Elektrik çarpması durumunda yapılması gerekenler - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

Elektrik çarpması durumunda yapılması gerekenler

En sık yaşanan kazalar arasında elektrik çarpmasının geldiğini belirten Karagöl, söz konusu durumun yaşanmasıyla yapılması gereken ilk müdahaleleri ve alınması gereken önlemleri anlattı.

Buna bakmak ister misiniz.
Elektrik çarpması durumunda yapılması gerekenler
Son Güncelleme :

17 Mayıs 2022 - 15:45

tanıtım ekle

En sık yaşanan kazalar arasında elektrik çarpması yer alıyor diyen Karagöl, söz konusu durumun yaşanmasıyla yapılması gereken ilk müdahaleleri ve alınması gereken önlemleri anlattı.

Hem evde hem işte yaşanabilecek kazaların başında gelen elektrik çarpmasının hayati sonuçları olabiliyor…

Söz konusu olay genellikle elektrikten yeteri kadar korunamayan veya iş güvenliğinin sağlanmadığı durumlarda meydana geliyor…

Evlerde özellikle yaşı küçük olan bebeklerin kolayca ulaşabilecekleri priz ya da açıkta kablo bulunması gibi durumlarda olayın yaşandığını belirten Altınbaş Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Program Başkanı Öğr. Gör. Özlem Karagöl, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

DHA’nın haberine göre Karagöl, çocukların kabloyu kemirmeleri ya da ellerine geçen çeşitli eşyaları prizlere sokmaları sonucu elektrik çarpmaları sıklıkla görülebildiğini söyledi.

Organlarda ısı hasarına yol açabilir

Elektrik çarpması yaşandığında, elektriğin vücuda girdiği ve vücuttan çıktığı noktalar olduğunu, elektriğin, vücuda girdikten sonra belli bir hat izleyerek ve topraklanarak vücudu terk ettiğini dile getiren Karagöl, ancak geçtiği organlarda; kalp, akciğer gibi organlarda ya da damar yapılarında ısı hasarına yol açarak hayati yaralanmalara neden olabildiğine vurgu yaptı.

Elektrik çarpması

En önemli hasar kalpte ritim bozukluğu

Karagöl, elektrik çarpmalarında, çarpma şiddetiyle meydana gelebilecek en önemli hasarların kalpte ritim bozukluğu olduğunu söyledi.

Yıldırım düşmesinde de ani kalp durmalarının görülebildiğini, ev içi çarpılmalarda ise ritim bozukluklarının ölümcül çarpıntılara neden olabildiğini hatırlattı.

Karagöl, bu nedenle şehir şebekesine maruz kalan kişilerin evde kendisini takip etmek yerine mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğini vurguladı.

Elektrik çarpmalarında ilk müdahale

Hayati tehlikenin bulunduğu durumlarda ilk yardımın büyük önem kazandığını vurgulayan Karagöl, elektrik çarpmalarında yapılacak ilk müdahaleleri şöyle anlattı:

“Elektrik çarpan kişinin elektrikle olan bağlantısı kesilmelidir. Elektrik akımı kesilmeden kişiyle temas edilmemelidir. Elektrik bağlantısını kesemiyorsak elektrik geçirmeyen plastik, ahşap gibi cisimlerin yardımıyla kişiyi elektrikten ayırmamız gerekir.

“Nemli elle dokunduğumuz zaman akıma biz de maruz kalabiliriz”

Özellikle nemli elle dokunduğumuz zaman akıma biz de maruz kalabiliriz. Bu noktada kişinin kendi güvenliğini düşünerek müdahale etmesi oldukça önemlidir.

“Dilin, boğazı kapatmaması önemlidir”

Elektrik çarpması sonrası yapılan ilk yardım müdahalesinde akıma kapılan kişinin dilinin geriye kaçıp kaçmadığını kontrol edin. Dilin, boğazı kapatmaması önemlidir. Kişi yere düşerken kafasını çarpmadıysa; dilin boğazı kapatmaması için baş çene pozisyonu denilen başın geriye itilerek çenenin kaldırması manevrası uygulanabilir. Ayrıca ağızdaki takma diş benzeri nesneler çıkarılmalıdır.

“İlk yardımın son aşaması yanık oluşup oluşmadığını kontrol etmek”

Elektrik çarpması sonucu kalp hasar görebilir ve kalp ritmi bozulabilir. Bu durumda kalp masajı yapmak gerekir. Ancak kalp masajı yapmak için ilk yardım eğitimi almak gereklidir. Elektrik çarpan kişinin nefes aldığından ve kalp atışının normal çalıştığından emin olduktan sonra masaj bırakılmalıdır. Kişinin bilinci açıksa yaşadığı şoku atlatması için sakinleştirilmeye çalışılmalıdır. Ayaklar yukarı kaldırılıp bir süre dinlenmesi sağlanmalıdır.

Elektrik çarpmasında ilk yardımın son aşaması yanık oluşup oluşmadığını kontrol etmek, bölgenin mikrop kapmadan temiz bir bezle sarılarak koruma altında tutulmasını sağlamaktır. Bu durumla karşılaşıldığında yaraya krem ya da merhemle müdahale edilmeden hemen acil sağlık ekiplerine haber verilmelidir.”

“Nemli ya da ıslak ortamda elektrikli araçlardan uzak durulmalıdır”

Özlem Karagöl, evdeki elektrik çarpmalarında en büyük tehditlerden birinin prizler olduğunu ve kullanılacak eşyanın prize takılırken mutlaka kapalı olduğundan emin olmak gerektiğini belirtti. Bu tip çarpmalardan korunmak için uyulması gereken bir diğer kuralın da ıslak ortamlarda dikkatli olunmasını tavsiye eden Özlem Karagöl, şu sözleri kaydetti:

“Banyo, mutfak gibi su ile temas halinde olunan odalarda eller ıslakken elektrikli araçlardan uzak durmak büyük önem taşır. Ayrıca yerler ıslak ya da nemli olduğunda da elektrik araçlarla temas etmek tehlikeye davetiye çıkarmak olacaktır. Bu nedenle nemli ya da ıslak ortamda elektrikli araçlardan uzak durulmalıdır.

“Prizlerin kapaklı tercih edilmesinde büyük fayda var”

Elektrikli eşyalar kullanılmadığı zamanlarda fişi prizden çekilmelidir. Böylelikle elektrikle fark etmeden yaşanacak temas durumu azaltılmış olacaktır. Prizlerin kapaklı tercih edilmesinde büyük fayda var.

Kapaklı prizler küçük çocuk bulunan evlerde önemli bir rol oynar. Kapaklar, elektrik prizlerinin ne olduğunu bilmediğinden keşfetmek isteyen çocukları durdurmada başarılı olabilir. Kapaklı prizler dışında yanmış fiş, priz ya da kabloları yenileriyle değiştirmek oldukça önemlidir. Elektrikli araçlar bozulduğunda yetkili kişilerden yardım almaktır. Bozulan elektrikli aletlere hiçbir şekilde müdahale etmemek gerekir.”

Buna bakmak ister misiniz..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.