İstanbul Trafiğine Çözüm Olacak

Son Güncelleme: 23 Temmuz 2013 - 2:34 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrin altını demir ağlarla örmeye devam ediyor. Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek 17,5 kilometrelik dev metro projesinin ihalesi 18 Eylül’de yapılacak Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ın trafik sorununa çözüm olacak hat daha sonra Kabataş’a kadar uzatılacak.

İstanbul Trafiğine Çözüm Olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “her yere metro, her yerde metro” hedefiyle Avrupa yakasında büyük bir metro yatırımına daha başlıyor. “Mecidiyeköy-Mahmutbey (Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar İlçeleri) Metro Hattı, Depo – Bakım Sahası Ve Depo Bağlantı Hatları İnşaat İşleri Yapım İşi” uluslararası ihaleye çıktı. Proje çalışmaları tamamlanan hattın inşaat ihalesi Kamu İhale Kurumu’nda ve Avrupa Birliği bülteninde yayınlandı. İhaleye yurtiçi ve yurtdışından birçok büyük inşaat firmaları ilgi göstermeye başladı.

3 AYRI RAYLI SİSTEME ENTEGRE OLACAK

Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ın trafik sorununa çözüm olacak metro, Mecidiyeköy’de Hacıosman-Yenikapı Metrosu’na entegre olarak başlayacak. Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Karadeniz Mahallesi’nde mevcut Edirnekapı-Sultançiftliği Hattı’na entegre olacak olan proje, oradan Tekstilkent ve Yüzyıl Mahallesi’nden geçerek Mahmutbey de de geçen ay açılan Mahmutbey-Başakşehir Metrosu ile entegre hale gelecek.

KABATAŞ’A KADAR UZATILACAK

İş ve yerleşim bakımından yoğun alanları tarayan hattın daha sonra Mecidiyeköy’den Kabataş’a kadar uzatılması da planlanıyor. Yaklaşık 17,5 km uzunluğundaki Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, saatte tek yönde 70 bin kişi taşıyacak. Tünellerin yanı sıra viyadüklerin de yer alacağı proje, delme, aç-kapa ve viyadük tipinde toplam 15 adet istasyondan oluşacak. Metro hattı tamamlandığında Mecidiyeköy’den Mahmutbey’e 26 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılacak.

İSTASYONLAR

Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey

MAHMUTBEYDEN YOLCULUK SÜRELERİ

Mahmutbey – Mecidiyeköy                26 dakika

Mahmutbey – Sarıyer Hacıosman       45 dakika

Mahmutbey – Yenikapı                    39,5 dakika

Mahmutbey – Üsküdar Marmaray      48,5 dakika

Mahmutbey – Kadıköy Marmaray       52 dakika

Mahmutbey – Sabiha Gökçen Havalimanı Marmaray    95,5 dakika

Çağlayan – Gaziosmanpaşa            13 dakika

Mecidiyeköy – Alibeyköy                7,5 dakika

İHALE TARİHİ: 18 Eylül 2013 Çarşamba

İHALE SAATİ:   11:00

İHALE YERİ:   İBB Merter Ek Hizmet Binası İhale Salonu

habervaktim


İstanbul Trafiğine Çözüm Olacak ile Benzer Yazılar:

23 Temmuz 2013 Saat : 2:34

İstanbul Trafiğine Çözüm Olacak Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir