Her peygamber kendi çağının çocuğudur - Kayaşehir İstanbulKayaşehir İstanbul

Her peygamber kendi çağının çocuğudur

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Başakşehir İlçe Temsilciliği tarafından düzenlenen İlim Akademisi ‘Zamanın öncüleri’ Peygamberler tarihi eğitimi düzenlenen final programı ile sona erdi.

Buna bakmak ister misiniz.
Her peygamber kendi çağının çocuğudur
Son Güncelleme :

15 Nisan 2016 - 8:23

tanıtım ekle

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Başakşehir İlçe Temsilciliği tarafından düzenlenen İlim Akademisi ‘Zamanın öncüleri’ Peygamberler tarihi eğitimi düzenlenen final programı ile sona erdi. Başakşehir Belediyesi’nin de desteklediği programda, Doç. Dr. Hakan Olgun’un ‘Son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v)’ başlıklı söyleşi ile yer alırken, Ömer Karaoğlu’da sevilen ezgilerini seslendirdi.

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen final programına Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın eşi Hatice Uysal, Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Nurettin Ertemel, Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz, İlçe Müftüsü Remzi Pehlivan, öğrenciler ve ilçe sakinleri katıldı.

Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programda Türkiye Gençlik Vakfı Başakşehir Temsilcisi Selam Çelik’in selamlama konuşması ile devam etti. Çelik konuşmasında, “7 haftadır güzel bir program gerçekleştirdik. Biz bu eğitimi 300’e yakın başvuru aldık. Yoğun katılım olacağını açıkçası tahmin etmiyorduk. Program çok güzel sonuçlar doğurdu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

‘Her peygamber kendi çağının çocuğudur’

Programda bir söyleşi gerçekleştiren Doç. Dr. Hakan Olgun Hz. Muhammed (s.a.v)’in örnek hayatından kesitler verdi, “Peygamberimizin hayatını her daim örnek almalıyız. Rabbimize sadece peygamberleri bile bize gönderdiği için sonsuz şükür içerisinde olmalıyız. Peygamberler biz fanilerden fiziki olarak zihni olarak farklı değildir. Peygamberler Müslümanın zihninde seküler toplumlardaki kişiler gibi harikulade özelliklere sahip olan şahsiyetler değil zaman zaman ızdırap çeken, sevinen, üzülen, ağlayan gülen, baba olan, eş olan hasta olan, gemiye bin kurtul, diye evladına yalvaran şahsiyetlerdi. Peygamberler yüklendikleri vahiy ile kavimlerini aydınlatan kişiler olarak yaşamışlardır. Her peygamber kendi çağının çocuğudur. Peygamberimiz de kendi çağının çocuğudur.”

Peygamberler bir din adamı değildir, diyen Olgun, şöyle devam etti, “Peygamberler sadece dini olarak yozlaşmış toplumlara değil aynı zamanda sosyal olarak ekonomik olarak kültürel olarak siyasi olarak da yozlaşmış bir toplumları ihlas etmek üzere gönderilmişlerdir. Peygamberler içinde bulunduğu toplumu düzeltir. Peygamberler aynı zamanda aktivisttir, devrimcidir, idealisttir, liderdir, öncüdür, komutandır. Ahlaki önderdir aynı zamanda dini önderdir. İslam düşüncesinde olduğu gibi din ile ekonomi dil ile kültür dil ile sanat din ile politika birbirinden ayrışan hususlar değildir. Hz. Peygamberin şahsında tüm peygamberlerin bağlamında söylersek bize düşen iki görev vardır, birincisi Hz. Peygamber ve diğer peygamberlerin vahiylerine muhatap olan kavimlerin düştüğü hatalara düşmemek gerekir. İkincisi ise peygamberlerin misyonunu Peygamberane bir duygu ile hepimizin yerine getirmesidir.”

Karaoğlu, Başakşehirliler için söyledi

Gecede, Güvercintepe Ortaokulu öğrencileri oratoryo gösterisi sergiledi.

Programda şehit tahtında, adı için yaşamak, hasret kafesi, kuşlar, hesap sor bana, hani bir yanımız ve daha birçok unutulmaz ezgilerin mimarı Ömer Karaoğlu birbirinden güzel ezgilerini Başakşehirliler için seslendirdi.

Programın sonunda, 7 haftalık eğitim sonunda yapılan sınavda dereceye giren öğrencilere ödülleri Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Nurettin Ertemel ve ilçe protokolü tarafından ödülleri takdim edildi. Başkan Yardımcısı Ertemel, yaptığı selamlama konuşmasında şunları dile getirdi, “Hz. Peygamberin bu kadar anlatılarak noktalandığı bu programa TÜGVA vasıtası ile öncülük yapıldığı için tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal’ın katkıları ile ilçemiz bu programla süsleniyor. İnşallah daha güzel programlarla yine birlikte oluruz.”

Buna bakmak ister misiniz..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.