İbn Haldun Üniversitesi’nde ilk iftar

Son Güncelleme: 4 Haziran 2017 - 12:50 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Açılışı Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Başakşehir’in ilk Üniversitesi olan İbn Haldun Üniversitesi’nde ilk iftar programı gerçekleştirildi.

İbn Haldun Üniversitesi’nde ilk iftar

İftar programında konuşan İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz, “İstikbal her zaman göklerde değildir, istikbal aynı zamanda köklerdedir. Biz Türkler gönüllerimiz ile birlikte yaşayan insanlarız. Ölüşerimizle yaşarız. Medeniyetimiz şefkat ve merhamet medeniyetidir. Bunu Ramazan’da bu sofralarda çok daha net görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Akademi dünyasının önde gelen isimlerinin katılımı ile gerçekleşen iftar programına; Başakşehir Belediye Başkanı, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Mevlüt Uysal, Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Akalın, TÜRGEV Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz, İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, Başakşehir ilçe protokolü katıldı.

Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan iftar programında konuşan TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Akalın, “Ramazan ayı birlik ve beraberlik ruhumuzu besleyen bir aydır. Sayın Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan eğitim ile ilgili bazı noktalar vurgu yapmaktadır. Cumhurbaşkanımız, ‘Ele aldığı konuları sorgulayan, yaptığı şeylerin nedenini araştıran gençler arıyoruz’, diyor. Yine konuşmasında siyasal ve sosyal anlamda iktidar olmaktan bahsediyor. 14 senelik zaman zarfında siyasal iktidar noktasında yol aldığımızı ama sosyal, kültürel anlamda daha fazla yol almamız gerektiğini vurguluyor. TÜRGEV olarak biz bu noktalara dikkate alarak vizyon ve misyonumuzu belirliyoruz” dedi.

“ÜNİVERSİTEMİZ VÜCUT BULMUŞ OLDU”

İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk:

“Üniversitemizde ilk iftarımızı gerçekleştiriyoruz, böylelikle üniversitemiz vücut bulmuş oldu. İbn Haldun bir semboldür. İbn Haldun; Avrupa merkezli olmayan bir düşünür bir bürokrat ve bilim adamıdır. Sonbaharda üniversitemize 11 lisans bölümünde öğrenci alacağız. Biz üniversitemizde yaklaşık olarak 20 civarında yüksek lisans bölümleri de açıyoruz. Üniversitemizin ülkemize Başakşehirimize tekrar hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

“İSTİKBAL KÖKLERDEDİR”

İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz;

“Rabbimin iftarlarımızı, oruçlarımızı kabul etsin. Modern psikolojide bir kaide var; aynı şeyi yapan insanlar aynı şeyleri sever aynı şeylerden nefret ederler. Dolayısıyla toplumsal bütünlüğümüzün, birliğimizin teminatı esasında bu iftar sofraları çok önemlidir. İnsanları aynı sofrada bir araya getirerek gönüllerini yakınlaştırmak adına önemlidir. Eskiden beş vakit camilerde bir araya gelen mahalleli birbirini tanır ve severdi. Birbirinin derdine deva olmaya çalışırdı. Eskiden sıkıntılarımız paylaşılarak küçülürdü. Ama günümüzde bireysel hayatlar yaşayan insanlara dönüşmüş durumdayız. Hâlbuki bizim kaynaşmaya dayanışmaya ve birliğe ihtiyacımız var. İbn Haldun Üniversitesini tarif ederken tek bir şey söylüyorum; İstikbal her zaman göklerde değildir, istikbal aynı zamanda köklerdedir. Biz Türkler gönüllerimiz ile birlikte yaşayan insanlarız. Ölüşerimiz ile yaşarız. Medeniyetimiz şefkat ve merhamet medeniyetidir. Bunu Ramazan’da bu sofralarda çok daha net görebiliyoruz” dedi.

İftar programı, Başakşehir İlçe Müftüsü Remzi Pehlivan’ın yaptığı dua ile son buldu.


İbn Haldun Üniversitesi’nde ilk iftar ile Benzer Yazılar:

4 Haziran 2017 Saat : 12:50

İbn Haldun Üniversitesi’nde ilk iftar Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir