Cibali Karakolu Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde

Son Güncelleme: 27 Aralık 2014 - 10:35 0 Yorum Yazar:

  • Anasayfa
  • Cibali Karakolu Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde
0 Paylaşımlar

Türk tiyatrosunun başyapıtlarından biri olan Muammer Karaca’nın Cibali Karakolu Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde sahnelendi.Cibali Karakolu Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde
İBB Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenen Tiyatro oyununda duayen sanatçı Zihni Göktay komiser rolüyle izleyicini büyüledi.

İBB Şehir Tiyatroları 100. yılında ilk turnesini Başakşehir’e yaptı

ilk kez 1951 yılında Muammer Karaca Tiyatrosu’nda sahnelenen Cibali Karakolu Başakşehirli izleyicisi ile BKSM’de buluştu. Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir’in ev sahipliğini yaptığı oyunda Başakşehirliler salonun tamamını doldurdu.kayasehiristanbul.net

50. sanat yılını kutlayan Zihni Göktay’ın komiser rolüyle yer aldığı Cibali Karakolu geniş kadrosu ile de dikkat çekti. Usta sanatçı sahne öncesi oyunla ilgili bilgiler verdi, “İBB Şehir Tiyatroları 100. yılında oyunumuzun ilk turnemizi Başakşehir’de yaptık. Salonu gördüm ve iftihar ettim. Her doğan çocuk tanrının insanlardan ümidini kesmediğinin kanıtıdır. O yüzden Türkiye’de her açılan tiyatro tiyatronun da bitmeyeceğinin bir kanıtıdır. Başakşehir benim için ayrıca önemlidir. Muhsin Ertuğrul Sahnesi için özel projede de yer almıştım, ayrıca şu an oynayacağımız tiyatrosu açık hava tiyatrosuyken ‘Lüküs Hayat’ oyununu oynamıştım. Oyunumuz bir entrika komedisidir. Bu tarza yatkınlığım olduğu için Erhan Yazıcıoğlu, beni çağırdı. Tiyatroya ara verdiğim bir dönemde tekrar geri geldim, nerede kalmıştık deyip, başladım.”

‘Karakol’dan geçmişten günümüze eleştirel ayna’

Henri Keroul ile Albert Barre’den Muammer Karaca ve Refik Kordağ’ın uyarladığı, Nedret Denizhan’ın yönettiği oyunda; Berrin Koper, Betül Kızılok Bavli, Cem Karakaya, Cem Uras, Deniz Yeşil Mavi, Derya Kurtuluş, Doğan Altınel, Ertan Kılıç, Eylül Soğukçay, Hülya Arslan, Hüseyin Kefeli, İbrahim Ulutaş, Murat Bavli, Müge Çiçek Türkoğlu, Naci Taşdöğen, Seza Güneş, Şehnaz Bölen Taftalı, Tarık Şerbetçioğlu, Tuğçe Açıkgöz oynadı.

3,5 saatlik performansıyla salonu kendisine hayran bırakan 68 yaşındaki Göktay, oyuna kattığı doğaçlamalarıyla da günümüz sorunlarına göndermelerde bulundu.

Cibali Karakolu geçmişten günümüzü yansıtan eleştirel bir ayna olmayı başarıyor. Öğrenilmiş kadın erkek ilişkileri başta olmak üzere, paranın ilişkilerdeki etkisi, çeşitli kurumlardaki eksikliklerin neden olduğu yetersizlik, toplumsal ve politik yaşama dair eleştirilerle biçimlenen oyun, güldürmek kadar yeniden cevaplanması gereken pek çok soruyu da beraberinde getiriyor.

16 yılda 3 binin üzerinde oynanarak Türkiye’nin en uzun süre afişte kalan oyunu olma özelliğini de taşıyan tiyaro oyunu alkışlarla sona erdi. Oyun sonunda sanatçı Zihni Göktay’a gecenin anısına çiçek takdim edildi.


Cibali Karakolu Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde ile Benzer Yazılar:

27 Aralık 2014 Saat : 10:35

Cibali Karakolu Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir