Başakşehir Kent Konseyi STK’larla buluştu

Son Güncelleme: 21 Aralık 2015 - 10:25 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Başakşehir Kent Konseyi, ilçe genelinde Suriyeli sığınmacılara yönelik çalışmalar yürüten Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya geldi.

Başakşehir Kent Konseyi STK’larla buluştu

Başakşehir Belediyesi Hizmet Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Başakşehir Belediyesi, Hayrat Vakfı, Suriye Söz Derneği, Mevader, Acilder, İnsan Vakfı, Başakşehir Yardım Gönüllüleri Vakfı, Eğitim-Bir Sen, Sosyal Yardımlaşma Vakfı temsilcileri katıldı.

Suriyeli sığınmacılara yardım eden Sivil Toplum Kuruluşları arasında koordinasyon sağlamak, fikir alışverişinde bulunmak amacı ile düzenlenen toplantının Başkanlığını Kent Konseyi Başkanı Zeki Ertürk gerçekleştirdi. Ertürk yaptığı açılış konuşmasına, Kent Konseyi’nin Başakşehir ilçesindeki tüm sosyal katmanların mülki ve mahalli idarelerle iletimini akışkan hale getirmek ve güçlendirmek, etkin hale getirmek için oluşturulmuş bir organ olduğunu belirterek başladı. Zeki Ertürk konuşmasını şu şekilde sürdürdü, “Hepimiz sivil inisiyatif alan kişileriz. Sivil inisiyatifte yer alan insanlar olarak sosyal sorumluluğun herkesin tek tek sorumlu olduğu bir görev olmasının yanında sizler gibi insanlar da sivil inisiyatif ile sosyal sorumluluğu yönlendirme ve yüceltme gibi bir görev üstleniyorsunuz. Sizler yapmasaydınız tek tek sorumlu olurduk. Sizler bizim üzerinden bu yükü aldığınız için sağolun, çok kıymetli bir iş yapıyorsunuz. Yapılan hizmetler kolay değildir. Sivil inisiyatif kuruluşları ellerindeki kıt imkânlarla büyük çalışmalar gerçekleştiriyor. İlçemizdeki sosyal katmanların ortak organı olarak Kent Konseyi’nin sizlerin yaptığı hizmetlerin katma değerini artırma gibi bir yardımı olabilir mi, diye düşündük. STK’ları daha etkin hale getirmek için ortak neler yapılabilir? Bunların zeminini yoklamak için çalışma planladık. Bu birlikteliğin güzel çalışmaların öncüsü olacağına inanıyorum.”

‘Suriyeli sığınmacılara yapılan çalışmalar aktarıldı’

Toplantıya katılan STK temsilcileri tek tek söz alarak derneğin yapısı, faaliyet alanları, imkânları, karşılaştıkları sorunları ve Suriyeli mültecilere yönelik gerçekleştirdikleri çalışmaları anlattı.

Başakşehir Belediyesi’ni temsilen toplantıya katılan Dr. Şaduman Kutay, belediye bünyesinde ilçe genelinde Suriyeli sığınmacılara yönelik yapılan çalışmalar ve projeler hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Başakşehir Kaymakamlığı, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Gökhan Yoğurtçu, “Çalışmalarımız ilçe genelini kapsıyor. Suriyeli mültecilere yönelik sosyal market projesi yürüttük. 2015 yılı için 400 aileye kömür yardımı yaptık. Biz başvuru yapan ve muhtaçlığı tespit edilen kişilere de her türlü yardım çalışması gerçekleştiriyoruz. İlçemiz dışından dahi yardım talebi ile gelen Suriyeliler de var.”

İnsan Vakfı Müdürü Ercan Sarı ise yaptıkları çalışmaları şu sözlerle aktardı, “ Eğitim odaklı bir vakıfız. Suriye’nin iç bölgesine bir yardım kampanyası gerçekleştirdik. Yardımları ihtiyaç sahiplerine kendi elimizle teslim ettik. Bu sene de tüm Türkiye genelinde bir yardım kampanyası başlatıyoruz.”

Mevader Kurucusu Necmettin Polat ise “Başakşehir’de birçok noktada çalışmalarımız var. Kayaşehir’de Kur’an kursu açtık, 54 tane hafızımız var. Başakşehir’de Oyakkentte 27 bin metrekarelik bir külliye projemiz onaylandı, çalışmalarına başladık. 500 talebemiz burada eğitim alacak” dedi.

Toplantının ikinci turunda ise katılımcılar öneriler ve beklentilerini ilettiler. Toplantının sonuç çalışmasının ise metin halinde katılımcılara iletilmesine karar verildi.


Başakşehir Kent Konseyi STK’larla buluştu ile Benzer Yazılar:

21 Aralık 2015 Saat : 10:25

Başakşehir Kent Konseyi STK’larla buluştu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir