İmam Hatip Liselerinde Ferace Altına Forma Giymek Neden?Kayaşehir İstanbul

3 Aralık 2023 - 01:31

İmam Hatip Liselerinde Ferace Altına Forma Giymek Neden?

Her yıl yeni eğitim yılı başlaması ile beraber yeni sorunları da beraberinde getirdiğine şahit oluyoruz

Son Güncelleme :

26 Eylül 2016 - 15:17

İmam Hatip Liselerinde Ferace Altına Forma Giymek Neden?

Geçen hafta 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı başlamıştı. Her yıl yeni eğitim yılı başlaması ile beraber yeni sorunları da beraberinde getirdiğine şahit oluyoruz. Ferace Altına Forma
4 Yıl önce Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik ile okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafet serbest olmuştu. Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanmayacaktı. Ancak, velilerin en az yüzde 60’nın onayıyla, özel kurumlara ait okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde, okul yönetimlerince okul kıyafeti belirlenebilecekti.

İlk yıllarda kılık kıyafet serbest iken ilerleyen yıllarda velilerin yüzde 51 çoğunluğu ile vereceği karar uygulanmaya başlandı. Buraya kadar her şey normal bir şekilde geldi. Ancak  bu yıl velilerden tarafımıza iletilen şikayetleri sizden gelenler bölümünde kamu oyu ile paylaşmak istedik. Başakşehir ilçesinde İmam hatip liselerindeki öğrencilerin ısrarla forma alması noktasında öğrencilere dolayısı ile velilere baskı yapılıyor. Her yıl ferace ile okula giden öğrenciler bu yıl okul müdürleri tarafından ferace altına forma giyilmesi konusunda uyarılıyorlar. İmam hatip liselerine ferace ile gitmek mümkün iken, hatta okul idareleri bu durumdan memnun olduklarını ifade etmişlerken ferace altına forma giyilmesi için ısrar etmelerine veliler bir anlam verememektedir.

Dış görüntünün ferace olmasına ses çıkarmayan yönetim içten giyecekleri elbiselere karışmaları akla başka şeyler getiriyor. Bu konu hakkında veliler ile empati yapmaya ve bu duruma bir anlam vermeye çalıştık. Okulda öğrenciler feracelerini çıkarıp dolaşmaya kalktıklarında olumsuz olabilecek bazı görüntülerin ortaya çıkması mümkün olabileceğini düşündük. Ancak bu durumu önlemek için ferace altına formayı zorunlu kılmak anlamsız bir çözüm olduğuna kanaat getirdik.

Siz şu durumda nasıl ki ferace altına forma almak konusunda öğrenciye ve veliye yaptırım uygulamaya çalışıyorsanız o zaman öğrencilere feraceleri okulda çıkarmamak hususunda bir disiplin uygulayınız. Yada Ferace altına uygun bir giysi giymeleri konusunda uyarabilirsiniz. Niçin forma da ısrarcısınız?

Ferace altına forma giyme baskısı sadece formaları basan tekstil firmasına para kazandırma uğraşı gibi görülüyor. İmam Hatip okul yönetimleri böyle bir zan altına düşmeleri hiç yakışık olmayan bir durumdur. İmam hatipler böyle bir sahtekarlık zannı ile eğitim öğretim yılına başlamış olmaları velileri rahatsız ettiğini belirtmeliyiz. Bu durumun muhakkak ki istisnaları vardır.

İmam hatip liselerinin, velileri böyle düşündürecek ortamı hazırlaması -iyi niyetli dahi olsalar- doğru değildir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
dogan beyribey 27/09/2016 / 07:20 Cevapla

Hemde çok iğrenç bir durum. 28 şubatta kemalist yobazlarla uğraştık, şimdide bunlar çıktı. Haksızlıkları sadece bu olsa neyse, bir sürü saçmalıkları var. Yeemek parası, kurslar vs. Nereye el atsanız elinizde kalır.

mehmet 06/03/2017 / 08:41 Cevapla

sn arkadaşlar bu konuda ben net olarak şunu öğrenmek istiyorum lütfen konuyu bilen birisinin beni bilgilendirmesini istiyorum . kılık kıyafet serbest dediler peşinden okul çogunluğu kıyafet belirlemiş ise ona uymak zorunlu dediler benim çocuğum imam hatip e gidiyor ferace giyiyor .okul belirlediği kıyafeti almanız gerekiyo dediler aldık . feracenin altına giyse yeter dediler giydik şimdide okul içinde ferace giymeyeceksin okul kıyafeti olacak dediler burda çakıştık .birde tehdit böyle olmaz ise disipline veririz okuldan atarız ha tehdit etmişler çocuğumu ee hani kılık kıyafet serbest idi hani burası imam hatip idi ne oldu şimdi geçmişi yaşatmanın ne anlamı var bu durumda bana net bir şekilde yardımcı olursanız çok sevinirim .mail bekliyorum

    lider 06/03/2017 / 12:03 Cevapla

    Bu konunun muhatabı MEB ile İlgili okul; Biz durumu bildiğimizden sorunun düzelmesi umuduyla haber yaptık

Buna bakmak ister misiniz..
Buna bakmak ister misiniz..