Güneş enerjisi ceb Telefonun’da

Son Güncelleme: 16 Eylül 2014 - 9:45 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Güneş enerjisinden ele geçirilen elektrikle cep telefonu, dizüstü ve tablet bilgisayarlarının kullanılabileceği belirtildi.
Güneş enerjisi ceb Telefonun'daAvustralyalı bilim insanları, yedi senelik çalışmanın neticeninde mobil aletlerin hesap makineleri gibi güneş enerjisiyle çalışabileceğini söyledi.

Güneş enerjisi alanında çalışma yapan Melbourne Üniversitesi, İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth) Bilim ve Endüstri Araştırması Topluluğu ve Monash Üniversitesinden bilim insanları fotovoltaikler üzerine yaptıkları araştırma neticeninde, bu yolla ele geçirilen elektriğin cep telefonu, dizüstü ve tablet bilgisayarları çalıştırmak için kullanılabileceğini izah etti.

Projenin uygulayıcılarından Dr. Fiona Scholes’un Avusturalya devlet haber kanalı, ABC News’e yaptığı izahta, güneş enerjisiyle çalışan organik güneş pilleri, üç boyutlu yazıcıdan çıkarılıp taşınabilir aletler üzerine entegre edilerek aletlerin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.kayasehiristanbul.net

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Azası Prof. Dr. Raşit Turan, ANADOLU AJANSI muhabirine yaptığı izahta, “Organik güneş hücreleri, güneşten gelen ışığı oturum içerisinde birtakım işlemlerden geçirerek, elektrik enerjisine çeviriyor. Türkiye’de biz de araştırma-geliştirme dahilinde bunun üzerine yıllardır çalışıyoruz” diye konuştu.

Çalışmanın güneş enerjisinin günlük hayattaki kullanımıyla alakalı bir örnek veren Turan, yakın vakitte kıyafetlerin üzerinde, askeri üniformalarda ve çatı gibi tabanlarda de kullanılabileceğini vurguladı.

ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Azası Doç. Dr. Ali Çırpan da mevcut güneş enerjisi sistemlerinin güneş ışığını yüzde 8 verimle elektrik enerjisine çevirdiği söyledi ve bu teknolojinin oranının yüzde 15’e vardığında, Türkiye’deki mobil aletlerde da kullanılabileceğini dile getirdi.

Çırpan, güneş enerjisini tesirli kullanan Japonya, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, Almanya gibi ülkelerin bu teknolojiden en fazla verim elde eden ülkeler olduğunu dile getirerek, Türkiye’de ise tecrübi boyutta çalışmaların yürütüldüğünü, günlük hayata uygulama ile ilgili da çalışmalarının devam etiğini aktardı.


Güneş enerjisi ceb Telefonun’da ile Benzer Yazılar:

16 Eylül 2014 Saat : 9:45

Güneş enerjisi ceb Telefonun’da Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir