gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir adana psikolog ankara psikolog antalya psikolog kayseri psikolog izmir psikolog mersin günlük kiralık ev konya günlük kiralık ev ankara günlük kiralık ev beylikdüzü günlük kiralık ev eskişehir günlük kiralık ev antalya günlük kiralık ev izmir günlük kiralık ev gaziantep günlük kiralık ev samsun günlük kiralık ev bursa günlük kiralık ev izmir temizlik şirketleri antalya temizlik şirketleri adana temizlik şirketleri mersin temizlik şirketleri ankara temizlik şirketleri adana klima servisi fethiye klima servisi bodrum klima servisi antalya klima servisi sultangazi klima servisi ankara kombi servisi esenyurt kombi servisi gaziantep kombi servisi aksaray kombi servisi esenyurt kombi servisi esenyurt masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu diyarbakır masaj salonu elazığ masaj salonu van halı yıkama eskişehir halı yıkama çorlu halı yıkama beylikdüzü halı yıkama malatya halı yıkama antalya saç ekimi izmir saç ekimi istanbul saç ekimi ankara saç ekimi çankaya elektrikçi keçiören elektrikçi çayyolu elektrikçi esenyurt elektrikçi bursa burun estetiği izmir burun estetiği ankara burun estetiği antalya burun estetiği kayseri burun estetiği

Ev Fiyatları Düşecek mi? Merkez Bankası Açıkladı

21 Temmuz 2024 - 19:05

Ev Fiyatları Düşecek mi? Merkez Bankası Açıkladı

Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu yayımlandı. Raporda konut fiyatlarındaki artışa da dikkat çekildi. Fiyatların ne zaman ve nasıl normalleşeceğine yönelik öngörüler paylaşıldı. Konut fiyatları ne zaman düzelecek?

Son Güncelleme :

28 Mayıs 2022 - 17:43

Ev Fiyatları Düşecek mi? Merkez Bankası Açıkladı

Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu yayımlandı. Peki Ev Fiyatları Düşecek mi? Raporda konut fiyatlarındaki artışa da dikkat çekildi. Fiyatların ne zaman ve nasıl normalleşeceğine yönelik öngörüler paylaşıldı. Konut fiyatları ne zaman düzelecek?

Sorusuna yanıt Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu’nda yer aldı. Rapora göre konut fiyatlarındaki normalleşmede, liralaşma stratejisi ile birlikte döviz kurunda sağlanan istikrar, enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve konut arzının toparlanması başlıkları önemli taşıyor.

Ev Fiyatları Düşecek mi?

Rapora göre ipoteksiz konut talebi, yükselen inşaat maliyetleri ve konut arzında yaşanan durgunluk nedenleriyle konut fiyatları önemli ölçüde yükseldi. 2022 Şubat ayı itibarıyla yıllık fiyat artışları yüzde 90’ın üzerine çıktı.

Rapor, 2022 yılında taşıt kredisinde ve satışlarındaki zayıf görünümün mart ayı itibarıyla son bulduğunu söylüyor.

Raporda kur korumalı mevduat sisteminin yansımalarına da yer verildi. Rapora göre, son rapor döneminde sistemin devreye girmesiyle beraber hane halkının yabancı para mevduat tercihi gerilerken, dolarizasyon oranının azaldığı görülüyor.

Ev Fiyatları Düşecek mi? Merkez Bankası Açıkladı

Ev Fiyatları Düşecek mi? Merkez Bankası Açıkladı

Reel sektörün yabancı para cinsi finansal borcu ise, yurt içinden kullanılan yabancı para krediler kaynaklı geriledi. Net döviz açık pozisyonundaki iyileşme devam etti. Reel sektör firmalarında likidite, kârlılık ve borç ödeme göstergelerindeki olumlu görünüm korundu.

Finansal İstikrar Raporu’nda, “Konut piyasasında, liralaşma stratejisi ile birlikte döviz kurunda sağlanan istikrar, enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve konut arzının toparlanması ile birlikte konut fiyatlarında normalleşme yaşanması beklenmektedir.” denildi.

‘KONUT SATIŞININ ÇOĞUNU İPOTEKSİZ OLDU’

Raporda konut fiyatları ile ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Mevcut Rapor döneminde konut satışlarının büyük çoğunluğunu ipoteksiz satışlar oluşturmaya devam etmiştir. İlgili dönemde, artan ipoteksiz konut talebi, yükselen inşaat maliyetleri ve konut arzında yaşanan durgunluğun etkisi ile konut fiyatları önemli ölçüde yükselmiş ve 2022 Şubat ayı itibarıyla yıllık fiyat artışları yüzde 90’ın üzerine çıkmıştır.

Küresel ölçekte de benzer fiyat gelişmelerinin olduğu konut piyasasında, liralaşma stratejisi ile birlikte döviz kurunda sağlanan istikrar, enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve konut arzının toparlanması ile birlikte konut fiyatlarında normalleşme yaşanması beklenmektedir.”

‘KUR RİSKİ GÖSTERGELERİ İYİLEŞİYOR’

Raporda öne çıkan diğer mesajlar ise şöyle oldu:

2022’de hızlanan kredi büyümesinde, yükselen girdi maliyetlerinin işletme sermayesi ihtiyacını artırmasıyla da güçlenen TL firma kredileri belirleyici
Bireysel kredi büyümesi makroihtiyati tedbirlerin etkisiyle dengeli bir seyir izlemekte Ticari krediler uzun dönemli eğiliminin üzerinde büyürken, bireysel krediler uzun dönemli eğilimine yakın seyretmekte Ticari kredilerin amacına uygun şekilde iktisadi faaliyetle buluşmasını temin etmek amacıyla güçlendirilen makroihtiyati çerçevenin etkileri yakından takip edilmekte Reel sektör firmalarında likidite, kârlılık ve borç ödeme göstergelerindeki olumlu görünüm korunmakta Reel sektörün YP cinsi finansal borcu gerilerken, kur riski göstergelerindeki iyileşme devam etmekte Hanehalkının toplam finansal varlıklarının yükümlülüklerine göre daha hızlı artması borçlanma ve borç ödeme kapasitesini desteklemekte Bankacılık sektörü aktif kalitesi olumlu görünümünü korurken, artan kârlılık da sektörün şoklara karşı direncini güçlendirmekte
Son dönemde devreye alınan uygulamaların en önemli önceliği, fiyat istikrarının sürdürülebilirliğini desteklemek amacıyla finansal sistemin topyekûn liralaşmasını sağlamaktır.

Ev Fiyatları Düşecek mi? Merkez Bankası Açıkladı

Ev Fiyatları Düşecek mi? Merkez Bankası Açıkladı

Konut fiyatları ne zaman nasıl düşecek?

“Yurt içi iktisadi faaliyette görülen güçlü seyir 2022 yılının ilk çeyreği itibarıyla devam etmektedir. İktisadi faaliyetteki bu seyirde net ihracatın katkısı devam etmiştir. Dış talep koşullarındaki olumlu seyir ve hizmet gelirlerindeki toparlanmaya rağmen, küresel emtia fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle cari işlemler açığı yıllıklandırılmış bazda artmış, cari işlemler açığı büyük ölçüde özel sektörün borçlanmasıyla finanse edilmiştir.

İktisadi faaliyette gözlenen güçlü seyir işgücü piyasasına ve bütçe göstergelerine de olumlu yansımıştır. Enflasyon görünümü üzerinde büyük ölçüde arz yönlü unsurlar ile talep gelişmeleri etkili olmakta iken, çekirdek enflasyon göstergelerinin aylık artış oranlarında 2022 yılı ilk dört ayında yavaşlama görülmektedir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.