Erdoğan'dan vatandaşa özel otomobil uyarısı - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

4 Aralık 2023 - 09:23

Erdoğan’dan vatandaşa özel otomobil uyarısı

Başbakan Erdoğan, İETT otobüslerinin hizmete alım töreninde konuştu

Son Güncelleme :

13 Ekim 2013 - 13:43

Erdoğan’dan vatandaşa özel otomobil uyarısı

Başbakan Erdoğan, İETT otobüslerinin hizmete alım töreninde konuştu. özel otomobil

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

İstanbul’a girmek için nakil ilmuhabere isteyelim dedim. İstanbul’a gelmeyi yasaklıyor dediler. Buna benzer güzel benzetmeler var. Biz adımlarımızı attık. O günden bu güne bizim zihniyetimize inanan İstanbul halkı bizi hiçbir zaman iktidardan indirmedi. Son zamanlarda AK Parti iktidarına malum şekilde saldıran medya iki de bir ne diyor: “İstanbul trafiğinin hali ne olacak?” Yatıyorlar kalkıyorlar bunu söylüyorlar. Bugün İngiltere’nin meşhur Londra’sında istediğiniz zaman şehir merkeze giremezsiniz. Öyle az bir ücreti de yok. 20 Pound ödemeniz gerekir.

SAATLERİMİZ TRAFİKTE HEBA OLUYOR

Saatlerimiz trafikte heba oluyor. Modern bir şehir ulaşımın özel araçlarla değil, toplu taşıma araçlarıyla yapıldığı şehirdir. 2 km’lik yola araçla gidiyor, her otomobilde 1 kişi seyahat ediyor. Bazı hatlarda otobüsler, metro boş giderken binlerce aracın içinde tek kişiyle yol almaya çalışıyorlar. Biz bu kadar zengin bir ülke değiliz. Akaryakıt noktasında zengin bir ülke değiliz. Petrol kuyularımız yok. Ulaşımda tasarrufu ciddi şekilde gündemimize almamız gerekiyor. Toplu taşımaya yönelmek konusuda artık daha hassas olmamız gerekiyor. Ulaşım alışkanlıklarımız değişirse hem ülke, hem istanbul hem çevre hem de siz kazanacaksınız.

BİR OTOMOBİLDE TEK KİŞİ

Biz hiç kimsenin harcamalarına, mülk edinmesine karışmayız. devletin böyle yetkisi, sorumluluğu yok. Biz bu milletin hizmetkarı olarak yola çıktık. Otomobille olan ilişkimizi, ulaşım alışkanlığımızı mutmaka gözden geçirmeliyiz. Devletin hazinesi bu kadar fazla otomobil satılmasından, akaryakıt kul alınmasından vergi nedeniyle ziyadesiyle memnundur ama biz vatandaşımızın cebini de düşünmek zorundayız. İthal araçlar nedeniyle çok büyük muktarda paramız yurt dışına gidiyor. Bu nedenle cari açıkta büyüme sözkonusu. Bakıyorsunuz metromuz, otobüslerimiz dolu dolu giderken aynı güzergahta bir bakıyorsunuz otomobil tek kişiyle gidiyor.

İSTANBUL’DAKİ TRAFİK SIKIŞIKLIĞI

İstanbul’daki bu son günlerde yaşanan trafik sıkışıklığı bana göre geçicidir. Bayram nedeniyle insan ve yük taşımacılığı artınca böyle oldu ama biz genel böyle bir sorun olduğunu görmezden gelemeyiz.

İSTANBUL’A GELENE GELME Mİ DİYECEĞİZ

Bizden önce İstanbul’da CHP vardı. İstanbul’daki o otobüslerde adeta hamama girmiş gibi oluyorduk. İlk çevre otobüsünü getirmek başkanlığıma nasip oldu. Kadir Bey döneminde de yoğun bir şekilde devam ediyor. Ne yapacağız, İstanbul’a gelene gelme mi diyeceğiz? Bu zihniyet birinci köprüye, ikinci köprüye karşı çıktı. Şimdi üçüncü köprüye de karşı çıkacaklar. Biz Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü 2015’te açacağız. Şimdi 29 Ekim’de cumhuriyetimizin kuruluşunda Marmaray’ı açacağız. Cumhuriyet’in en büyük yatırımıdır bu.

BU MALUM TİPLER VAR YA

Bu malum tipler var ya, bunları söylememe gerek yok, bu tencere tavacılar var ya. Ellerinden gelse buna da karşı çıkarlar. Bırakın bunları da gelin tadını çıkarın. Ben sizlerden bu sabırsız olanlara karşı sabır istiyorum. Bir kutlu doğum 9 ay 10 gün ister. Türkiye kutlu doğumunu gerçekleştiriyor. İkinci tüp geçit inşası da hızla devam ediyor.

BOĞAZ GÜZEL AMA

Kanal İstanbul projesine de başladık. Buna diyorlar ki bırakın palavra. Göreceksiniz bu da olacak.2017 sonuna kadar onu da bitirme çabası içindeyiz. Boğaz güzel ama bu göreceksiniz Kanal İstanbul daha güzel olacak ve efsaneler arasına girecek. Çamlıca’da da büyük bir projemiz olacak özel otomobil

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Buna bakmak ister misiniz..
Buna bakmak ister misiniz..