Başakşehir Ulaşım İstişare Toplantısı Düzenlendi - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

6 Aralık 2023 - 04:18

Başakşehir Ulaşım İstişare Toplantısı Düzenlendi

Başakşehir’de ulaşımla ilgili sorunları yerinde dinleyerek, ilk elden çözüme kavuşturulması için muhtarları ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile İETT temsilcilerinin katıldığı Başakşehir Ulaşım İstişare toplantısı düzenlendi.

Son Güncelleme :

19 Eylül 2013 - 13:52

Başakşehir Ulaşım İstişare Toplantısı Düzenlendi

Başakşehir’de ulaşımla ilgili sorunları yerinde dinleyerek, ilk elden çözüme kavuşturulması için muhtarları ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile İETT temsilcilerinin katıldığı Başakşehir Ulaşım İstişare toplantısı düzenlendi.

Başakşehir Kültür Merkezinde gerçekleşen ve ev sahipliğini Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın yaptığı istişare toplantısına İETT İşletmeleri Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, İETT Genel Müdür Yardımcısı Mümin Kahveci ve İETT Daire Başkanları, Başakşehir Ak Parti İl İlçe Başkanı Ayhan Özgürel, Başakşehir STK temsilcileri, Başakşehir Mahallle muhtarları, Belediye Başkan Yardımcıları Haluk Dikbaş, Nurettin Ertemel ve kurum müdürleri katıldı.

Toplantının Ana Konusu Metro Ring Seferleri

Kısa bir süre önce açılan Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy Metro Hattı’na Başakşehir’in farklı bölgelerinden yapılacak olan ring seferleri istişare toplantısının ana maddesi oldu. Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, bugüne kadar Başakşehir’in en büyük sıkıntısının ulaşım olduğunu belirterek iştişare toplantısının amacını şöyle açıkladı; “Başakşehir’in ulaşım problemiyle ilgili geçmişte yaptıklarımız ve şu an çözüm adına İETT ile birlikte neler yaptık bununla ilgili bilgilendirmenin yanı sıra, İETT’nin ulaşım problemini çözmek için koymuş olduğu metro besleme hatları konusunda çözümle ilgili tereddütlerimiz varsa bunları konuşmak için buradayız. Bugüne kadar ulaşım Başakşehirde en büyük problemdi. Metro ile bu ulaşım problemi büyük ölçüde çözülmesine rağmen metroya ulaşabilmek için gereken besleme hatları konusu da şimdi çözülüyor” dedi.

İlk Kez Başakşehir’de Uygulanan Çözüm

Başkan Uysal otobüs ve metro hatlarındaki ayrı ayrı ücretlendirme nedeniyle ilk açıldığında sıkıntı yaşandığına değindi ve ekledi: “Şu an Başakşehir’de uygulanan bu çözüm İstanbul’da ilk kez uygulanan bir çözüm. Yani metrodan indikten sonra evine kadar otobüse binen veya otobüse binip metroya binecek olan vatandaşlarımıza metro ve otobüsü aynı ulaşım ücreti altında değerlendirmek ilk kez bize mahsus biz çözüm oldu. Bunun için Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş ve İETT Genel Müdürümüz Hayri Baraçlı’ya teşekkür ediyoruz.”
İETT’nin çalışmalarıyla ilgili genel bir sunum yapan İETT İşletmeleri Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı “İETT olarak faaliyetlerimizi vatandaşa hizmet odaklı gerçekleştirme gayreti içindeyiz. Başakşehir 39 ilçemizden biri. Başkanımızın gayretleriyle sürekli olarak gelişen ve modern bir ilçe haline geliyor. Bizler de İETT , İBB olarak hem metro hattı yatırımlarıyla hem de metroyu tamamlayıcı toplu ulaşım araçlarıyla hizmet kalitemizi sunma gayreti içindeyiz” diye konuştu.

Tek yere gidişte ulaşım ücreti 2 lirayı geçmeyecek

Açılış konuşmalarının ardından metro hattından Başakşehir’in mahallelerine yolcu taşıyacak olan ring seferleriyle ilgili önemli bir çözüme imza atan İETT yetkilileri konuyla ilgili bilgiler verdi. Çalışmaya göre metrodan inip otobüse binildiğinde ödenen ikinci bir ücreti ortadan kaldırarak, metrodan indikten sonra evine kadar otobüse binen veya otobüse binip metroya binecek olan vatandaşlara metro ve otobüsü aynı ulaşım ücreti altında değerlendirilecek.
Metroyu kullandığında tam bilet olan 1.95 lira, ikinci binişte ise 0,5 krş ulaşım ücreti ödenecek. Aynı metroya ulaşımda ring hattına ilk binişte 1.95 olan ücret ikinci biniş olan metroda 0.05 kr ile ücretlendirilecek. Böylece metro ve ring hattını kullanan yolcuların ödeyeceği ulaşım ücreti 2 lirayı geçmeyecek.
Toplantının sonunda Başakşehir’deki Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve mahalle muhtarları kendi bölgeleriyle ilgili çözüm önerilerini ve sorularını İETT yetkilerine iletti. Muhtarlar ve STK temsilcileri çözüm için İETT ile birlikte adım atmaktan memnun ayrıldılar.

İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKM)’den çıkmış olan ring seferleri kararı İETT müdürlüğünün alt yapı çalışmalarını tamamlaması ile en geç 20 Eylül 2013 tarihinde başlayacak.

1) “GÜVERCİNTEPE-OLİMPİYATKÖY METRO (5,5 km) hattının ilk durağı Kayaşehir yolu, son durağı Olimpiyatköy Metro. Gidiş-dönüş: Kayaşehir Yolu-Kuru Toprak-Pazar Yolu-Güvercintepe-Bayramtepe-Olimpiyatköy Metro.

2) METROKENT-BAŞAKŞEHİR 4. ve 5.ETAPLAR-METROKENT (6,75 km) hattının İlk ve son durağı Başakşehir Metrokent. Gidiş-dönüş: BaşakşehirMetrokent-Yeşilvadi-Başakşehir 4. Etap-Başakpazar-Başakşehir, Polis Merkezi-Başakşehir Metrokent (Ring)

3)BOĞAZKÖY-BAHÇEŞEHİR-OLİMPİYATKÖY METRO (20km) hattının İlk durağı Boğazköy, son durağı Olimpiyatköy Metro. Gidiş-dönüş: Boğazköy-Yeşiltepe-Bahçeşehir kuzeybatı Kapısı-Kızlı Havuz-Gölet-Ispartakule-Tahtakale-Altınşehir-Olimpiyatköy Metro

4) BİZİMEVLER-ISPARTAKULE-OLİMPİYAT METRO (10,5km) hattının ilk durağı Bizimevler, son durağı Olimpiyatköy Metro. Gidiş-dönüş: Bizimevler-Ispartakule-Tahtakale-Altınşehir-Olimpiyatköy Metro.

5)ŞAHİNTEPE-OLİMPİYATKÖY METRO (9,9km) hattının ilk durağı İbrahim Koçarslan İÖO, son durağı Olimpiyat köy Metro. Gidiş-dönüş: İbrahim Koçarslan İÖO-Şahintepe-Tahtakale Yolu-Bayramtepe Üstgeçit-Göktepe-Olimpiyatköy Metro

6)KAYABAŞI KİPTAŞ-OLİMPİYATKÖY METRO (9 km) hattının ilk durağı Kayabaşı Kiptaş, son durağı Olimpiyatköy Metro. Gidiş-dönüş: Kayabaşı Kiptaş-Kayaşehir-16. Bölge-Bahçetepe-Olimpiyatköy Metro

7)Kanuni Sultan Süleyman HST-HALKALI-ZİYA GÖKALP METRO (11,5km) hattının ilk durağı K.S.S Hastanesi, son durağı Ziya Gökalp Metro. Gidiş-dönüş: K.S.S Hastanesi-Nükleer Araştırma Merkezi-Konutbirlik Köprüsü-Halkalı Meydan-Atatürk Mahallesi-Keresteciler Sitesi-Ziya Gökalp Metro

8) ARNAVUTKÖY-FENERTEPE-METROKENT ( 18km) hattının ilk durağı Arnavutköy Merkez, son durağı Başakşehir Metrokent. Gidiş-dönüş: Arnavutköy Merkez-Boğazköy Yolu-Kayabaşı Yolu-Fenertepe-17. Bölge-Olimpiyat Bulvarı-Başakşehir Metrokent

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.