gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir adana psikolog ankara psikolog antalya psikolog kayseri psikolog izmir psikolog mersin günlük kiralık ev konya günlük kiralık ev ankara günlük kiralık ev beylikdüzü günlük kiralık ev eskişehir günlük kiralık ev antalya günlük kiralık ev izmir günlük kiralık ev gaziantep günlük kiralık ev samsun günlük kiralık ev bursa günlük kiralık ev izmir temizlik şirketleri antalya temizlik şirketleri adana temizlik şirketleri mersin temizlik şirketleri ankara temizlik şirketleri adana klima servisi fethiye klima servisi bodrum klima servisi antalya klima servisi sultangazi klima servisi ankara kombi servisi esenyurt kombi servisi gaziantep kombi servisi aksaray kombi servisi esenyurt kombi servisi esenyurt masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu diyarbakır masaj salonu elazığ masaj salonu van halı yıkama eskişehir halı yıkama çorlu halı yıkama beylikdüzü halı yıkama malatya halı yıkama antalya saç ekimi izmir saç ekimi istanbul saç ekimi ankara saç ekimi çankaya elektrikçi keçiören elektrikçi çayyolu elektrikçi esenyurt elektrikçi bursa burun estetiği izmir burun estetiği ankara burun estetiği antalya burun estetiği kayseri burun estetiği

Erdem Bayazıt Şiirleri ile Anıldı - Kayaşehir İstanbul

19 Mayıs 2024 - 18:51

Erdem Bayazıt Şiirleri ile Anıldı

Başakşehir Belediyesi’nin düzenlediği Türk Edebiyat dünyasında derin izler bırakmış Yedi Güzel Adam’ın ele alındığı söyleşiler şair yazar Erdem Bayazıt ile devam etti.

Son Güncelleme :

24 Şubat 2015 - 9:54

Erdem Bayazıt Şiirleri ile Anıldı

Başakşehir Belediyesi’nin düzenlediği Türk Edebiyat dünyasında derin izler bırakmış Yedi Güzel Adam’ın ele alındığı söyleşiler şair yazar Erdem Bayazıt ile devam etti. Erdem Bayazıt Şiirleri

Bu toprağı ve insanını yalın, sıcak ve sahici sözler ile mısraları ile gezdiren Erdem Bayazıt’ı Şair Mustafa Özçelik, Şair Arif Ay, Şair Osman Sarı anlattı. Programda İbrahim Sadri’de Bayazıd’ın şiirlerini okudu. Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Yedi Güzel Adam söyleşine Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz ve Erdem Bayazıd’ın oğlu Ahmet Bayazıd katıldı.

‘Maraş ekolünü’ temsil eden Yedi Güzel Adam’ı yakından tanıtmak, gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla düzenlenen programlar yedi ay boyunca devam edecek.

‘Bayazıd tam bir sohbet adamı idi’

Moderatörlüğünü Asım Gültekin’in yaptığı söyleşide konuşmacılar şair Erdem Bayazıt ile tanışıklıklarını anlattılar. Şair Osman Sarı, “Diriliş Dergisi’nde kuş sayfaları diye şiiri vardı, kendisi ile tanışmadan önce şiiri ile tanışmış oldum. Erdem ağabey tam bir sohbet adamı idi. Erdem Ağabey yanınızda ise olumlu bir kişilik var demekti. Yeni katılan öğrenci arkadaşlarımıza düşüncelerini anlatırdı. Maraş’ın en tanınmış ailelerinden, kentli bir aileye mahsus olmasına rağmen çok mütevazi idi.”

Erdem Bayazıt Kimdir

Erdem Bayazıt Şiirleri ile anıldı

Erdem Bayazıt şiirinin içeriğini de anlatan Sarı, “Şiirin bir kabuğu vardır birde içeriği vardır. İnsani değerler, hakikat, iyilik, güzellik, estetik değeri Erdem Bayazıt’ın da şiirlerinin konuları olmuştur. Şair hakikati aramaktadır.”

‘Kalbi ile duyarak yazan bir şairdir’

Erdem Bayazıt ile tanışmasının Üniversite döneminde olduğunu belirten Şair Arif Ay, “Rasim Ağabey onun için şahane tembel demiştir. Sakinliğinin içersisinde Erdem Ağabey içinde kaynayan bir mahşer vardı. Derin bir efkârı da içerisinde yaşardı. Erdem Ağabey’in sanatçı kişiliğini arkadaş grubundan ayrı düşünemeyiz. Onların ortak ir sanat anlayışı vardı. Hepsinin ton ton, renk renk yazıları vardı. Erdem ağabeyin şiiri hem halk hem divan hem tekke şiirinden yararlanan bir şiirdir. O ben doğaçlama, ilham ile yazarım, derdi. O nedenle onun ömrü boyu yazdığı şiirler elliyi geçmez. Bir duyuşun şairidir. Kalbi ile duyarak yazan bir şairdir. Onun şiirleri yapma şiirler gibi değildir. Onun şiirlerini duyar ve yaşarsınız.”

Şair Mustafa Özçelik ise Erdem Bayazıt ile tanışmalarını şöyle aktardı, “Eskişehir’de Mehmet Akif dışında şiir adına bilgi sahibi değildik. Atasoy Müftüoğlu’nun sayesinde onun şiirlerini tanıdık. Ankara’ya sınava gittiğimde sevdiğimiz yazarları da görme şansımız oldu. Mavera Dergisi’nde şiirlerim çıkmaya başlamıştı. Bu dönemde kısa kısa olsa da Erdem Ağabey ile de görüşmelerimiz oluyordu. İlk kitabımı da Erdem Bayazıt ile çıktı.”

‘Maraş’ın tabiatından etkilenmiştir’

Biz bu büyük şairleri tanımadan önce onların iyi birer okuyucusu idik, diyen Özçelik, “Şairin yetişme tarzı, arkadaşları, ailesi şiirlerinde etkili olmuştur. Erdem Bayazıt Maraşlıdır. Maraş şairler şehridir. Bayazıt, o yılların şartları içerisinde ailesinde kültürel bir alt yapı mevcuttu. Maraş tabiatı da şiirlerini etkilemiştir. Edebiyat ile sanat ile uğraşan bir çevrede yetişmişti. Bu ortam kendilerinden sonraki nesil olan bizleri de çok etkilemiştir. Şiirlerini biz evlerde toplanıp okuyorduk. Burada ki dostluklarımız kadim olmuştur.

Mavera Dergisi’nde şiirleri de yayınlanmış olan İbrahim Sadri, “Otuz yıl öncesinin anıları bu güzel ortamda yeniden canlandı. Bizim için çok kıymet verdiğimiz isimlerdi. Onlar bize motivasyon kaynağı oldular. Erdem Ağabey çok babacan bir adamdı.” İbrahim Sadri, gecede Erdem Bayazıt’ın şiirlerini de okudu.

Soru-cevap ile devam eden program sonunda Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, konuşmacılara ve Erdem Bayazıt’ın oğluna katılımlarından dolayı teşekkür ederek çiçek takdim etti. Başkan Yardımcısı Dikbaş, Başakşehir Cahit Zarifoğlu İlköğretim okulunda müdür yardımcılığı yaptığı dönemde zor şartlarda anma programı yaptıklarını ve Erdem Bayazıt’ın da bu programa katıldığını anlattı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.