Drone Ambulans Olarak İlk Kez Kullanılıyor - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

3 Aralık 2023 - 00:45

Drone Ambulans Olarak İlk Kez Kullanılıyor

Drone yada Türkçemizdeki deyişiyle insansız hava araçları, 2014’ten başlayarak adeta herşey için kullanılmaya başlandı.

Son Güncelleme :

23 Ocak 2017 - 15:10

Drone Ambulans Olarak İlk Kez Kullanılıyor

Drone yada Türkçemizdeki deyişiyle insansız hava araçları, 2014’ten başlayarak adeta herşey için kullanılmaya başlandı. Kargodan, gözetlemeye, ilk yardım götürmekten, eğlenceye kadar her alanda Drone’ları gördük. Argo Design adlı tasarım ekibi ise, yeni Drone tasarımıyla en kıymetli şey olan insan hayatını kurtaracak, konsept bir Drone ambulans fikrini ortaya attı.

Gün geçtikçe trafiğe daha çok çıkan araçlar, günün her saatindeki trafik, tüm büyük şehirlerin en büyük gündelik sorunları arasında. Tam da bu keşmekeş arasında yaşanabilecek trafik kazaları, ani rahatsızlanmalara tıbbi yardımda bulunmak oldukça zor. Ambulansın hastaların yanına gelip, hastahaneye götürme süreci uzadıkça, yaralanma ve hastalığın ölçüsüyle aynı oranda, hastanın yaşamda tutunması da zorlaşıyor. Tabi durum sadece büyük şehirlerde değil, şehirler arası yollar ve kırsal bölgeler gibi alanlara müdahale de aynı ölçüde oldukça fazla zaman alıyor. Tam olarak bu problemi çözmek isteyen Argo Design ekibi, şimdilik tek bir hastanın sığacağı, olay yerine çok hızlı bir şekilde gidebilen bir Drone ambulans tasarladı. Toplamda her birinde ikişer tane pervane bulunan 4 iticiyle tasarlanan ambulans, en kısa mesafeden ve sürücüsü olmadan olay yerine gidip hastayı yine aynı hızda hastahaneye yetiştirebilecek. Sokak ve caddelerden tutunda, bina tepelerine, sığabileceği her açık alana girebilecek olan Drone ambulans, gelecekte bizi nelerin beklediğinin de aslında küçük bir ipucu.

Drone ambulans
Bir adet ilk yardım uzmanı ve hastanın olacağı Drone Ambulans, üzerine yerleştirilecek sensör ve radarlarla en olası sonucu ve alanı hesaplayıp, rotasını bu algoritmaya göre çizebilir. Günümüzdeki ambulansların da tek bir hasta taşıyabildiğini düşünürsek, bu konsept tasarımın da tutarlı olduğunu görebiliriz. Bu tür yeni ulaşım araçlarının hayatımıza girmesi elbette biraz da işin ekonomik yönüne dayanmakta. Maliyetinin sıradan ambulanstan çok fazla olması bu ambulansı kısa vadede kullanılabilir olmaktan çıkartacaktır. Elektrik motoruyla çalışırsa iticilere güç verecek piller ve diğer komposit malzemeler günümüzde fiyat olarak pahalı olmasına rağmen, şimdiden başlayan elektrikli otomobil furyası bu fiyatların da inmesine yarayacaktır. Onun dışında tek sorun, insanoğlunun kendini bu otomatik yön bulan ve inen makinelere güven duymasını sağlamak olacak.

Drone’lar gelecekte tıbbi müdahaleler için kaçınılmaz olarak kullanılacaktır. Çevreyi kirletmeyen, her alana hızlıca ve düşük maliyette gidebilecek olan bu araçlar, geleceğin dünyasında, insanoğlunun yaşamsal sürecinde daha büyük rol oynayacak. Drone’ların bu kadar kullanılabilir olması elbette bazı insanları da rahatsız ediyor. Amerika’da, Drone’ların kötü niyetli kişilerin elinde büyük tehlikeler doğurabileceği yönündeki endişeler, gün geçtikçe artmakta ve resmi kurumlar bu cihazların sınırını ve kullanımı kanunlara bağlamak için çalışmalar yürütmekte. Drone’lara, uçaklar ve otomobiller gibi bir düzenleme geldiğinde çözüleceğine inandığımız sorunlar, geleceğin dünyasına giden yolda sadece ufak ayrıntıları oluşturuyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Buna bakmak ister misiniz..
Buna bakmak ister misiniz..