Bina tamamlama sigortası mecburi oldu

Son Güncelleme: 18 Mart 2015 - 9:12 0 Yorum Yazar:
Etiketler: ,

0 Paylaşımlar

Hazine, uzun süredir beklenen bina tamamlama sigortasının genel şartlarını yayınladı. 11 Mart tarihinden itibaren satışları gerçekleştirilen tüm maketten ev satışları mecburi sigorta dahilinde olacak.
Halk arasında maketten ev satışı olarak da bilinen, ön ödemeli konut satışında sigorta zorunluluğu geçen hafta Hazine Müsteşarlığı’nın sigorta genel şartlarını yayınlaması ile resmen başlamış oldu.

Bina tamamlama sigortası mecburi oldu

ÖN ÖDEMELİ KONUTLAR İÇİN
Geçtiğimiz senelerde mali sıkıntıya düşerek, arka arkaya iflas eden inşaat şirketleri sebebiyle binlerce şahıs mağdur olunca, 2013 yılının sonunda uygulamaya giren yeni Tüketici Yasası’na, ön ödemeli konut satışları için bina tamamlama sigortası adı altında mecburi sigorta maddesi eklenmişti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 2014’ün Mayıs ayında, bina tamamlama sigortasının detaylarını açıklamasına karşın sigortanın uygulanabilmesi için Hazine’nin genel koşulları belirlemesi bekleniyordu. Geçen hafta ise Hazine, sigortanın genel şartlarını yayınladı ve böylece konutzede dönemini kapatacak bina tamamlama sigortası resmen başlamış oldu.

İFLASTA DEVREYE GİRECEK
Artık, 11 Mart’tan itibaren tüm maketten ev satışları sigorta dahilinde olacak. İnşaat şirketleri, ev satışına başlamadan evvel ev adedi 30 ve üzeri olan projeler için bina tamamlama sigortası yaptıracak; sigortanın primlerini de inşaat şirketi ödeyecek.

Hazine’nin belirlediği şartlara göre, sigorta şirketleri, ön ödemeli ev satış projesi için poliçe düzenleyecek ve ön ödemeli satışa konu kısmı için sigorta teminatı belirleyecek. İnşaat süresi içinde inşaat şirketinin iflas etmesi veyahut sözleşmede belirtilen sürenin üzerinden 12 ay geçmesine karşın halen evleri teslim edememesi durumunda, devreye sigorta girecek.

Sigorta şirketi, tüketicinin ev için o tarihe kadar ödediği peşinat ve taksitler dahil tüm bedeli tüketiciye legal faizi ile birlikte ödeyecek.

KONTROL SİGORTA ŞİRKETİNDE
Sigorta şirketleri, sigorta yapacağı inşaat şirketinin mali yapısını, geçmiş tecrübelerini ayrıntılı inceleyerek, poliçe düzenleyecek. Sigortacı, inşaat şirketini riskli görür, projeyi bitiremeyeceğine hüküm verirse sigorta yapmayacak veyahut ek teminatlar isteyebilecek. Aynı biçimde inşaat süresi içinde şirket, sigortacıya karşı yükümlülüklerini yerine getirmez, mali yapısını bozacak girişimler içinde bulunursa; sigorta şirketi sözleşmeyi sona erdirecek ve bunu da Bakanlığa bildirecek.

Böylece riskin en aza inmesi ve tüketicinin mağdur olmaması için inşaatın, başlamasından bitimine kadar geçen süre içinde sigorta şirketleri kontrol görevini yürütecek. Sigortanın primleri ise inşaattaki ev sayısına, projenin süresine ve bedeline göre sigorta şirketleri tarafından serbestçe belirlenecek.

İSTERSE İNŞAATI SİGORTA ŞİRKETİ BİTİRECEK
Hazine’nin açıkladığı bina tamamlama sigortasının genel şartlarına göre, sigorta şirketleri isterlerse sigortaladıkları inşaatı tamamlayıp, tüketicilere evleri teslim etme görevini de üstlenecek.

Buna göre, inşaat şirketinin iflas etmesi veyahut evleri süresinde teslim edememesi durumunda sigorta şirketi ya tüketicinin zararını karşılayacak veyahut inşaatı devralıp, başka bir müteahhit ile anlaşarak, evleri tamamlayıp, tüketiciye teslim edecek. Bu durumda konutların yeni teslim tarihi 24 ayı geçemeyecek.


Bina tamamlama sigortası mecburi oldu ile Benzer Yazılar:

18 Mart 2015 Saat : 9:12

Bina tamamlama sigortası mecburi oldu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir