Çocuklarımızı Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Son Güncelleme: 27 Aralık 2014 - 10:31 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Başakşehir Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu söyleşilerin bu haftaki konuğu Psikolog Mehtap Kayaoğlu’ydu.

Çocuklarımızı Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşide çocuk eğitimi ve ailelerin davranışlarıyla ilgili neler yapılacağı üzerine konuşuldu. Söyleşiye Başakşehirli ailelerin ilgisi yoğundu.

İnteraktif bir şekilde gerçekleşen söyleşide, ilk soru ailelerin sık rastladığı problemlerden olan çocukların ders çalışmaması oldu. Bu konuda sizlere bir takım kural ve ilkelerden bahsedeceğim ve bunları ders çalışma problemiyle de bağlayabilirsiniz, diyen Psikolog Mehtap Kaya; “ Günümüzde bir çocuk depresyona girdiyse bizim bu duruma müdahale etmemiz kolay ancak ders çalışmayı sevmiyorum diye geliyorsa bu durumu ona sevdirmek çok daha zor. Çocuğunuzun ders çalışması iç dünyasındaki mekanizmayla alakalıdır. Sorumluluk algısı en büyük etkendir. “dedi.

‘Çok müdahale tepki doğurur’kayasehiristanbul.net

Çocuğunuzu tanıma ilkelerinin en başında bir çocuğun hangi yanını geliştirmek istiyorsanız ona vurgu yapmayın, diyen Kayaoğlu, ” Çünkü çok müdahale edilen yan gelişmez tepki gelişir. İnsan yaradılışının sistemi tepkisellik üzerine kuruludur. Mesela görüşmesini istemediğiniz insanlarla çocuklarınız arkadaşlık ettiğinde ve siz buna karşı geldiğinizde çocuklar otomatik olarak bir tepkisel psikolojiye bürünüyorlar. Bu yüzden bana gelen kişilere ben önce destek veriyorum sonra nasıl olması gerektiğini anlatıyorum zaten sorun bir süre sonra kendiliğinden çözülüyor” dedi.

‘Ailelerin kılavuz olmayı öğrenmesi gerekir’

Çocuğumuzu iyi yetiştireceğiz diye ezik bir psikoloji yapmamalı, ama kişilik sahibi yapacağız diye de evin kralı haline getirmemeliyiz, diyen psikolog Demokratik bir şekilde çocuklarının ihtiyacı olduğu kadarıyla onlara destek olmalıyız. Sizin doğru bildiğiniz herkes tarafından kabul görmek zorunda değildir bu yüzden çocuğunuzu toplumun kabul gördüğü doğru ve yanlışları anlatarak yetiştirmeliyiz. Çocuklar haz duygusu üzerine kuruludur. Bu yüzden ne yaparsanız yapın tatmin olmazlar diyerek ailelerin dikkat etmesi gerekenlere vurgu yaptı.


Çocuklarımızı Ne Kadar Tanıyorsunuz? ile Benzer Yazılar:

27 Aralık 2014 Saat : 10:31

Çocuklarımızı Ne Kadar Tanıyorsunuz? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir