Olacak

Başakşehir Anadolu İHL’nin 6 yatakhane katından oluşan öğrenci yurdu bloğunda 66 oda bulunuyor. 4 kişilik odalara sahip yurtta aynı anda 265 öğrenci kalabiliyor. Yurt bloğunda, engelli öğrenciler için özel olarak dizayn edilmiş 30 m2’lik bir oda ve wc’ler bulunuyor. Yurt bloğunda, öğrencilerin dinlenmesi ve sosyal paylaşımı için oluşturulan bahçeye direk giriş bağlantısı da mevcut. 400 m2’lik ana girişinin yer aldığı Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, öğrencilerin eğitim alabilecekleri uygulama mescidi de yer alıyor. 450 öğrencinin aynı anda faydalanabildiği mescit, 275 m2’lik bir alana konuşlanmış. Bayanlar için mahfil alanının da yer aldığı mescidin tavan, aydınlatma ve duvarlarında, okulun geneline hakim olan Türk Selçuklu tarzı kullanılmış. 220 m2’lik alana kurulacak mescidin duvarları, hareketli açılır ahşap panellerle kaplanacak. Özellikle yaz aylarında tamamen açılarak kullanılabilecek olan paneller, okulla bütünlük sağlaması için tercih edilmiş.

Özel Mutfaklı 900 Kişilik Yemekhane

Öğrencilerin sağlıklı beslenebilmesini sağlamak üzere Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin kendine ait 2 yemekhanesi bulunuyor. Hem ortaokul, hem de lise bloğundaki yemekhanelerde, aynı anda 900 kişi faydalanabilecek. Lise bloğundaki yemekhane, aynı zaman okulda yatılı olarak kalacak öğrencilere de hizmet verecek.

Mimaride Türk-Selçuklu Sanatından İzler

Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi, giriş kapısı ve genel dış cephe uygulamaları Selçuklu hat sanatından izler taşıyor. Türk-Selçuklu duvar süslemeleri ile bezenmiş ana giriş kapısı, görkemiyle Türkiye’nin en büyük İmam Hatip lisesi söylemini tasdikler nitelikte. İlk girişte yeşilliklerle donatılmış ortak kullanım alanı olan avluda bulunan mola alanları öğrencilere doğayla iç içe bir eğitim ortamı sunuyor. Lisenin tavan döşemeleri de oyma tekniği ile süslenmiş. Girişten itibaren kendini hissettiren görkemli tavan süslemeleri tüm bina içinde de devam ediyor.

Pencereler Dersin Bölünmesini Engelleyecek

Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi, pencere ve doğramalarında kullanılan malzeme ve dizaynları ile de Selçuklu tarzının en güzel örneklerini gözler önüne seriyor. Sınıf kapıları üzerinde yer alacak olan pencerelerle, öğretmenlerin ya da dersliklerin müsait olup olmadığı, daha sınıfa girilmeden görülebilecek. Böylelikle derslerin bölünmesinin önüne geçilerek öğrencilerin dikkatlerinin dağılması da engellenmiş olacak. Isı yalıtımları ile öğrencileri ısınma problemini ucuz ve konforlu şekilde çözen bloklarda normal pencerelerin yanında ise kemerli pencere, söveli pencereler kullanılacak. Mekanda ayrıca farklı kullanım amaçları için alternatif pencere sistemleri geliştirilmiş. Özel olarak tasarlanan yurt odaları, koridorları, depo içi, kantin ve cam ara bölmeler, cumba ve fuaye pencereleri, uygulama mescidi ve mahfil pencereleri, konferans salonu gibi alanlar, farklı pencere stilleri kullanılacak.

Yeşillikler İçinde Eğitim

Başakşehir İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerine yeşillikler içinde, huzurlu bir eğitim ortamı da sunarak bir ilk oluşturacak. Ortaokul bloğunda 6.500 m2’lik, lise bloğunda ise 4.800 m2’lik oyun alanının bulunacağı komplekste, 5.620 m2 yeşil alan bulunacak. Tamamlandığında ilçedeki önemli bir ihtiyacı karşılayacak olan Başakşehir Anadolu Hatip Lisesi otoparkı da kompleksin büyüklüğüne yakışır nitelikte. 210 araçlık otoparka sahip olacak okulda, veli ve öğretmenler park sorunu yaşamayacak.


Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi Projesi ile Benzer Yazılar:

8 Ocak 2013 Saat : 8:59

“Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi Projesi” için 2 Yorum

  1. esmanur dedi ki:

    güzel bir okulda telefon numaraları yok

  2. fatoş dedi ki:

    aynen öyle

Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi Projesi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir