Elmanın yerini kivi aldı çiftçi daha çok kazandı

Son Güncelleme: 1 Aralık 2017 - 3:00 0 Yorum Yazar:

  • Anasayfa
  • Elmanın yerini kivi aldı çiftçi daha çok kazandı
0 Paylaşımlar

Son 10 yılda elma üretim alanı 15 bin dekardan 2 bin 700 dekara gerileyen Yalova’da kivi yetiştiriciliği ise giderek artıyor. İlk fidanın 1990’lı yıllarda dikildiği kentte, bugün 6 bin dekar alanda 22 bin ton kivi yetiştiriliyor. Kivi üreticisi Doğan “5 dönüm elma bahçesinden yılda yaklaşık 10 bin lira kazanılıyor. Şimdi ise aynı alanda kivi üretiminden 70 bin lira gelir elde ediyoruz. Bol kazanç verdiği için bütün köylümüz kiviye dönüyor” dedi.

Elmanın yerini kivi aldı çiftçi daha çok kazandı

Yalova’da son yıllarda elma ağaçlarının söküldüğü tarım arazilerinde kivi yetiştirilmeye başlandı. 2007 yılında 15 bin dekarda yapılan elma yetiştiriciliği bu yıl 2 bin 700 dekara geriledi, yıllık üretim miktarı da 23 bin tondan 8 bine tona düştü. Elma bahçelerinin bir bölümü imara açılırken, önemli bir kısmına kivi dikildi. İlk kivi fidanının 1990’lı yıllarda dikildiği Yalova’da son yıllarda bu meyvenin üretim alanı arttı ve 6 bin dekara ulaştı.

Kent, yıllık yaklaşık 22 bin tonluk kivi rekoltesiyle ülke üretiminin yarısını karşılar duruma geldi. Gıda, Tarım ve Hayvancılılık İl Müdürü Suat Parıldar, kivi üretimine, 1990’lı yıllarda Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsünün çalışmaları doğrultusunda başlandığını söyledi.

Kivi yetiştiriciliğinin özellikle 2000’li yıllardan sonra hız kazandığına dikkati çeken Parıldar, şöyle konuştu:

“Bugün 6 bin dekara yakın alanda kivi üretiliyor. Tabi üretici haklı olarak elde ettiği gelire bakıyor. Ekonomik olarak üretim yaşını doldurmuş ağaçlar sökülerek yerine uygun bölgelerde kivi bahçeleri tesis ediliyor. Burada şeftali olsun, elma olsun diğer meyve bahçeleri olsun, ekonomik ömrünü tamamlamış bahçelerimiz yeni adaptasyon, yeni çeşit olarak da kivi bahçelerine dönüşmüş durumda. Genç çiftçi projelerimiz de var Bakanlığımız tarafından desteklenen. Bu kapsamda da yine 2016’da 4, bu yıl da 9 çiftçimize kivi bahçesi tesis ettirdik çünkü gelir olarak da baktığımızda bölgemizdeki diğer meyve türlerine göre kivi, üreticisini memnun ediyor.”

KİVİNİN ÜRETİMİ DAHA KOLAY

Parıldar, kivinin Yalova’da diğer meyvelere göre üretiminin daha rahat olduğunu belirterek, “Kivinin üretimine baktığımız zaman ilaçlama yok. Kivi üretiminde ilk tesis maliyetleri biraz yüksek. Tesis maliyetlerinin olduğu yıldan sonra giderleri minimum seviyede olan bir ürün. Elmaya yılda 10-12 defa ilaçlama gerekebiliyor. Bu da maliyetleri artırabiliyor.” dedi.

Yalova’daki kivi üretiminin önemli bölümünü karşılayan Kocadere köyündeki üreticilerden Okan Doğan da babasından kalma elma bahçesine kivi ektiğini söyledi. Doğan, 5 dönüm kivi bahçesinden 7 kat daha fazla kazanç elde eder hale geldiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Kazanç olarak kivi daha iyi olduğu için ayrıca elma ağaçlarının yaşlanması üzerine mecbur kivi üretimine geçtik. Kivi üretimi, elmadan yaklaşık 7 kat daha fazla kazandırıyor. Şu an Kocadere kivisi çok kaliteli olduğu için talep de yoğun oluyor. Tarlada satıyoruz ürünümüzü. Bu yıl çok iyi ürün elde ettik. Beklediğimizden daha kaliteli ürün aldık. 5 dönüm elma bahçesinden yılda yaklaşık 10 bin lira kazanılıyor. Şimdi ise aynı alanda kivi üretiminden 70 bin lira gelir elde ediyoruz. Bol kazanç verdiği için bütün köylümüz kiviye dönüyor.”


Elmanın yerini kivi aldı çiftçi daha çok kazandı ile Benzer Yazılar:

1 Aralık 2017 Saat : 3:00

Elmanın yerini kivi aldı çiftçi daha çok kazandı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir