gaziemir çilingir denizli çilingir eskişehir çilingir sancaktepe çilingir sultanbeyli çilingir adana psikolog ankara psikolog antalya psikolog kayseri psikolog izmir psikolog mersin günlük kiralık ev konya günlük kiralık ev ankara günlük kiralık ev beylikdüzü günlük kiralık ev eskişehir günlük kiralık ev antalya günlük kiralık ev izmir günlük kiralık ev gaziantep günlük kiralık ev samsun günlük kiralık ev bursa günlük kiralık ev izmir temizlik şirketleri antalya temizlik şirketleri adana temizlik şirketleri mersin temizlik şirketleri ankara temizlik şirketleri adana klima servisi fethiye klima servisi bodrum klima servisi antalya klima servisi sultangazi klima servisi ankara kombi servisi esenyurt kombi servisi gaziantep kombi servisi aksaray kombi servisi esenyurt kombi servisi esenyurt masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu diyarbakır masaj salonu elazığ masaj salonu van halı yıkama eskişehir halı yıkama çorlu halı yıkama beylikdüzü halı yıkama malatya halı yıkama antalya saç ekimi izmir saç ekimi istanbul saç ekimi ankara saç ekimi çankaya elektrikçi keçiören elektrikçi çayyolu elektrikçi esenyurt elektrikçi bursa burun estetiği izmir burun estetiği ankara burun estetiği antalya burun estetiği kayseri burun estetiği

Göz Kuruluğu ve Uzun Süre Ekrana Bakmak

13 Haziran 2024 - 22:43

Göz Kuruluğu ve Uzun Süre Ekrana Bakmak

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümünden Sezer Hacıağaoğlu, göz kuruluğunun göz yüzeyinin nemlenmesini sağlayan gözyaşı film tabakasının miktarının azalması veya dayanıklılığının bozulmasıyla meydana geldiğini belirtti.

Son Güncelleme :

30 Ocak 2022 - 10:32

Göz Kuruluğu ve Uzun Süre Ekrana Bakmak

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümünden Sezer Hacıağaoğlu, Uzun süre ekrana bakmak göz kuruluğunun göz yüzeyinin nemlenmesini sağlayan gözyaşı film tabakasının miktarının azalması veya dayanıklılığının bozulmasıyla meydana geldiğini belirtti.

Medipol Mega Üniversite Hastanesinden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Sezer Hacıağaoğlu, çağın gerçeği olan cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi dijital ekranların kullanımının artmasının 7’den 70’e tüm yaş gruplarında kuru göz hastalığının görülmesine neden olduğunu ifade etti.

Göz Kuruluğu

Hacıağaoğlu, kuru göz hastalığının dünyada en az 344 milyon insanı etkilediğin bilindiğini kaydederek, şunları aktardı:

“Bu hastalık, gözlerde yanma, batma, yabancı cisim hissi, kızarıklık, sulanma, kirpik diplerinde kaşıntı, göz yorgunluğu, bulanık görme gibi yaşam kalitesini azaltan birçok şikâyete neden olmaktadır. Göz kuruluğunun başlıca sebepleri arasında dijital ekran maruziyeti, kontakt lens kullanımı, romatizma hastalıkları gibi bir takım sistemik hastalıklar, sjögren sendromu, rozasea ve seboreik dermatit gibi cilt hastalıkları, bazı sistemik ilaçların kullanılması, diğer göz hastalıkları nedeniyle sürekli kullanılan göz damlaları sayılabilir.”

Kuru göz hastalığının oluşmasında 2 ana faktörün bulunduğuna işaret eden Hacıağaoğlu, “Bunların ilki daha az sıklıkta gördüğümüz gözyaşı üreten bezlerden üretim olmaması veya üretimin azalmasıdır. İkincisi ise göz kuruluğunun yaklaşık yüzde 86’sının nedenini oluşturan yeterli miktarda üretilen gözyaşının aşırı buharlaşmasıdır.” İfadelerini kullandı.

Hacıağaoğlu, gözyaşının hızla buharlaşmasının ana nedenin, gözyaşını oluşturan üç bileşenden birisi olan yağ tabakasının azalması veya içeriğinin bozulması olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gözyaşının yağ tabakası alt ve üst göz kapaklarında 15-20 adet birbirine paralel olarak bulunan minik bezlerden üretilmektedir. Bu bezlerin uçlarının tıkanması halk arasında kirpik dibi iltihabı olarak da bilinmektedir. Hastalarda sıklıkla kirpik diplerinde kaşıntı, kızarıklık, göz ovalamaya bağlı kirpiklerin dökülmesi, çapaklanma gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır. Bu evrede şikayetler önemsenmez ve tedavi edilmez ise bir süre sonra kronik hale dönüşerek bezlerin kaybına ve kuru göz hastalığına neden olmaktadır.”

Göz Kuruluğu ve Uzun Süre Ekrana Bakmak

Göz Kuruluğu ve Uzun Süre Ekrana Bakmak

Kuru göz hastalığının tedavisi

Gözyaşı miktarını artırmak ve nemlendirme sağlamak için suni gözyaşı damlalarının tedavide ilk basamağı oluşturduğunu vurgulayan Hacıağaoğlu, inflamasyonu baskılamak için kortizon ve siklosporin içeren damlaların tedavide kullanıldığını ifade etti.

Hacıağaoğlu, kuru göz hastalığının tedavisinde gözyaşı yağ içeriğinin düzeltilmesi ve miktarının arttırılmasının en önemli basamak olduğunu kaydederek, şunları aktardı:

“Bunun için de kirpik dibi iltihabının (blefarit) çok iyi yönetilerek iyi bir göz kapağı hijyeni sağlanması olmazsa olmazdır. Bu bezlerin ucunda tıkanıklık var ise sıcak uygulama ve masaj ile tıkaçlar açılmalı, gözler için özel üretilmiş çay ağacı yağı içeren şampuanlarla kirpik dibi hijyeni sağlanmalıdır. Ancak hem hastaların evlerinde uyguladığı sıcak pansumanlar ve masajlar yetersiz kalabilmekte hem de tedaviye cevap olmaması hasta uyumunu azaltabilmektedir. Bu nedenle bezlerdeki tıkaçların açılması ve iyi bir göz kapağı hijyeninin sağlanması için hastane ortamında, hekim kontrolünde etkin yeni tedavi seçenekleri geliştirilmiştir. Bu güncel tedavi seçenekleri; LipiFlow ve Eye-Light IPL tedavileridir.”

LipiFlow’un ağrısız, acısız oldukça konforlu bir şekilde yaklaşık 12 dakika süren ve tek seans uygulanan FDA onaylı bir göz kuruluğu tedavisi olduğuna dikkati çeken Hacıağaoğlu, şunları kaydetti:

“Bu bir cerrahi girişim veya ameliyat değildir. Tedavide göz kapaklarına yerleştirilen tek kullanımlık, steril aparatlar ile göz kapağı altındaki Meibomian bezlerinin yeniden çalışması ve yağ salgılamaları amaçlanmaktadır. Hastalar tedavi sonrasında sosyal hayatlarına kısıtlama olmaksızın devam edebilmektedir. Bu tedavi ABD ve Avrupa’da çok sayıda merkezde uzun yıllardır kullanılmakta olup literatürde kuru göz hastalığında etkin olduğuna dair çok sayıda yayın bildirilmiştir. Hastalar tedavinin olumlu etkilerini yaklaşık 1 hafta sonra hissetmeye başlamakta ve en iyi etkinin 1. ayda görüldüğü bilinmektedir. Tedavi sonrası etkinlik 6 ile 12 ay arasında sürmektedir. Eye-Light IPL ve LLLT Maske tedavisi ise iki basamaktan oluşur.

İlk basamak, IPL yani yoğun atımlı ışık tedavisidir. Çok uzun yıllardır leke tedavisi, telenjiektazi gibi cilt hastalıklarında güvenle kullanılan bu teknoloji 10 yılı aşkın süredir kuru göz hastalığı, arpacık, blefarit tedavisinde tüm dünyada yaygın olarak kullanıma girmiştir. Halk arasında lazer ile göz kuruluğu tedavisi olarak da bilinmektedir. Hastalar tedavinin iki aşamasında da herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. Tedavi sonrasında günlük yaşantılarına kısıtlama olmaksızın devam edebilir. Eye-Light IPL ve LLLT Maske tedavileri genellikle 10-15 gün arayla 3 seans şeklinde uygulanmaktadır. Hastanın kuru göz hastalığının şiddetine ve tedaviye cevabına göre seanslar azaltılabilmekte veya 4-6 seansa kadar arttırılabilmektedir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.