Diriliş Ertuğrul Seti Engin Altan Düzyatan

Son Güncelleme: 17 Mart 2016 - 8:07 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Diriliş Ertuğrul Setinde sıra kayı obasının beyi, Osman Beyin babası Ertuğrul gaziyi oynayan Engin Altan Düzyatan. Engin Altan Düzyatan bize vakit ayırdığı için teşekkürler.Diriliş Ertuğrul Seti Engin Altan Düzyatanİlk sorumuz ; Nasıl bir duygu Ertuğrul olmak?

Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul): Çok önemli bir kahramandan bahsediyoruz. Dizide çok güzel bir dönemi anlatıyoruz. Bu dönemin güzel tarafı çok fazla beyliğin bulunduğu, küçük savaşların olduğu ve kurulma isteğinin olduğu umudu yaşatan bir dönem. Böyle bir rolü oynamakta bir oyuncu olarak benim için çok zevkli.

At, ok, yay, kılıç, işin bu tarafından bakarsam çok oyuncaklı bir iş. Bir oyuncu olarak elinizde birçok oyuncağınız var. Çok iyi hocalarımız var. Hollywood’dan gelen ekibimiz var. Koreografilerimizi onlar çalıştırıyor. Çok iyi Türk hocalarımız var onlarla birlikte at dersleri alıyoruz.

Duyduğum kadarıyla atın dizginlerini bırakıp arkaya dönerek ok atabiliyormuşsunuz.
Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul): Evet ama onu ilk sezonda yapabilir duruma gelmiştim zaten. Şimdi biraz daha ilerlettik. Artık at dörtnala giderken atın yanına saklanabilme, altına saklanabilme gibi hareketler için çabalıyoruz.

Hiç korkmuyor musunuz bu sahneleri çekerken. Düşer ya da yaralanabilirsiniz.
Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul): Kader kısmet tabiki. Elbette biraz kendinizi sakınıyorsunuz. Ama sonuçta kader kısmet bunlar. Düşülebilir elbette. Birkaç kez düştüm de hatta. Ama buna yapılacak bir şey yok. Dublör kullanacak halim yok. O yüzden de çok kafaya takmıyorum açıkçası. Bismillah deyip biniyorum ata.

Diriliş uzun zaman sonra TRT’nin kafaya güreşen ilk işi. İlk bölümden beri hiç ikinci olmadınız. Bu üzerinizde bir baskı yaratıyor mu?
Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul): Çekime başlarken çok iyi ve kaliteli bir iş yaptığımızı biliyorduk. Türkiye standartlarında bu kalitede bu büyüklükte bir iş yapılmadığını biliyorduk. Birinci olunca üzerimize extra bir yük binmedi. Çünkü biz birinci olmasak da aynı kalitede çekmeye devam edecektik. Birinciliğin extra getirdiği şöyle bir durum oldu. Artık her bölüm ratinglere bakar olduk. Biz zaten yaptığımız işten memnunduk.

Bizim için bunun değerlendirmesi birinci olmak değildi. Biz doğru bir şey yapmaktan, Türkiye’de çekilmemiş savaş sahnelerini çekmekten, konuyu doğru anlatmaktan zaten memnunduk. Üstüne birde birinci olunca bizim için güzel bir durum ortaya çıktı. Ama extra bir baskı hissetmiyorum.

Seti doğa koşulları açısından oldukça zorlu bir sette çalışıyorsunuz. Ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz burada?
Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul): Çok fazla dış mekânda olan bir setteyiz. İç mekânlarımız çok az. Sürekli kış şartlarıyla boğuşmak zorunda kalıyoruz. Geçen sezon birde doğa şartları nedeniyle çok az stok bölümle çalışmak zorunda kaldık. Bu yıl çalışmaya erken başladık ve çok daha fazla stokla giriyoruz. Bu şekilde kış şartlarını yumuşatmayı hayal ediyoruz. Geçen yıl bölümlerin çoğu Halep’te geçiyordu.

Dolayısıyla kar veya yağmur yağdığında çekim yapamıyorduk. Bu yüzden çok tempolu ve zor doğa şartlarında çalıştık. Kış aylarında atların bile koşması çok zor oluyor. Bazı sahnelerde çamura giriyoruz, atlar bileklerine kadar çamurda yürümek zorunda kalıyor. O atlarla dörtnala gitmemiz gerekiyor. Ama atların koşması zor. Üzerimizdeki kostümler de ağır kıyafetler.

Islandığı zaman onlar daha da ağır bir hale geliyor. Böyle şartlarda çekim yaparken şunu düşünüyorum ben. O dönemde yaşayan insanlar bu şekilde yaşayarak nasıl bir devlet kurmuşlar, nasıl savaşmışlar. O zaman biraz daha saygı duyuyorsun atalarına karşı.

Sokaktaki tepkileri sorayım. Engin Altan halk tarafından sevilen bir oyuncu. Peki dirilişten sonra tepkilerde bir değişim oldu mu?
Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul): Çok daha fazla seviliyor olduğumu hissetmeye başladım. Bu bir oyuncu için çok hoş bir duygu. Benim bundan önceki işlerim biraz daha fazla olarak AB kitlesine hitap ediyordu. Dirilişle birlikte tüm halktan çok daha fazla bir sevgi görmeye başladım. Özellikle Anadolu’ya gittiğimde bunu daha fazla hissediyorum.

Ertuğrul Gazi’yi canlandırmadan önce rolle ilgili olumsuz tepki olur diye bir çekinceniz oldu mu?
Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul): Halkın sevip sevmeyeceğiyle ilgili bir çekinceden öte, benim bu işi hakkıyla yapabilecek miyiz diye bir çekincem vardı. Çünkü tarih dizisi çekmek çok zordur. Bir bütçe olarak çok zordur. İki eğer inandırıcı bir iş çekmezseniz dizinin komedi olma ihtimali yüksektir. Komik durumuna düşme ihtimaliniz yüksektir. Bunun Türkiye’de örneklerini gördük.

Biz inandığımız işi yaptıktan sonra halk sevebilir ya da sevmeyebilir. Biz en azından elimizden geleni yaptık deriz. Biz elimizden geleni yapmazsak komik duruma düşebiliriz. Bir tarih dizisinde inandırıcılık çok zor. Sonuçta insanlar beni Engin Altan olarak biliyorlardı ama artık Ertuğrul olarak kabullendiler. Çok iyi bir yapımcımız var Mehmet Bey, Hocamız çok iyi bir yönetmen. Yılların Metin Günay’ı.

Açıkçası Metin Hoca’nın olması ve Mehmet Bey’le yaptığımız toplantılar beni çok etkiledi ve “Evet biz bu işi yapabiliriz” fikrine inandım. Ben oyunculukta şuna inanıyorum. Eğer siz yaptığınız işe inanıyorsanız ve ekip olarak yaptığınız işe ekip olarak girebiliyorsanız, seyircide yaptığınız işe inanıyor.

Diziye başlarken ne kadar eğitimler aldınız?
Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul): İlk başlarken 3 ay eğitim aldım. At, ok, yay, kılıç koreografileri. Ben önceden de ata biniyordum. Çocukluğumdan beri ata binerdim. O benim için bir avantajdı. Üniversitede eskrim dersleri almıştım. Hiç kılıç tutmuyor değildim. Evimde yayım var. Zaman zaman evde yay çekerdim. Gerçi şimdi Türk stili yay çekmeyi öğrendim. Türk stili yay çekiyorum. Asıl işin koreografi kısmı çok meşakkatli geçti.

Bir Avrupa ya da Amerika dizisinde başkarakter bir adamı iki hamlede öldürüyor. Ben bölüm başı ortalama 10-15 adam öldürüyorum ve adam başı en az 10 hamle ile öldürüyorum.

Daha fazla efor harcıyorsunuz ve daha çok hareket ezberlemek zorunda kalıyorsunuz. Biz daha az hamle ile adam öldürdüğümüzde de seyirciden bu kadar az hamle ile adam mı ölür tepkileri geliyor. Ama yabancı dizlere bakın 3 hamlede bile adam öldürülmüyor. İki hamlede adam öldürülüyor. Onlarda inandırıcı geliyor. Bizde inandırıcı gelmiyor. O yüzden biz daha fazla efor sarf etmek zorunda kalıyoruz.

İşin o aşamasında çok önemli bir grupla çalıştık. Nomad isimli bir grupla çalıştık. Bu ekip 47 Ronin, Cengiz Han, Marko Polo gibi büyük işleri yapan bir ekip. Bu ekiple çalışmanın en büyük getirisi de şuydu. Adamlar işlerine son derece hakimler. Türkiye’de şöyle bir sıkıntımız var karşımızdaki aktörlerin eğitimli olması gerekiyor. Türkiye’de kılıç kullanmayı bilen eğitimli aktör sayısı biz bu işe başlarken ondu.

O kadar az mı?
Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul): O kadar.

Şunu duymuştum dizi çekimlerinde aynı adamı onlarca kez öldürmüşsünüz.
Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul): Şu anda da öyle. Hala öldürüyorum onları. (Gülüşmeler)

Geçen sezon için konuşursak en çok aklınızda kalan sahne hangisiydi?
Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul): Dizinin her tarafından ayrı bir zevk alıyorum. Özellikle Koreografi tarafından çok zevk alıyorum. Büyük balta ile Halep emirinin yardımcısını kurtardığımız bir sahne vardı. Çok keyif almıştım o sahneden. Ama kaleyi fethettiğimiz sahne de çok zevkli bir sahneydi.

Diriliş Ertuğrul Setini Ziyaret Ettik Röportajlar

Dizinizin ratinglerini takip ediyorsunuz. Peki diğer programların ratinglerini takip ediyor musunuz?
Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul): Bence bu oyuncunun işi değil. Rating kanalın, reklam verenin işidir. Ben rating takip eden oyunculardan değilim açıkçası.

Son olarak hayaller veya planları soracağım. Bundan sonrası için neler var?
Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul): Şu anda işimiz devam ediyor. Bir iki sezon daha devam eder diye düşünüyoruz. Ondan sonrası içinde bir plan kurmuyorum. Hayatımın hiçbir döneminde de planlı yaşamadım. Ama bu işten sonra aynı bu kalitede ve bu yükseklikte bir iş yapmak için daha tedirgin ve daha dikkat eder bir pozisyonda olacağım kesin. Tabi ki sinema projeleri var. Onlar yazdan yaza oluyor ülkemizde. Şimdilik durum bu.

Bol ratingli bol aksiyonlu ve daha az çamurlu bir sezon dilerim size.
Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul): İnşallah.

 

 


Diriliş Ertuğrul Seti Engin Altan Düzyatan ile Benzer Yazılar:

17 Mart 2016 Saat : 8:07

Diriliş Ertuğrul Seti Engin Altan Düzyatan Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir