Başakşehir Belediyesi Erciş’e Verdiği Sözü Tuttu

Son Güncelleme: 6 Haziran 2013 - 9:31 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Başakşehir Belediyesi; 24 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen ve yüzlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz depremin vurduğu Van ve çevre köylerinin yeniden yapılandırılma çalışmalarını tamamlayarak, törenle hizmete açtı.

Başakşehir Belediyesi Erciş’e Verdiği Sözü Tuttu

Van köylerinin ayağa kaldırılması için, bölgedeki 84 köy, İstanbul’daki AK Partili 26 ilçe belediyesine zimmetlenmişti. İlk etapta Başakşehir Belediyesi’nin de yer aldığı 26 Belediyenin yardım malzemeleri 77 tırla bölgeye ulaştırılmıştı. Başakşehir Belediyesi’nin sahiplendiği Van iline bağlı Sabanbüken, Yılanlı, Yünören köylerinin okulları, çevre duvarları yenilenerek öğretmen ve öğrencilerin daha güvenli bir ortamda eğitim almaları sağlandı.

Cami, taziye evleri ve minare hizmete açıldı

Başakşehir Belediyesi, Van’ın Erciş ilçesine bağlı Yünören, Yılanlı ve Sabanbüken köylerinde hasar gören alanların tamiri için Fen İşleri Müdürlüğü bünyesinde yürüttüğü çalışmaları tamamladı ve birlikte kılınan cuma namazının ardından düzenlenen törenle cami, taziye evleri ve minare hizmete açıldı. Van Valiliği, yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Başkan Yardımcısı Yasin Kartoğlu’na plaket takdim etti.

Yünören köyünde gerçekleşen açılış törenine, Van Valisi Münir Karaloğlu, Ak Parti Van Milletvekili Fatih Çiftçi, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yasin Kartoğlu, Erciş Kaymakamı Barbaros Baran, Bitlis İl Emniyet Müdürü Sadedtin Akgüç, İl Jandarma Komutanı Nurettin Alkan, Erciş Belediye Başkanı Zülfükar Arapoğlu ve Köy Muhtarları ile çok sayıda köy sakini katıldı.

“75 milyon, Van için kenetlendi”

Van Depreminin ardından yardıma koşan bütün belediye başkanlarına teşekkür ederek sözlerine başlayan Van Valisi Karaloğlu törende ” Van ve Erciş depreminden sonra dünya tarihine yazılacak bir başarı elde edildi. Depremden önce birileri kafaları karıştırıyordu. Akıllarda soru işaretleri bırakıyordu. Ama Van depreminden sonra 75 milyon vatandaşın her ferdi soru işaretlerini ortadan kaldırdı. Bu depremden bu kadar hızlı çıktıysak bunun sebepleri var. Dünyada en hızlı müdahale edilen doğal afet Van Depremidir. Bunun baş mimarı ise Recep Tayyip Erdoğan’dır. Deprem, faylar arasındaki enerjiyi çıkarıyor ama bizim gönül bağlarımız arasında gizli kalmış kardeşlik ve muhabbet enerjisini ortaya çıkardı. 75 milyon, Van için kenetlendi. Depremin olduğu saatte Başbakana hastalık teşhisi konulmuştu. Doktorları ameliyat olması gerektiğini söylemişti. Ama o doktorlarını dinlemedi ve depremin hemen ardından Erciş’e gelerek duruma müdahale etti ve ilk kriz toplantısını da Van’da yaptı. Van’ın bugünlere gelmesine vesile olan herkese teşekkür ediyorum. ” dedi.

“Kardeşlik hukukunu geliştirmeye ihtiyacımız var”

Toplu açılış töreninde ‘kardeş köy’ ilan edilen bölge sakinlerine hitaben konuşan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “Değerli kardeşlerim, buraya cami ve taziye evi yaptık, bitti demek  doğru değil. Daha önce belediyeler olarak, Avrupa’daki belediyelerle kardeş Belediye protokolü imzalardık. Bundan sonra kendi belediyelerimizle, köylerimizle imzalarız. Yünören, Sabanbüken ve Yılanlı köylerinin ‘kardeş köy’ ilan edildiğini, eksikleri görmek için de depremin hemen ardından bu köyleri teker teker ziyaret ettiklerini ifade eden Başkan Uysal,   bunu kardeşlik hukuku gerektirdiği için yaptıklarını ve kardeşliklerinin bundan sonra da devam etmesini umduğunu belirtti.

“Köyler ‘de kapsamlı yapılandırma”

Başakşehir Belediyesi yapılandırma kapsamında; Yünören köyündeki kömürlüklerde duvar çatlakları ve sehim oluştuğu tespit edildikten sonra çalışmalara başlayan Belediye ekipleri, kömürlükleri yenileyerek vatandaşların hizmetine sundu. Yine aynı köyün öğretmen lojmanının tadilatları yapıldı. Başakşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, toplam kullanım alanı 175 m2 olan ve yıkılmak üzere olan Yünören köyü camiinin yerine yeni, depreme dayanıklı cami ve taziye evi, Yılanlı Köyü’nde hasar gören cami şadırvanı, Sabanbüken köyünde ise okul bahçe duvarının yapılması, taziye evi ve bir adet çocuk oyun grubu ihtiyacı giderilerek köy halkına teslim edildi.  Yılanlı köyünde bulunan mevcut caminin boyası ve çevre duvarları ile eksik olan minaresi çelik konstrüksiyonlu olarak yeniden yapılarak hizmete sunuldu. Yine aynı köy içerisinde bulunan ve hasar gören öğretmen evinin iç tadilatı da bitirilerek kullanıma uygun hale getirildi.

“Van’ın yokuş çıkan balıkları”

 

Törenin ardından, DAKA projesi kapsamında özel bir firma tarafından yaptırılan mandıra tesisini gezen heyet, inci kefali göçü festivalinin açılışını gerçekleştirmek üzere köyden ayrıldı. Bu yıl dördüncüsü gerçekleşen İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali’nin açılışını gerçekleştiren Vali ve beraberindeki heyet, açılışın ardından inci kefallerinin tuzlu ve sodalı sudan, temiz suya geçerek buraya yumurtalarını bırakma mücadelesine tanıklık ettiler.


Başakşehir Belediyesi Erciş’e Verdiği Sözü Tuttu ile Benzer Yazılar:

6 Haziran 2013 Saat : 9:31

Başakşehir Belediyesi Erciş’e Verdiği Sözü Tuttu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir