Fatih Koleji Kayaşehir İlköğretim Okulu - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

Fatih Koleji Kayaşehir İlköğretim Okulu

Avrupa yakasında son yıllarda yerleşime açılan ve yeni konut alanlarından biri ilan edilen Kayaşehir’ de nüfus gittikçe artmaktadır.

Buna bakmak ister misiniz.
Fatih Koleji Kayaşehir İlköğretim Okulu
Son Güncelleme :

06 Şubat 2014 - 15:35

tanıtım ekle

Avrupa yakasında son yıllarda yerleşime açılan ve yeni konut alanlarından biri ilan edilen Kayaşehir‘ de nüfus gittikçe artmaktadır.Toki’ nin sıradan tip blokları ile dolu mahallede 17. Bölge diğerlerinden ayrışmaktadır. Yarışma il elde edilen ve inşa edilen konutların bulunduğu alanda yapılaşma yeni başlamış, muhtelif projelerin uygulamaları devam etmektedir.

Yeni tamamlanan 17. bölge konutlarının güney ucunda bulunan proje arsası, nedeni tam olarak anlaşılamayacak şekilde etrafı tamamen boş olmasına rağmen çukurlaştırılarak bir kanal gibi açılmış çevre yollarından dolayı bir ada gibi ortada kalmıştır. Yer yer 8-10 metre yüksekliği bulan istinat duvarları ile sınırlanan labirenti andıran yollardan gidilerek parsele ulaşılabilmektedir. Parselin bu şekilde bir set üzerinde kalması proje tasarımında zorluklar getirmiş, arsaya giriş yol ve arsa kotlarının kesiştiği 2 noktadan yapılabilmiştir. Kampüs içi servis araçlarının park ve dolaşımı sağlanarak öğrencilerin ulaşımı kolaylaştırılmıştır.

Çevrenin yapılaşmaması ve bölgenin tepelik olmasından dolayı kuzey rüzgarının güçlü gelmesi projenin konumlanmasında etkili olmuş, yapı parselin kuzeyine çekilerek sert rüzgarlara set oluşturulmuştur. Bu şekilde bina ve oyun alanları güneye, İstanbul yönüne aynı zamanda manzaraya yönlendirilmiştir. Arsanın tepede bulunması manzaraya hakimiyetini güçlendirmektedir.

Kuzey-batı / güney-batı istikametinde yerleşen ana blokta, ortak kullanılacak mekanlar, laboratuvarlar ve idari ofisler yerleştirilmiş, iki adet derslik ünitesi ana bloğa dikine bağlanarak plan şeması tamamlanmıştır. Blok uçları boşaltılarak teneffüs alanları bırakılmıştır. Çatı katı geri çekilerek ana yapı kütlesinin etkisi güçlendirilmiş, blok uçlarına doğru uzayan saçak altlarında manzaraya bakan teraslar planlanmıştır.

Arsanın iki ucu arasında bir katlık kot farkı olması 1. bodrum katın açığa çıkmasını sağlamış bu alanda doğrudan alt bahçeye çıkış yapabilen dersliklerin planlanmasına imkan tanımıştır. Geniş açıklık gerektiren spor ve çok amaçlı salon iki kat bodrum hacmini kullanarak bahçe altında yerleştirilmiştir. Bağımsız, kademeli bir konferans salonu yerine her türlü etkinliğe imkan verecek düz bir salon yapılması tercih edilmiştir. Yemekhaneler 2. bodrumda cephe hattında planlanmış, şev düzenlemesi ile önü açılarak yeterli ışık alması sağlanmıştır.

Geniş cam yüzeylerin kullanımı ile dersliklere daha çok ışık alınır, şeffaf renkli cam ve renkli spandrel yüzey seçimleri cephelere canlılık kazandırılır. Beyazın hakim olarak kullanıldığı cephelerde renkler daha etkili ortaya çıkar.

Toplam İnşaat alanının %50′ sinin tamamlanarak 2013 eylül ayında eğitime açıldığı kampüste, kalan bölümlerin bir sonraki döneme bitirilmesi hedeflenmektedir.

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Başakşehir
Proje Tipi: İlköğretim Okulu
İşveren: Nema Eğitim İşletmeleri AŞ
Danışman: Fehmi Kızıl, Ekrem Şişman, Kadir Karakoç
İç Mekan Projesi: Yusuf Hacıhaliloğlu, Fatih Bayhan, Hakan Kurtuluş, Ahmet Niziplioğlu
Proje Yöneticisi: Zambak Mimarlık, Turan Kınacı, Turgut Yılmaz, Ömer Faruk Zengin
Fotoğraf: Alp Eren, Alt Kat Fotoğrafçılık
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 17.648 m²
Toplam İnşaat Alanı: 25.771 m²
www.arkiv.com.tr

Buna bakmak ister misiniz..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.