Geleceğin Şampiyonları Başakşehir'de Yetişecek - Kayaşehir İstanbul

3 Mart 2024 - 06:06

Geleceğin Şampiyonları Başakşehir’de Yetişecek

Başakşehir Belediyesi, “Sporun T’si-Sporcu Ölçme, Branşa Yönlendirme ve Bilgi Bankası Sistemi” projesini hayata geçirdi.

Geleceğin Şampiyonları Başakşehir’de Yetişecek
Son Güncelleme :

22 Nisan 2018 - 12:28

Başakşehir Belediyesi, “Sporun T’si-Sporcu Ölçme, Branşa Yönlendirme ve Bilgi Bankası Sistemi” projesini hayata geçirdi. Projenin tanıtımı yapan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, çalışmaları 2,5 yıldır devam proje kapsamında 7-14 yaş aralığındaki çocuklara 9 bin ölçüm yaptıklarını söyledi.

Sporcu Ölçme

Hayata geçirdiği yatırım ve hizmetlerle 7’den 70’e herkesi sporla buluşturan Başakşehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilk olan “Sporun T’si-Sporcu Ölçme, Branşa Yönlendirme ve Bilgi Bankası Sistemi” projesini tanıttı. Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen tanıtım programına; Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, AK Parti Başakşehir İlçe Başkanı Sebahatdin Kayas ile çok sayıda akademisyen, genç sporcular ve aileleri katıldı.

Dünyanın en hızlı keman virtüözünden muhteşem performans

Ünlü spor programcısı Ersin Düzen’in sunucuğunu yaptığı program, Başakşehir Bilgievleri Müzik Akademisi öğrencilerinin müzik dinletisi ile başladı. Dünyanın en hızlı keman virtüözü Muhammed Yıldırır da programda konuklara mini bir resital sundu. Yıldırır’ın performansı ayakta alkışlandı.

Proje gelecek nesiller için geliştirildi

Programda, Başakşehir Belediyesi‘nin spor alanında hayata geçirdiği yatırımlar ve verdiği hizmetlerin anlatıldığı bir sinevizyon gösterimi de yapıldı. Projenin tanıtımı yapan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, belediye olarak 10 spor parkında, haftada 20 bin Başakşehirliye spor yapma imkanı, 23 ayrı spor branşında da çocuklara ücretsiz bir şekilde, kıyafetlerini de hediye ederek 365 gün spor okulu hizmeti verdiklerini söyledi.

Başkan Kartoğlu projenin gelişim sürecini anlattı

“Sporcu Ölçme, Branşa Yönlendirme ve Bilgi Bankası Projesi’’ni gelecek nesillere spor adına bir şeyler bırakma isteğiyle geliştirdiklerinin altını çizen Başkan Kartoğlu, projenin başlangıç sürecini şöyle anlattı: “İlkleri ve enleri bünyesinde barındıran farklı bir proje olsun istedik.

İlk olarak spor bilimleri fakültelerinden görüş aldık. Sonrasında belediyemiz bünyesinde istihdam ettiğimiz 56 antrenörümüz içerisinden 15 kişilik bir gönüllü ekibi kurduk. Teorik ölçme eğitimlerinin ardından, çocuklarımızın aynı şekilde ölçmelerini sağladık. Zamanla kendi ölçme yazılımımızı hazırlamaya başladık ve 2016 yılı başında ölçümlerimizi kendi yazılımımıza kaydetmeye başladık.

” Bir sonraki aşamada her spor parkına birer ölçüm laboratuarı kurduklarını belirten Kartoğlu, “Böylece ölçüm verilerimizi artırmaya başladık. Geldiğimiz bu süreçte yaklaşık 2.5 yılda toplamda 7-14 yaş aralığında çocuklarımıza 9 bin ölçüm yaptık. Artık Spor Parklarımızdaki öğrencilerimiz haricinde, ilçemizdeki ilkokullarda da bu ölçümleri gerçekleştirmeye başladık” şeklinde konuştu.

Çocuklar senede 3 kez ölçüme tabi tutuluyor

Proje kapsamında çocukların 4 aylık periyotlar halinde senede 3 kez ölçümlerinin yapıldığına işaret eden Başkan Kartoğlu, “Bu süre zarfında ölçüm yaparak uygun olduğu branşa yönlendirdiğimiz çocuklarımız arasından futbol milli takımlarına giden, karate milli takımına seçilen, atletizmde Türkiye’de derece alan çocuklarımız ortaya çıktı. Bu çocuklarımız 12-15 yaş aralığındalar. İnşallah daha erken yaşlarda daha yetenekli çocuklarımızı ortaya çıkarmak istiyoruz” dedi.

Ülke sporuna büyük bir katkı sağlayacak

Kapsamı ve teknik altyapısı ile bilimsel çalışmalara kaynak olabilecek projenin ülke sporuna büyük bir katkı sağlayacağını ifade eden Başkan Kartoğlu, sözlerini şöyle tamamladı; “Spor’un S’sindeki sistemi, P’sindeki performansı, O’sundaki organizasyonu, R’sindeki rekoru gerçekleştirmek istiyorsak, Sport’un T’si olan teknolojiyi gerçekleştirmek ve iyi bir sistem kurmak zorundayız. Biz Başakşehir Belediyesi olarak bunun için var gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.”

Genç sporculara karne sertifikaları verildi

Başkan Kartoğlu, konuşmalarının ardından, 3 yıldır devam eden ölçmeler neticesinde futbola yönlendirilen 2004 doğumlu Umut Öner başta olmak üzere genç sporculara tüm kişisel ve gelişim bilgilerinin yer aldığı “karne sertifikaları”nı verdi.

Projenin iki temel amacı var

Türkiye’de ilk defa bir belediye tarafından ücretsiz uygulanacak proje ile çocukların sportif bedensel özelliklerini bilimsel metotlarla tespit edilip, daha başarılı olabilecekleri branşlara yönlendirilmeleri ve ülkemize ait norm tablolarının oluşturulmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.