Depresyondan Korunmanın Yolları Nelerdir? - Kayaşehir İstanbul

14 Nisan 2024 - 21:10

Depresyondan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Psikolog Şeyda Betül Kılıç, Mutlu aile, Mutlu kadın üst başlığında depresyondan korunma yollarını anlattı.

Son Güncelleme :

06 Aralık 2016 - 13:08

Depresyondan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Başakşehir Belediyesi Bilgievi söyleşilerine katılan Psikolog Şeyda Betül Kılıç, Mutlu aile, Mutlu kadın üst başlığında depresyondan korunma yollarını anlattı. Depresyondan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Altınşehir Bilgievi’nde gerçekleşen söyleşi programına depresyonun tanımını yaparak başlayan Psikolog Şeyda Betül Kılıç, “Depresyon, çoğu zaman günlük moral bozukluğuyla karışabilir. Ancak gerçekte depresyon; ruhsal çöküntü anlamına gelir bitkin, kederli, dertli, cesareti kırılmış, donuklaşmış, durgunlaşmış, gibi karşılıklar için kullanılmaktadır. Üzüntü ve keder makul bir zaman içinde tamamen düzelir kişi normale döner. Ancak depresyon uzun sürer ve kişinin görevlerini yerine getirmesini bozar ciddi ve acı veren bir hastalıktır” dedi.

Depresyondan Korunmanın Yolları

Depresyondan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Depresyon kadınlarda daha yaygındır

Kılıç, depresyonun nedenlerini ise şöyle sıraladı, “Devamlı hüzünlü olma, alınganlık, endişe duyguları, hayattaki ilgi ve zevklerin kaybı, kendimize bakmıyor temizlik ve giyme dikkat etmiyorsak, iştah da dengesizlik, uyku düzeninde bozulma, yorgunluk ve enerji kaybı, konsantrasyon da dikkat ve hafıza da azalma, çaresizlik duyguları, ümitsizlik karamsarlık, değersizlik ve suçluluk duygusu, sürekli olumsuz düşünme, başarıları, sindirim bozuklukları veya müzmin ağrılardır.

Depresyon kadınlarda erkeklerde görüldüğünden iki kat daha yaygındır, Kadınların %20 sinde depresyon görülmektedir. Hayatta belli kayıplar vermiş, boşanmış ve ayrılmış kadınların depresyona girme ihtimali iki kat daha fazladır. Kadının aile içinde sevilmediğini hissetmesi ve düşünmesi kolayca depresyona meyilli hale gelmesini sağlar. Bir kadın kendine güvenmiyorsa kendini aşırı eleştiriyorsa alışkanlık halinde kötümserse stresle kolay baş edemiyorsa daha kolay depresyona girebilir.” Depresyondan korunma

İyimser olmanın depresyondan korunmak için gerekli olduğunu belirten Psikolog, “Düşüncelerimizi tartalım değerlendirelim ve olumsuz olanları olumlular da değiştirelim. Yaşantımız sevinç ve mutluluk kadar keder ve acılarla doludur bizim için önemli birinin veya bir şeyin kaybı acı veren deneyimlerdir bundan kaçamayız ancak üzüntümüzü içimize atmamız doğru değildir. Stresi denetim altına alalım.

Bunun için günlük plan yapalım, planlarımızı basitleştirelim, kendimize ağır yük yüklemeyelim, mümkün olduğunca düzenli olalım çünkü dağınıklık bizi mutsuz eder, hafta sonu pikniğe ailece yemeğe veya seyahate çıkalım, ibadete ve duaya zaman ayıralım. Yürüyüş ve egzersizi önem verelim çünkü günde 15 dakika yürüyüş bizi depresyonda korur. Evde değişiklikler yapalım, eşyaların yerini değiştirmek, süslemek, dolap ve çekmecelere düzenlemek bize iyi gelecektir” dedi.

Hayatımızda tebessüme ve mizaha yer açalım

Yaptığımız işi sevmenin de depresyondan kurtulmak için önemli olduğunu belirten Kılıç, şöyle devam etti ‘Böylelikle hem daha huzurlu olur hem de işteki performansı daha fazla olur. Hayatımızda tebessüme ve mizaha yer açalım. Asık suratlı ve mutsuz anneler hanımlar olmayalım. Depresyondan korunmak için, ailemize önem verelim aile, zor hayat şartları ve dış dünyanın acımasızlığına karşı bir sığınaktır.’ Depresyondan Korunmanın Yolları

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.