İlk toplu konut dönüşüyor

Son Güncelleme: 19 Ekim 2017 - 1:40 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Emlak Konut GYO’ya devredilen Türkiye’nin ilk toplu konut projesi olan Ankara’daki Saraçoğlu Mahallesi’nde dönüşüm başlıyor. İlk toplu konut dönüşüyor

Murat Kurum tarafından yapılan açıklamada Kızılay’da bulunan 121 bin metrekare büyüklüğündeki arazide tüm yapıların ve ağaçların korunarak geçmişe uygun şekilde proje tasarlanacağı belirtildi.

1940’lı yıllarda Emlak Bankası tarafından kamu çalışanları için hayata geçirilen ve Cumhuriyetin ilk toplu konut projesi olarak bilinen Saraçoğlu Mahallesi, TOKİ iştirakı Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na (GYO) devredilmişti. Kızılay’daki Saraçoğlu Mahallesi’nde yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarla ilgili açıklama yapan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum: “Saraçoğlu mahallesini geçmişine uygun olarak Türk Evi temasının yansımalarını göreceğimiz şekilde yeniden projelendiriyoruz.

Süreci çok yakından titizlikle takip eden Maliye Bakanımız Naci Ağbal’ın da açıklamalarında belirttiği gibi bütün yapılar korunarak bugünden daha yeşil ve tüm Ankara halkının daha aktif bir halde kullanacağı bir mahalle olarak yapılmasını planlıyoruz. Saraçoğlu mahallesi günümüzde Ankara gibi büyük bir şehrin ortasında gürültüden ve yoğunluktan uzak olması sayesinde huzur veren bir mekan olarak nitelendirilse de, aynı zamanda bölgenin atıl kalmasına ve zamanla yenilenme ihtiyacı duymasına sebep olmuştur.

Bu bağlamda Saraçoğlu mahallesine; geçmişin izleri, mevcut yapılar ve ağaçlar korunarak ekolojik, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik çerçevesinde makro ölçekte ülkemizin başkentine yakışır, kentin tarihini yaşatan, dinamizmine ayak uyduran ve başkent halkının ihtiyaçlarına yönelik, nefes alacağı yeşil alanlarıyla 7/24 yaşayan nitelikli bir yaşam alanı kazandırmış olacağız. Proje alanındaki yapılar ve ağaçlar tescilli durumda olduğundan, Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan alınacak onaylar doğrultusunda özgün Türk mimarisi ve örnek bir şehircilik yaklaşımıyla uygun olarak yapacağız” dedi.


İlk toplu konut dönüşüyor ile Benzer Yazılar:

19 Ekim 2017 Saat : 1:40

İlk toplu konut dönüşüyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir