Hürriyet’in Amacı Ne?

Son Güncelleme: 11 Haziran 2013 - 1:28 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Temcit pilavı misali tarafları tahrik edecek açıklamalara birbiri ardına sitesinde yer veren Hürriyet, panik havasının oluşmasında da boş durmuyor.

Hürriyet'in Amacı Ne?11 Haziran tarihinden itibaren İstanbul Valisi tarafından yapılan açıklamada, Taksim meydanında AKM’ye ve çevre binalara asılan pankartların indirileceğini ve Gezi Parkı’na kesinlikle dokunulmayacağını duyurdu. Sonrasında ise müdahale başladı. Gezi parkının dışında kalan azınlık bir grup Toplumsal Olaylara Müdahale Araçlarına (TOMA) molotofkokteyli ve taş attı. Polisin temkinli müdahalesi ve sürekli uyarı anonslarına rağmen art niyetli gruplar gösterilerden vazgeçmedi. Bu görünleri yakından takip eden Hürriyet’in bir anda sitesindeki haberlerdeki değişim dikkati çekti.

En belirgin değişim sitenin üst manşetlerde oldu. Gezi Parkı olayları hayatını kaybeden ve yaralanalardan sonra darbeyi ülke ekonomisi aldı.  Site bunun farkında olarak dolar kuru için “Merkez açıkladı dolar çakıldı” başlığını attı. Sonra bu başlığı beğenmedi ve “Merkez TOMA’sı su sıktı dolar çakıldı”ya çevirdi.

Bununla sınırlı kalmadı Erdoğan’ın önceki gün yaptığı açıklamayı üstelik “Anladığınız dilden yanıt veririz” başlığıyla tahrik etti. Beyaz Saray’ın açıklaması da yeniden anasayfaya “Beyaz Saray’dan Gezi Parkı açıklaması” başlığıyla geldi. Son olarak “Topçu Kışlası projesinde ısrarcıyız” başlığıyla servis edilen haber 31 Mayıs tarihli mahkeme kararıydı.

Peki Hürriyet ne mesaj vermek istedi?

Hürriyet toplumsal gösterilerdeki fırsatçılığını bu olaylarda da gösterdi. Toplum adına haberciliği “tahrik etmek” olarak gören Hürriyet sitesi yine boş durmadı. Dolarda panik yaratıp yatırımcının satışa geçmesini teşvik edecek “Merkez TOMA’sı su sıktı dolar tepetaklak oldu” sembolik anlatımıyla hem önceki müdahalelerdeki basına yansıyan görüntülere dikkat çekti hem de yatırımcıyı paniğe sevk etti.

Erdoğan’ın birkaç gün önceki açıklamalarını bir anda hatırlayan Hürriyet, yeni haberlerini indirip doğrudan tahrike hizmet edecek Erdoğan’ın “Anladığınız dilden yanıt veririz” sözlerini üst manşetine taşıdı. Hürriyet bu müdahalede attığı başlıkla talimat verenin Erdoğan olduğunu ima etti.

Beyaz Saray’ın açıklamasını ise saat farkına rağmen ısıtıp yeniden gündeme getiren Hürriyet’in sitesi temcit pilavı misali haberleri ısıtıp ısıtıp yeniden okuyucusunun karşısına getirdi.

Molotof atanların göstericilerle ilgisinden rahatsız olan Hürriyet bu kez de Molotof atanları PKK’lı ve örgüt sempatizanı olmasına dikkat çekerek diğer grupları aklamanın derdine düştü…  Bununla da yetinmeyen Hürriyet Molotof atanların belindeki kabarıklığa “tabanca” yorumunu getirdi. Bilinçaltına ise “Molotofçular kolluk kuvveti olabilir ya da bu işin içinde polisin parmağı var” mesajı vermek istedi.

İdeolojileri ile haberciliği karıştıran Hürriyet sitesininin kamu yararı adına yaptığı yayıncılıktan en çok zararı kamu gördü.

Haber7


Hürriyet’in Amacı Ne? ile Benzer Yazılar:

11 Haziran 2013 Saat : 1:28

Hürriyet’in Amacı Ne? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir