Hamilelikte nasıl beslenmeli?

Son Güncelleme: 22 Kasım 2015 - 2:04 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Başakşehir Belediyesi tarafından ilçe kadınları için düzenlenen ‘Hamilelik Okulu Seminerleri’ tüm hızıyla devam ediyor.

Hamilelikte nasıl beslenmeli?

Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından Güvercitepe Bilgievi’nde 4 hafta boyunca düzenlenecek “Hamilelik Okulu Seminerleri” kapsamındaki eğitimde, bu hafta “Hamilelikte Beslenme” konusu ele alındı. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Diyetisyeni Cansu Alparslan’ın konuşmacı olarak katıldığı seminerde, hamilelik boyunca ve sonrasında beslenmede nelere dikkat edilmesi gerektiği konusu üzerinde duruldu.

Hamilelik süresince su tüketiminin önemini belirten Diyetisyen Cansu Alparslan, “Su içmeyi unutmayın. Eksik su tüketimi neticesinde özellikle hamilelik döneminde en sık karşılaşılan sorun varis’tir. Bu nedenle su şişelerinizi gözünüzün önünden ayırmayın ve günde en az 2 litre su tüketin” önerisinde bulundu.

Lifli besinler tercih edilmemeli

Katılımcıların sorularının da yanıtlandığı söyleşide, Diyetisyen Cansu Alparslan, gebelikte lifli besinlerin tüketilmemesi gerektiğini belirtti. “ Günde 2 ara öğün yapılması gerekiyor. Ancak, lifli besinlerden uzak durmak şartıyla. Çünkü lifli besinler vücudumuzda sindirilemeyen besinlerdir. Sebzeler, tam buğday ekmeleri, tam buğday makarnalar, sebzeler ve bulgur gibi besinler vücut tarafından yeterince sindirilemediği için bağırsaklardan çabuk atılırlar.”

Gebelikte kalsiyum çok önemli

Gebelikte artan kalsiyum ihtiyacına dikkat çeken Cansu Alparslan sözlerini şöyle sürdürdü, “Gebelikte süt ve süt ürünleri oldukça önemli. Sonuçta vücudunuzda yeni bir kemik yapısı oluşuyor. İhtiyaç gebelikte 1,5 katına çıkıyor. Dolayısıyla günde en az 5 porsiyon süt ürünü tüketmek zorundasınız.”

Diyetisyen Cansu Alparslan, tüm bunların yanı sıra, haftada en az 2 gün balık tüketmenin de hem anne, hem de bebek için büyük önem taşıdığını belirtti. Ayrıca gebelikte demir eksikliğinin önüne geçmek için bol bol yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi gerektiğini, doktor tarafından gerekli görüldüğü taktirde alınan demir ilaçlarının da C vitamini ile birlikte alınmasının demir emilimini hızlandıracağını vurguladı.


Hamilelikte nasıl beslenmeli? ile Benzer Yazılar:

22 Kasım 2015 Saat : 2:04

Hamilelikte nasıl beslenmeli? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir