Hayatpark Camii Ramazan’a yetişiyor

Son Güncelleme: 4 Mayıs 2018 - 2:07 0 Yorum Yazar:

61 Paylaşımlar

Bahçeşehir 2. Kısım Mahallesi’nde inşa edilen ve vatandaşların “Havuzlu cami” olarak adlandırdığı Hayatpark Camii, onbir ayın sultanı Ramazan’da ibadete açılıyor.

Üç tarafı sularla çevrili cami, Selçuklu ve Osmanlı’dan esintiler yansıtan karma mimarisiyle dikkat çekiyor.

Hayatpark Camii Ramazan’a yetişiyor

İstanbul’un yeni cazibe merkezi Başakşehir, modern bir ibadethaneye daha kavuşuyor. Bahçeşehir 2. Kısım Mahallesi’nde modern konutların yükseldiği Hoşdere mevkiinde inşa edilen Hayatpark Camii’nde çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Mimari olarak bir örneği daha yok

Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esintiler yansıtan karma mimari anlayışla inşa edilen ve üç tarafı sularla çevrili caminin Ramazan ayına yetiştirilmesi için ekipler gece-gündüz demeden çalışıyor. Bir örneği daha bulunmayan cami, ilk bakışta dışarıya açılan balkonlarıyla dikkat çekiyor.

Aynı anda 2 bin 500 kişinin ibadet edebileceği caminin minarelerini ve şerefiyelerini kaplayan mermerler, maharetli ustaların el emeği, göz nuru çizgilerini yansıtıyor. Dış yapıdaki el oyması desenler, caminin içinde de devam ediyor. Mihrap ve minberdeki el oymaları, Türk el sanatlarının ihtişamını gözler önüne seriyor.

Hayatpark Camii bölgenin merkezi olacak

Camilerin minareleriyle şehirlerin imzası olduğunu vurgulayan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, “İslam tarihi boyunca şehirler, cami merkezli planlanmıştır. Hayatpark Camii de, bu bölgenin merkezini belirliyor. Vatandaşlarımızın Ramazan ayında burada ibadet edebilmesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İlçemizde önemli yatırımları hayata geçiren, okul, kreş, ve sağlık tesislerinin yanı sıra Hayatpark Camii’nin de aralarında bulunduğu 4 tane cami inşa ettiren Emlak Konut GYO A.Ş.’ye Başakşehir’e kazandırdığı eserlerden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Kurs merkezi Safranbolu mimarisiyle inşa edildi

Mimari ve ustalık bakımından tepeden tırnağa Anadolu motifleriyle bezenen Hayatpark Camii bünyesinde kurs merkezi de yapıldı. Safranbolu mimarisine sahip merkezde, dört dersliğin yanı sıra abdesthaneler ve kantin bulunuyor.

Vatandaşların huşu içerisinde ibadet edebilmesi için hiçbir masraftan kaçınılmayan Hayatpark Camii’nin yapımında engelli vatandaşlar da unutulmadı. Cami, engelliler başta olmak üzere dezavantajlı vatandaşların erişimine uygun olarak inşa edildi.

Bölge sakinleri, yaklaşık 200 bin metrekarelik Hayatpark’ın ortasında yer alan havuzlu caminin ibadete açılmasını sabırsızlıkla bekliyor.


Hayatpark Camii Ramazan’a yetişiyor ile Benzer Yazılar:

4 Mayıs 2018 Saat : 2:07

Hayatpark Camii Ramazan’a yetişiyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir