Gökçadır: Yeni KDV ile konut almak zorlaşacak

Son Güncelleme: 5 Ocak 2013 - 1:05 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

İMSİAD Başkanı Adil Gökçadır, yeni vergi oranlarının konut pazarında olumsuz gelişmelere neden olacağını söyledi.

Gökçadır: Yeni KDV ile konut almak zorlaşacak

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Adil Gökçadır, ”Bu karar, mevcut stokların erimesine bir süre yardımcı olabilir gibi düşünülse de, inşaat sektöründeözellikle küçük dairelerde fiyat artışlarına ve genelde konut pazarında olumsuz gelişmelereneden olacağı yönündedir” dedi.

Gökçadır, yazılı açıklamasında, büyükşehirlerde daha önce 150 metre karenin altındakikonuta uygulanan yüzde 1’lik KDV oranının yüzde 18’e yükseltilmesini değerlendirdi.

İnşaat sektörünün lokomotif olma özelliğinden dolayı farklı değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Gökçadır, ”KDV’deki artış mecburen konut fiyatlarına yansıtılacak. Dolayısıyla konut almak zorlaşacak” ifadesini kullandı.

Gökçadır, yaşam tarzı ve fiyat uygunluğu bakımından küçük dairelere daha çok talep olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

”Bu karar, mevcut stokların erimesine bir süre yardımcı olabilir gibi düşünülse de inşaat sektöründe özellikle küçük dairelerde fiyat artışlarına ve genelde konut pazarında olumsuzgelişmelere neden olacağı yönündedir. Bu durum sektördeki canlılığa sekte vuracak gibigörünmektedir. Ayrıca KDV oranlarının artması ile kayıt dışılığın önlenmesi mücadelesinin bir yara daha alma riski vardır.”

Gökçadır, deprem riski altında dönüşüme tabi olacak alanların bu uygulamadan muaf tutulmasının kentsel dönüşüm sürecine olumlu etkisi olacağını ifade etti.


Gökçadır: Yeni KDV ile konut almak zorlaşacak ile Benzer Yazılar:

5 Ocak 2013 Saat : 1:05

Gökçadır: Yeni KDV ile konut almak zorlaşacak Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir