Boşaltılan Askeri Araziler Müteahhitlerin Gözdesi

Son Güncelleme: 29 Eylül 2016 - 2:31 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Başbakan Binali Yıldırım’ın ’15 Temmuz gecesi tankın, tüfeğin çıktığı bütün kışlalar kapatılacak’ açıklamasından sonra, istanbul‘da taşınması kesinleşen kışlalar belli oldu.

Boşaltılan Askeri Araziler Müteahhitlerin Gözdesi

Bu kışlalar, Hasdal Kışlası, Esenler Metris Kışlası, Şişli 3. Kolordu Komutanlığı, Tuzla Piyade Okulu ve Beylerbeyi Deniz Eğitim Komutanlığı. 5 kışlanın toplan büyüklüğü 3 bin 756 hektar.

Bu rakam da 5 bin 250 futbol sahasına tekabül ediyor.

Kışlalar gittikten sonra boş kalan arazilerin ne olacağı ise hala tartışma konusu. Fakat geçmişte de boşaltılan askeri arazilere bakıldığında, bu arazilerin imara kazandırılacağı ön planda.

Zekeriyaköy’de 2010 yılında 15. Hava Füze Üssü’nün boşaltılması ile arazinin Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) satması, Emlak Konut‘un da TOKİ’den alması sonucu yapılan “Zekeriyaköy Konut Projesi” ve Ayazağa’daki askeri alan olan bölgenin ihaleye çıkarılması sonucu Ali Ağaoğlu’nun “Maslak 1453” projesi, boş kalacak olan kışlaların imara açılması ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Yüzde 70/80 oranında değerlenecek
Bu konu ile ilgili gayrimenkul danışmanlarından aldığımız bilgilere göre, söz konusu yerler imara açıldığında bu bölgelerdeki konutlar yaklaşık yüzde 70, yüzde 80 oranında değerlenecek ve değerine değer katacak.

Bu kışlaların lokasyon olarak güzel, kıymetli ve İstanbul’un en gözde yerlerinde olduğunu kaydeden emlakçılar, şu sözleri kaydediyor:

“Kışlalar lokasyon olarak hepsi çok güzel ve kıymetli yerlerde, İstanbul’un gözde yerlerinde. Yollar geçiyor, 3. Köprü bağlantıları geçti, havayolu yapılıyor ve onun da bağlantıları geçecek. İster istemez bu gölgeler değerlenecek ve değerine değer katacak. Şehir ve planlamacılık müdürlerinin böyle bir düşünceleri ve planları vardır. Şimdilerde insanların sosyal alan fazlalılığı daha fazla, site alanları ise daha küçük. Oralarda yapılacak olan projelerde bunlar göz önünde bulundurulacaktır. Kışlalar taşındıktan sonra, alanların büyüklüğü ve bakirliği göz önünde bulundurulduğunda yüzde 70 ve 80’leri bulabilir. Çünkü askeri bölgelerin olduğu yerlerde çok fazla yerleşim yeri yok. Eğer bir imarlaştırma yapılırsa talep çok fazla olacaktır. Yeni yapılacak olan lokasyonlarda ulaşım kolaylığı birinci etken bence. Ama bu projelerin tamamlanması da en az bir 5 seneyi bulacaktır.”

Öte yandan araziler projelendirmeden önce o bölgelerden ev satın alarak, yatırım yapmak isteyen vatandaşların taleplerinde kayda değer bir artış meydana geldi.

İstanbul’daki askeri araziler
İstanbul’da artık askeri alan niteliği kalmamış arazi de var, hala doğal dokusunu koruyan da. İstanbul’un genelinde eskiden askeri arazi olan ve halen askeri alan niteliğini sürdüren bazı alanlar şöyle:

Avrupa yakası; Sarıyer Zekeriyaköy 15. Füze Üs Komutanlığı, Ayazağa Jandarma Genel Komutanlığı – Maslak 1453 projesi, Sarıyer’deki askeri alanlar, Beyoğlu Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, Esenler Kışlası, Davutpaşa Kışlası – Yıldız Teknik Üniversitesi kampüsü, Habipler Kışlası, Hasdal Kışlası, Halkalı askeri arazi, Zeytinburnu tank fabrikası, Zeytinburnu Beştelsiz askeri alan, Florya Şenlikköy askeri arazi.

Anadolu yakası; Kuleli Askeri Lisesi, Selimiye Kışlası, Heybeliada Deniz Lisesi, Maltepe Baransel Kışlası, Büyükbakkalköy Bölge Parkı’nda askeri araziler var, Maltepe Kenan Evren Kışlası – Marmara Üniversitesi Kampüsü, Sancaktepe Kışlası, Çekmeköy Kışlası, Tuzla Piyade Okulu.


Boşaltılan Askeri Araziler Müteahhitlerin Gözdesi ile Benzer Yazılar:

29 Eylül 2016 Saat : 2:31

Boşaltılan Askeri Araziler Müteahhitlerin Gözdesi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir