BBC: Kanal İstanbul projesi Türkiye’yi stratejik olarak tamamen değiştirebilir

Son Güncelleme: 24 Ağustos 2013 - 7:39 0 Yorum Yazar:

  • Anasayfa
  • BBC: Kanal İstanbul projesi Türkiye’yi stratejik olarak tamamen değiştirebilir
0 Paylaşımlar

BBC Hintçe servisi kanal İstanbul projesinin Türkiye’yi stratejik olarak tamamen değiştirebileceğine dikkati çekerek İstanbul şehir mi yoksa rüya mı? sorusunu sordu.Haber şöyle:

BBC: Kanal İstanbul projesi Türkiye’yi stratejik olarak tamamen değiştirebilir

İstanbul, her sabah yeni doğan güne başka türlü başlar. Sanki geçip giden hayatla değişik bir romantik ilişkisi vardır. Binlerce turisti, yanlarında köpekleriyle yürüyen insanları veya Galata Köprüsü’nde balık tutmaya hazırlanan balıkçıları görmeye alışmalısınız. İstanbul Boğazı, sadece Türkiye’nin en büyük şehrinin sınırlarını belirlemekle kalmıyor aynı zamanda kent sakinlerinin yaşam rotalarını da çiziyor. Bu şehirde Boğaz’ın suyu olmazsa yaşam durur.

İstanbul Boğazı, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirinden ayıran büyük bir su kanalıdır. Dünyanın en işlek deniz yolu olarak biliniyor. Senede yaklaşık 50 bin gemi, Karadeniz ve Marmara yoluyla okyanuslara açılıyor. İstanbul Boğazı’nın stratejik olarak bir önemi daha var. Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Gürcistan ve Rusya gibi ülkelere ait yaklaşık 5.500 doğal gaz ve petrol gemisi bu kanaldan diğer denizlere geçiyor.

32 kilometre uzunlukta olan Boğaz’ın serin sularında binlerce yolcu seyahat ediyor. Lüks yatlar, yolcu vapurları ve balıkçı tekneleri buraya hayat veriyor. Bu döngü, gece ve gündüz sürekli devam ediyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iddialı projesi “Kanal İstanbul” bu bölgeyi stratejik olarak tamamıyla değiştirebilir. Yaklaşık 10 milyar dolara mal olacak bu projede 50 kilometre uzunluğunda yapay bir kanal oluşturulacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sadece ticareti düşünmüyor. Boğaz’da tekne yarışları gibi sportif faaliyetler anlamında da pek çok planı olduğu biliniyor. Ayrıca 2023 yılı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü olacak. Başbakan, plan ve projelerini bu tarihe kadar tamamlamak niyetinde.abhaber.com


BBC: Kanal İstanbul projesi Türkiye’yi stratejik olarak tamamen değiştirebilir ile Benzer Yazılar:

24 Ağustos 2013 Saat : 7:39

BBC: Kanal İstanbul projesi Türkiye’yi stratejik olarak tamamen değiştirebilir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir