Ebubekir Sifil ile ‘Hadis Dersleri’ başladı - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

Ebubekir Sifil ile ‘Hadis Dersleri’ başladı

Başakşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve ilçe sakinlerinin ilgiyle takip ettiği kültür-sanat etkinliklerinin 2014-2015 dönemi Dr. Ebubekir Sifil’in katılımı ile düzenlenen ‘Hadis Dersleri’ ile başladı.

Buna bakmak ister misiniz.
Ebubekir Sifil ile ‘Hadis Dersleri’ başladı
Son Güncelleme :

16 Ekim 2014 - 10:55

tanıtım ekle

Başakşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve ilçe sakinlerinin ilgiyle takip ettiği kültür-sanat etkinliklerinin 2014-2015 dönemi Dr. Ebubekir Sifil ’in katılımı ile düzenlenen ‘Hadis Dersleri’ ile başladı. Dersler iki hafta bir Başakşehir Belediyesi Cevdet Kılıçlar Bilgievi konferans salonunda gerçekleşecek.

2013-2014 döneminde Başakşehirlilerin yoğun ilgisini gören Hadis Dersleri bu dönemde, Araştırmacı-Yazar Dr. Ebubekir Sifil tarafından veriliyor. Cevdet Kılıçlar Bilgievi’nde düzenlenen ilk derste hadis alanında uzun yıllardan beri akademik çalışmaları ile tanınan Dr. Sifil İslam’ı yaşama ve Peygamberimizi layıkıyla tanımanın en önemli araçlarından olan Hadisleri doğru okumak, anlamak ve hayatımıza uygulamanın inceliklerini Başakşehirlilere anlattı.

‘Sahabe adildir demek, masumdur demek değildir’kayasehiristanbul.net

Dr. Ebubekir Sifil, ilk derse, 1980 seçme Hadisin yer aldığı İmamı Nevevi’nin Riyazüs Salihin edlı eserinde yer alan hadis açıklamaları ile başladı. Öfke, kızgınlık anında nefis hakimiyeti konularının seçildiği hadis açıklamalarında Sifil, Sahabelerin de beşer olduğunu hata yapabileceğini belirtti, “Geç dönem Müslüman olmuş olan Süleyman İbni Surad radıyallahu ahh şöyle aktarıyor, ‘Peygamber efendimizin yanında iki sahabe birbirlerine kötü söz söylüyorlardı, Resulullah sallallahu aleyhi ve selem şöyle buyurdu: ben bir söz biliyorum, eğer bu kişi onu söylerse üzerindeki bu kızgınlık hali geçer. Eğer o, ‘Euzu billahi mine’ş-şeytanirracim (İlahi rahmetten kovulmuş şeytandan Allah’a sığınırım’ derse, üzerindeki hal kaybolur.’ Burada bahsi geçen sahabeler daha çok bedevilerdir. Sahabeler arasında günah işleyenler, kusur işleyenler de vardır. Biz sahabeler günahsız demiyoruz. Sahabe beşer’dir. Onların bizim için vazgeçilmez yanı din, kuran, sünnet naklederken zaaflarını işin içine katmazlar, onlar emindir. Yoksa sahabe adildir demek, masumdur demek değildir.”

Öfkesine hakim olan kişiler, Allah’ın rızasını kazanır

Bir başka hadis’i açıklayan Sifil, öfkemizi yenmenin önemini anlattı, “Muaz İbni Enes radıyallahu ahh’den rivayet edildiğine göre Nebi sallallahu aleyhi ve selem şöyle buyurdu: ‘gereğini yapmaya gücü yettiği halde öfkesini yenen kimseyi Allah, Kıyamet günü herkesin gözü önünde çağırır, huriler arasından dilediğini seçmekte serbest bırakır.’ Bizler, peygamberimizin geniş yürekliliğini, yüksek sabrını ve şefkatini yaşantımızda örnek almalıyız.”

Başakşehirlilerin yoğun ilgi gösterdiği Hadis Dersi, soru cevaplarla devam etti.

Buna bakmak ister misiniz..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.