‘Baykal’ın hayati tehlikesi var’

Son Güncelleme: 18 Ekim 2017 - 12:16 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Beyin ana damarı tıkanıklığı için tedavi altına alınan Deniz Baykal, beyninde oluşan ödem nedeniyle 3 kritik operasyon geçirdi. Prof. İbiş, “Başından itibaren hayati tehlikesi vardı, halen devam ediyor” dedi

Beyin ana damarında tıkanıklık teşhisiyle kaldırıldığı İbn-i Sina Hastanesi’nde tedavisi süren eski CHP Genel Başkanı, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’a, dün beyninde oluşan ödem nedeniyle 3 kritik operasyon daha gerçekleştirildi. Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi’nde önceki gün tedavi altına alınan Baykal’ın sağlık durumu ile ilgili dün sabah saatlerinde yeni bir gelişme yaşandı.

'Baykal'ın hayati tehlikesi var'

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, sabahın erken saatlerinde, “Olumsuz bir gelişme yok. Tam tersi minimal de olsa olumlu gelişmeler var. Şu anda beyin ödemi var ama dün geceye göre ilerlemesi durmuş durumda” açıklamasını yapsa da kısa bir süre sonra Baykal’ın yeniden ameliyata alındığı duyuruldu. Operasyonun ardından ilk açıklamayı kendisi de hekim olan ve ameliyata da giren CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar yaptı.Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Deniz Baykal’ın durumuyla ilgili basın açıklaması yaptı.‘Ödemde artış’Beyindeki kanamanın başlangıçta kabul edilebilir ölçüde olduğunu ancak sabah çekilen tomografide beyindeki ödemde artış görüldüğünü söyleyen Baydar, bu nedenle ameliyat kararı alındığını kaydetti. Baydar, “Ameliyat esnasında yapılan yine anjiyografide beynindeki kanlanmanın tam olduğu ve bütün konulan stenttin ve damarların açık olduğu gözlendi.

Beyin dokusunun da canlı olduğu ve bir problem olmadığı gözlendi. Onun üzerine beynin içerisindeki ödem boşaltıldı” dedi.‘Ani bir durum’İkinci operasyona yönelik bilgi veren rektör İbiş de Baykal’ın sağlık durumunda kafa içi basıncının artması nedeniyle ani gelişen bir durum olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Bunun beyinde bir hasara, sağlam dokularda başka bir hasara yol açmaması için derhal müdahale ettiler. Ameliyatı yaparak o basınca bağlı yeni beyin hasarı oluşma riskini ortadan kaldırdılar. Elbette bu rahatlık beyin ödeminin olumsuz etkisini ortadan kaldırdı.

Şu anda kanama yok. Deniz Bey, hem beynin istirahatte tutulması, hem yeni beyin hasarlarına karşı koruyucu tedbir olması, hem de akciğer fonksiyonları yönünden desteklenmesi nedeniyle şu anda uyutuluyor. Akşam 20.00 gibi tekrar tomografisi yapılacak.”Hastaneye ziyarete gelen BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Baykal’ın eşinden bilgi aldı.‘Hafif bir tablo değil’İbiş, enfeksiyon riskine karşı Baykal’a ziyaretlerin yasaklandığını da kaydetti. Baykal’a gerçekleştirilen stent uygulamasının başarısına ilişkin bir soruya İbiş, “Yine açık, gayet güzel, onda bir şey yok. Beyine kan akışında problem yok” yanıtını verdi. İbiş, şunları söyledi: “Deniz Bey, çok ciddi bir hastalık geçiriyor.

Sonuç olarak, beyne giden bir ana damarın tıkanması, bunun birkaç saat de olsa tıkalı kalması, beyinde bir hasar olması, bu noktadan sonra yeni hasarların oluşmaması yönündeki tedavi planlamasıdır bizimkisi.” Baykal’ın önceki akşamdan beri uyutulduğunu söyleyen İbiş, “Çünkü, beynin kendisini istirahate alıp toparlaması lazım. Akciğer enfeksiyonu sebebiyle solunum desteği sağlanıyor” dedi. Baykal’ın tedavisinin ne kadar süreceğine ilişkin de İbiş, “Bunun kısa süreli olmadığını baştan da söyledik. Özellikle 48-72 saatlik sürecin çok çok önemli olduğunu ve yoğun bakımdaki tablonun vakalara göre de birkaç gün daha uzayabileceğini… Ama hastanede ne kadar kalır, yoğun bakımdaki süreci tamamlandıktan sonra değerlendirmekte yarar var” diye konuştu. “Uyutuluyorsa durum kritik midir” sorusu üzerine İbiş, şunları kaydetti:“Ciddi bir hastalık. Bunun çok hafif bir tablo olmadığını daha önceden ifade ettik. O bağlamda risk her zaman var.”Gün boyu Baykal’ı ziyarete gelen isimler arasında TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek de yer aldı.Üçüncü operasyon

İbiş’in açıklamasından birkaç saat sonra hastaneden Baykal’ın 3. kez operasyona alındığına ilişkin bilgi geldi. Baykal’a, gerçekleşen ameliyat sonucu yara kenarında oluşan kan birikintisi nedeniyle akşam saatlerinde yeniden müdahale edildiği bildirildi. Steril ortam gereği ameliyathanede gerçekleştirilen operasyonda sabahtan kalan birikinti temizlendi. Ardından yeniden tomografisi çekilen Baykal için yapılan değerlendirmeler ile yeni tedavi süreci belirlendi. Müdahalenin ardından açıklama yapan Prof. Baydar da şöyle konuştu: “Kan sulandırıcı kullanılmasından kaynaklanan cilt altı hemotom gerçekleşti. Bunun boşaltılması için bir müdahale yapıldı. Sayın Baykal uyutulmaya devam ediyor. Bu müdahalenin ardından yapılan değerlendirmede beynin en rahat pozisyonda olduğu görüldü.”

‘Olumsuzluklar var’Akşam çekilen tomografi sonrası yapılan değerlendirmeleri paylaşan İbiş, “48-72 saatte beklediğimiz olası komplikasyonlar vardı. Deniz Bey’de maalesef bunlar kanama ve ödem olarak en üst düzeyde gerçekleşiyor. Kendisine yoğun bakımda yoğun tedavi uygulanıyor. Solunum ve beyin desteği sağlanıyor. Kendisi uyutuluyor” dedi. Baykal’ın destek tedavisinde olduğunu belirten İbiş, “Gelişmeler olumlu veya olumsuz anlık oluyor. Çok daha iyi sonuçları görebilme umudumuzu koruduk ancak bazı olumsuzlukları yaşadığımızı biliyorsunuz. Yoğun bakımda destek tedavisi devam edecek. Aksi bir gelişme olmazsa bir sonraki tomografi sabah gerçekleşecek” diye konuştu.

‘Bilinci kapalı’Baykal’ın hayati tehlikesinin devam ettiğini vurgulayan İbiş, “Olayın başından itibaren hayati tehlikesi vardı ve halen devam ediyor. Hastalığı ciddi ama tedavilerle bu durumu ortadan kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.Akciğerindeki enfeksiyonun solunuma ne kadar izin vereceğinin takip edildiğini aktaran İbiş, “Ciddiyet devam ediyor ve daha da devam edecek. İyileşme süreci kısa süreli olacak gibi görünmüyor. Uyandırmak için zaman zaman deneme yapılıyor ancak şu an uyutuluyor ve bilinci kapalı” ifadelerini kullandı.

CHP’lilerden hastane nöbetiBaykal’a üçüncü müdahalenin ardından akşam saatlerinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve yaklaşık 50 CHP milletvekili hastaneye geldi. Yaklaşık 20 dakika süren ziyaretin ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Hekim arkadaşlar ellerinden gelen çabayı gösteriyor. Dualarımız Deniz beyle” ifadelerini kullandı.


‘Baykal’ın hayati tehlikesi var’ ile Benzer Yazılar:

18 Ekim 2017 Saat : 12:16

‘Baykal’ın hayati tehlikesi var’ Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir