İslamın İlk Şehidi Hz. Sümeyye'yi Anlamak İçin Üç Ana Madde

14 Nisan 2024 - 02:20

İslamın İlk Şehidi Hz. Sümeyye’yi Anlamak İçin Üç Ana Madde

Başakşehir Belediyesi’nin Ramazan etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Hayrünnisa Annelerimiz” temalı sohbetlerin ikincisinde “Hz. Sümeyye” anlatıldı. İslamın ilk şehidi

Son Güncelleme :

10 Kasım 2012 - 11:39

İslamın İlk Şehidi Hz. Sümeyye’yi Anlamak İçin Üç Ana Madde

Başakşehir Belediyesi’nin Ramazan etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Hayrünnisa Annelerimiz” temalı sohbetlerin ikincisinde “Hz. Sümeyye” anlatıldı. islamın ilk şehidi

Araştırmacı-yazar Ramazan Kayan tarafından yapılan sohbette, Arakan’da yaşanan Müslümanlara yönelik soykırıma da dikkat çekildi.

Başakşehir Belediyesi’nce üç yıldır düzenlenen ‘Ramazan Geceleri’nin temalı sohbetlerinin konusu bu yıl ‘Hayrünnisa Annelerimiz’ oldu. Geçtiğimiz günlerde Hz. Meryem’in anlatıldığı ilk sohbetin ardından, dün de araştırmacı-yazar Ramazan Kayan, Hz. Sümeyye’yi anlattı.

Ramazan Kayan Kimdir

İslamın ilk şehidi

“İslamın İlk Şehidi Hz. Sümeyye’nin Mesajını Güncellemeliyiz”

İslamın ilk şehidi olan Hz. Sümeyye’yle ilgili bilgiler veren Kayan, Hz. Sümeyye’den kalan kareleri, O’nun misyonunu ve mesajını güncellememiz gerektiğini, böylece hem O’na, hem de kendimize karşı görevimizi yerine getirmiş olacağımızı söyledi.

Kayan sözlerini şöyle sürdürdü, ”Hz. Sümeyye ilk iman eden yedi kişiden yedincisidir. Aile olarak iman eden ikinci aile Yasir Ailesidir. Yasir, aslen Yemenlidir. Yolu Mekke’ye düşer. Ebu Huzeyfe’nin hizmetçisi olarak Mekke’de kalır. Onun bir cariyesi olan Sümeyye ile evlenir ve oğulları Ammar ve Abdullah dünyaya gelir. O sıralar Hz. Muhammed (S.A.V)’e Peygamberlik gelir. İlk önce oğulları Ammar iman eder. Eve döner ve anne ve babasına İslam’ı tebliğ

Hz. Ömer’in Müslüman olmasıyla herkesin kimlikleri ortaya çıkınca, iman edenlere zulüm yapıldığını belirten Kayan, ” Ebu Cehil Mekkeli olmayan ve arkasında kollayacak kimsesi bulunmayan Yasir ailesine işkence etti. Bununla Müslümanlar’a gözdağı vermek istedi. Hz. Sümeyye ayaklarından ve ellerinden dört ayrı yönde direğe ya da başka bir rivayete göre develere bağlandı. Dört yandan çekilerek işkence edildi. Başına gelen Ebu Cehil ona Hz. Muhammed’i ve Allah’ı inkar etmesini söyledi. Sümeyye son kalan nefesiyle Ebu Cehil’in yüzüne tükürdü. Ve o anda şehir edildi. Peygamberimiz onları gördüğünde, ‘Ey Yasir ailesi, sabrediniz! Sizin için vaat edilen şey cennettir’ buyurdu” diye konuştu. islamın ilk şehidi

Hz. Sümeyye’yi anlamak için üç ana madde

Hz. Sümeyye’yi anlamak için üç ana maddeyi bilmek gerektiğini belirten Kayan, bunları aşkınlık, adanmışlık ve aşk olarak nitelendirdi.

Kayan; bu üç maddeyi ise şöyle açıkladı;

“Aşkınlık dünyanın görünen zevklerine takılı kalmamak, sonsuz nimetlere yoğunlaşmak görünene değil görünmeyene yoğunlaşmaktır. İkincisi adanmışlıktır. Hangi dava olursa olsun adanmışı olan davanın Allah yardımcısı olur. Allah, Hz. Sümeyye’nin adanmışlığını kabul etti. Bizler de Allah’ı neye değer buluyorsak, onun verdiği nimetlerin ne kadarını onun yoluna tahsis edeceğiz bunu düşünmeliyiz. Ramazan ayı bunun için güzel bir fırsattır. Sümeyye’yi, Sümeyye yapan maddelerin üçüncüsü ise aşktır. Dava aşkı, iman aşkı. Bugün Müslümanlar ilim irfan sahibi oldular. Başarı ve bilgi sahibi oldular. Fakat Allah yolunda bizi harekete geçirecek aşk yok.”

Arakan’da yaşanan soykırıma dikkat çekti

Hz. Sümeyye’yi anlatan konuşmasının sonunda dünya gündemine geç de olsa giren ve Myanmar(Arakan)’da Budistlerin Müslümanlar’a yaptığı işkence, zulüm ve soykırıma dikkat çeken Kayan, ”Bugün Sümeyyelerimiz ve Sümeyyeler’in çocukları Arakan’da ateşe veriliyor. Bir ay içinde onlarca köy yakıldı.

Arakan’a gittiğimde oradaki kadınların annelerin Hz. Sümeyye’nin çilesini yaşadıklarını gördüm. 21. Yüzyıl’da toplama kampındaki insanlar yerdeki otlar ve ağaçtaki yapraklarla besleniyorlar. Orada gördüğümüz görüntüler, yaşananlar dehşet verici. Bizden sonra öğrendiğimize göre mezar sayılarından başka hiçbir değişiklik olmuyor. Arakanlılar hayata Kur’an-ı Kerim ve namazla tutunuyorlar” dedi.

Ramazan Kayan sözlerini şöyle tamamladı. “Çocuklarımızın ismini Sümeyye, Ammar, Yasir koymak önemli değil. Bize Ammarca bir duruş, Sümeyye’ce bir direniş ve Yasir’ce bir diriliş lazım. Biz Allah (C.C) ve Rasulüne samimi olursak Allah (C.C) bizimledir.” islamın ilk şehidi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.