Cumhurbaşkanı, Herkesi Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak tanımaya davet ediyorum

Son Güncelleme: 13 Aralık 2017 - 2:36 0 Yorum Yazar:

  • Anasayfa
  • Cumhurbaşkanı, Herkesi Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak tanımaya davet ediyorum
1 Paylaşımlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin talebiyle olağanüstü toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesinin açılışında bütün ülkeleri Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanımaya çağırdı: “Zaten işgal altında olan bu şehirle ilgili Trump’un böyle bir kararı açıklanmasının hiçbir hükmü olamaz.

Cumhurbaşkanı, Herkesi Kudüs'ün Filistin'in başkenti olarak tanımaya davet ediyorum

Bu kararla İsrail, yaptığı tüm terör eylemleri için adeta ödüllendirilmiştir. Bu ödülü veren tek başına da olsa şu anda Trump’tır.”Erdoğan’ın konuşmasını Al Jazeera English gibi dünya televizyonları canlı yayınla ekrana getirdi. Uluslararası haber ajansları ise birçok cümleyi ‘son dakika’ olarak abonelerine duyurdu.İstanbul’daki zirveye 16’sı lider düzeyinde 48 ülkeden temsilci katılıyor. Suudi Arabistan’dan zirvede yok, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri ise Dışişleri Bakanı düzeyinde temsil ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı çağrının ardından İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Liderler Zirvesi’nin bugün İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. Zirve öncesi liderler aile fotoğraf çektirdi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan zirvenin açılışında konuşuyor. Trump’un kararını hiçbir hükmü olmadığını dile getiren Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle: Bu kararı tarih, hukuk vicdan önünde hükümsüzdür. Bugün burada İslam’ın ilk kıblesi ve El Aksa’nın şehri Kudüs’ümüzün tarihi statüsüne yapılan tecavüzü ele almak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. ABD’nin Başkanı uluslararası hukuku hiçe sayarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklamıştır.Hiç uzun söze gerek yok, Kudüs’te bu kadim şehrin sokaklarında birkaç dakika dolaşan herkes orasının işgal altında olduğunu anlayacaktır.Amerika’nın bu hukuksuz kararına sadece  Kudüs’ü işgal altında tutan İsrail destek vermiştir. Bu gayri meşru kararı kabul  etmeyen tüm ülkelere teşekkür ediyoruz. Sayın Papa dahil olmak üzere şu ana kadar  yaptığım tüm görüşmelerde Kudüs ile ilgili bu kararlı duruş teyit  edilmiştir.

Barışı isteyenlerin değil, barışı imkansız  hale getirenlerin yanında duran Amerika Birleşik Devletleri, terörizmle yoğun  mücadelenin yürütüldüğü böyle bir dönemde tüm fanatiklerin ekmeğine yağ  sürmüştür.

Ben yaptım oldu demekle bu  dünyada hiçbir şey olmuyor. Siz tek başınıza böyle bir karar alabilirsiniz ama  dünya sadece sizden ibaret değil. Sadece BM’nin bugün üyesi, 196 üye var.  Bütünüyle bu karar içerisinde, şüphesiz ki ben 196 dünya ülkesinin buna tavır  koyacağına inanıyorum..

Bölgemizde ve Kudüs’te barış ancak her  kesimden, her milletten, her inançtan ahlaklı dürüst ve adil insanların çabasıyla sağlanacaktır.

Buradan bir kez daha ifade ediyorum ki Kudüs  bizim kırmızı çizgimizdir.

48 ÜLKE TEMSİLCİSİ KATILILIYOR

57 üyeli teşkilat, BM’den sonra uluslararası temsil gücü en yüksek organizasyon niteliğinde. Zirveye, 16’sı lider düzeyinde 48 ülkeden temsilci katılıyor.  Zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırm, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Yemen Cumhurbaşkanı Abdrabuh Mansour Hadi, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah, Umman Kralı’nın özel temsilcisi Seyit Assad bin Tarıq Al Said, Katar Emiri Şeyh Tamim, Flistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Brunei Kralı Hasan El-Bolkiah, Cibuti Başbakanı Abdulkader Kamil Mohamed, Kazakistan Meclis Başkanı Kassım Jomart Tokayev, Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Faiez Serrag, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Ürdün Kralı Abdullah, Özbekistan Senato Başkanı Nigmatulla Yuldaşev, Malezya Başbakanı Najib Razzak, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde, Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Komorlar Devlet Başkanı Azali Assoumani katılıyor.


Cumhurbaşkanı, Herkesi Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak tanımaya davet ediyorum ile Benzer Yazılar:

13 Aralık 2017 Saat : 2:36

Cumhurbaşkanı, Herkesi Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak tanımaya davet ediyorum Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir