E-atık toplama kampanyası başladı

Son Güncelleme: 14 Haziran 2014 - 9:18 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Başakşehir Belediyesi’nin ilçe genelinde yürüttüğü geri dönüşüm çalışmasına Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD)’den de destek geldi. Dernek, yurt genelinde Endüstri Meslek Liseleri’nde sürdürdüğü elektronik atık toplama ve geri dönüşüm kampanyasını Başakşehir’deki 5 Lise’de de yürütüyor.
Gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakabilmeyi amaçlayan
Başakşehir Belediyesi şimdiye kadar ilçe okullarında gerçekleştirdiği geri dönüşümle ilgili eğitimlerle 32400 öğrenciye ulaştı. Günlük evsel atık miktarı 460 ton olan ilçe’de Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarla 1626 kg Elektronik Atık toplanarak ilgili kuruma teslim edildi.

E-atık toplama kampanyası başladıEğitimlerle, toplumsal bilinç oluşturuluyor

Eski, kullanılmayan veya çalışmayan elektronik atıkları ücretsiz olarak toplayan Başakşehir Belediyesi, gerek evlere yaptığı ziyaretler gerekse okullarda gerçekleştirilen eğitimlerle bilgilendirmeler gerçekleştiriyor.

Başakşehir genelinde evsel atıkları haftada yedi gün toplayarak daha temiz bir çevre oluştururken; ambalaj, tıbbi, atık piller, atık yağlar, atık lastikler de belediye tarafından geri dönüşüme kazandırılıyor. Başakşehir Belediyesinin, Atık Piller ile ilgili TAP ile protokolü bulunuyor. Bu protokol kapsamında yönetmeliğe uygun olarak ilçeden toplanan atık piller, TAP derneğine teslim ediliyor. Çevrenin kirlenmesinde büyük etkenlerden olan atık yağlarda yine ilgili firmalarla yapılan protokoller çerçevesinde toplanarak, kuruma teslim ediliyor.
Başakşehir Belediyesi yıl boyunca e-atık konusunda da çalışmalar yürütüyor. 10 Mahalle’de ve ilçe okullarında eğitimler veriyor. Kişiler geri dönüşüm atıklarını ilgili noktalara bırakmaları teşvik ediliyor. Çalışmalar kapsamında; büyük, küçük ev aletleri ve bilişim, telekominikasyon ekipmanları, tüketici ekipmanları, aydınlatma ekipmanları, elektrikli ve elektronik aletler, elektrikli oyuncaklar, tıbbi cihazlar, izleme ve kontrol aletleri, otomatlar alınarak geri dönüşüme kazandırılıyor.kayasehiristanbul.net

ÇEKÜD’den geri dönüşüme destek

E-atıklar konusunda vatandaşların bilinçlenmesi için Türkiye genelinde bir kampanya yürüten ÇEKÜD, Başakşehir’de 5 Endüstri Meslek Lisesi’nde çalışma gerçekleştiriyor. Dernek kampanyanın basın lansmanı da Başakşehir’de yapıldı. Eski, kullanılmayan veya çalışmayan elektronik atıkları ücretsiz olarak toplamayı hedefleyen projede, öncelikli olarak okullar tarafından verilen e-atıkların geri kazanımı sağlanacak.

Hedef 41 bin öğrenci

Başakşehir’de de 5 Endüstri Meslek Lisesi’nde sürdürülen kampanyada öncelikli olarak ÇEKÜD yetkilileri okul öğrencilerine eğitimler veriliyor. Halen eğitimleri süren kampanyanın ikinci aşamasında ise okullardan elektronik atıklar toplanacak. Vatandaşlarda e-atıklarını, toplama merkezlerine getirerek projeye destek verebiliyorlar. Elektronik atık ve geri dönüşümün gerekliliği konusunda toplumsal bilinç oluşturmayı amaçlayan kampanya ile 163 okulda, 41 bin öğrenciye ulaşılma hedefleniyor.


E-atık toplama kampanyası başladı ile Benzer Yazılar:

14 Haziran 2014 Saat : 9:18

E-atık toplama kampanyası başladı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir