Google 25. yaş gününü Doodle tasarımı ile hatırlattı (Google kurucusu kimdir, ne zaman kuruldu?) - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

7 Aralık 2023 - 13:27

Google 25. yaş gününü Doodle tasarımı ile hatırlattı (Google kurucusu kimdir, ne zaman kuruldu?)

Google, 4 Eylül 1998’de kuruldu ancak 27 Eylül 2005’te yıldönümünü kutlamaya başladı.

Son Güncelleme :

27 Eylül 2023 - 15:04

Google 25. yaş gününü Doodle tasarımı ile hatırlattı (Google kurucusu kimdir, ne zaman kuruldu?)

Google, 4 Eylül 1998’de kuruldu ancak 27 Eylül 2005’te yıldönümünü kutlamaya başladı. Google 25. yaş gününü kutluyor.

GOOGLE’IN KURUCULARI VE KURULUŞ TARİHİ

Google, 90’lı yılların sonlarında Stanford Üniversitesi’nin bilgisayar bilimleri programında tanışan doktora öğrencileri Sergey Brin ve Larry Page tarafından kuruldu. İkisi, World Wide Web’i daha erişilebilir bir yer haline getirmek gibi benzer bir vizyonu paylaştıklarını kısa sürede öğrendi.

İkili, PageRank adlı bir algoritma geliştirerek, web sitelerini önem sırasına göre sıraladılar. Bu algoritma, Google’ın arama motorunun temelini oluşturdu.

Google’ın 25. yaş gününün Doodle olması sonrası birçok kişi internette araştırma yapıyor. Popüler arama motoru aslında 7 Eylül’de kurulmamasına karşın doğum günlerini her yıl bu tarihte kutluyor. Popüler arama motorunun kuruluş tarihine ilişkin detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz. Peki, Google kurucusu kimdir?

Google ne zaman kuruldu, hangi tarihte? Google’dan 25. yaş günü Doodle’ı! Google ne zaman kuruldu, kurucusu kimdir?

Google ne zaman kuruldu, sorusunun yanıtı 25. yaş günü doodle’ı nedeniyle vatandaşlar tarafından merak edildi. Lary Page ve Sergey Brin yıllar önce kurduğu arama motorunun hikayesine haberimizden ulaşabilirsiniz. İşte konuya dair merak edilenler ve Google’ın 25. yaş günü doodle’ı…

GOOGLE’DAN 25. YAŞ GÜNÜ DOODLE’I

Google 25. doğum günü Doodle’ı, arama motorunda yer aldı.

GOOGLE NE ZAMAN KURULDU, HANGİ TARİHTE?

Google aslında 4 Eylül 1998 yılında Kaliforniya’da kurulmuştur.

Google içinde bulunduğumuz ayda 25. doğum gününü kutluyor. Lary Page ve Sergey Brin tarafından kurulan arama motoru devi 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Halka arzın gerçekleştiği dönemde, Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt, takip eden yirmi yıl boyunca, yani 2024 yılına kadar Google’da birlikte çalışmak üzere anlaştılar. Kuruluşundan bu yana misyonu “dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmektir. Gayri resmî sloganı ise, Google mühendisi Amit Patel tarafından bulunan ve Paul Buchheit tarafından desteklenen “Don’t be evil” yani ‘kötü olma’dır. 2006 yılında, hâlen şirket merkezi konumunda olan Mountain View, Kaliforniya’ya taşınmıştır.

Google’ın dünya çapında veri merkezlerinde bir milyondan fazla sunucuda çalıştığı, bir milyardan fazla arama isteğini işlediği ve kullanıcıları tarafından oluşturulan verinin gün başına yirmi dört petabayt olduğu tahmin edilmektedir.

Kuruluşundan bugüne dek gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklıklar zincirinin meydana gelmesini sağladı. Şirket, Orkut, Google Buzz ve Google+ gibi sosyal ağ araçları ile elektronik posta hizmeti Gmail servisi gibi çevrimiçi verimlilik yazılımları sunmakta, ek olarak, web tarayıcısı Google Chrome, fotoğraf görüntüleme ve düzenleme yazılımı Picasa ve anlık mesajlaşma Google Talk gibi uygulamalarla masaüstüne kadar uzanmaktadır. Bunlar dışında, Android mobil işletim sistemi gelişimine öncülük yapmıştır.

GOOGLE KURUCUSU KİMDİR?

Google’ın kurucusu Lary Page ve Sergey Brin’dir. Google 25. yaş gününü

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.