Gölet Projesine mahkemeden devam kararı - Kayaşehir İstanbul

Gölet Projesine mahkemeden devam kararı - Kayaşehir İstanbul

Gölet Projesine mahkemeden devam kararı

Bahçeşehir 1. Kısım Mahallesi’ndeki Gölet Bölgesi’nde mülkiyeti Başakşehir Belediyesine ait olan 13 bin 500 metrekarelik alanda

Bu haber 05 Haziran 2017 - 8:23 'de eklendi ve 244 kere okundu kez görüntülendi.

Bahçeşehir 1. Kısım Mahallesi’ndeki Gölet Bölgesi’nde mülkiyeti Başakşehir Belediyesine ait olan 13 bin 500 metrekarelik alanda Belediye Meclisi’nce alınan kararla başlatılan rekreasyon ve dere ıslahı projesi çalışmalarına CHP’li Meclis üyelerinin açtığı dava sonucunda Danıştay 8. Daire Başkanlığı tarafından konulan yürütmeyi durdurma kararı, İstanbul 6. İdare Mahkemesi tarafından durduruldu.

Söz konusu proje alanında Başakşehir Belediyesi’nin 1990 yılında yapılan Bahçeşehir İmar Planı’na göre yüzde 5’lik yanı 13.500 metrekarelik bir imar hakkı bulunuyor. Belediye Meclisi’nde alınan karar gereği bu 13.500 metrekarelik alan, derenin ıslah edilmesi ve 300 bin metrekare park rekreasyon alanının düzenlenmesi karşılığında ihaleye çıkarılmıştı.
Rekreasyon ve dere ıslahı projesinin durulması hususunda CHP’li Meclis üyelerinin açtığı dava sonrasında Danıştay 8. Daire Başkanlığı tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir.

Danıştay’ın vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararı belediyemizce uygulanarak Gölet Bölgesi’ndeki inşaatları durdurulmuştur. Ancak belediyemizce yapılan bu durdurma işlemine karşı Ahmet Hamdi Demiroğlu adlı vatandaşımız tarafından inşaatın durdurulması işlemine karşı yürütmenin durdurulması talebi ile dava açılmıştır.

Ahmet Hamdi Demiroğlu’nun açmış olduğu dava sonucunda İstanbul 7. İdare Mahkemesi, 2017/887 sayılı dosyasından 26 Mayıs 2017 tarihinde belediyenin inşaatı durdurma işlemine karşı yürütmenin durdurulmasına karar vermiştir.

Ayrıca CHP’li Meclis Üyelerinin açtığı davada İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin 29/01/2016 tarih ve E:2015/915. K:2016/165 sayılı kararının, Danıştay 8. Daire Başkanlığının 01/11/2016 gün ve E:2016/6341, K:2016/8144 sayılı kararı ile bozulması üzerine, yerel mahkemece bozma kararına uyulmayarak ilk kararında ısrar edilmesine karar verilmiştir.

Karar uyarınca yerel mahkeme Gölet Bölgesi’nde yapılacak olan rekreasyon proje hususunda belediye meclisin verdiği kararın kanuna uygun olduğu, çalışmanın uygulanmasını engelleyecek hukuki bir engel olmadığı yönünde karar vermiş bulunmaktadır.

Gerek CHP’li Meclis üyeleri gerekse üçüncü şahıs Ahmet Hamdi Demiroğlu tarafından açılan davalar sonucu verilen ısrar ve yürütmenin durdurulması kararları uyarınca Gölet Projesi’nin devamında hukuka aykırılık bulunmadığı inşaatlara devam edilebileceği hüküm altına alınmış olmaktadır.

Saygılarımızla
Kamuoyuna Duyurulur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.