İstanbul’a ‘Millet Bahçesi’ Yapılacak

Son Güncelleme: 29 Mayıs 2018 - 9:44 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dünyanın en büyük şehir parklarından birine dönüşecek olan Atatürk Havalimanı’nın yanı sıra TOKİ’nin ve Orman Bakanlığının 30 yeni park çalışmalarıyla İstanbullu adeta yeşile doyacak. İstanbul'a'Millet Bahçesi’ Yapılacak

İstanbullu, evinden çıktığı zaman yeşille, parkla buluşacak.

29 EKİM’DE TAŞINACAK

29 Ekim’de taşınacak İstanbul Atatürk Havalimanı, İstanbul’un Bakırköy ve Küçükçekmece gibi kalabalık nüfus ve yoğun yapılaşmanın yaşandığı ilçelerinin ortasında 11 milyon 700 bin metrekarelik dev bir alana sahip. İki pist, yolcu terminali, kargo ve teknik servis yapılarının bulunduğu bu alanda, kesinleşmemekle beraber küçük bir alan oluşturan kısa pistin küçük uçaklar ve hava kuvvetleri için açık tutulabileceği ancak diğer tüm alanın park alanına dönüştürülebileceği öğrenildi. Millet Bahçesi adını alacak Yeşilköy Havalimanı’nın, Rusya’nın başkenti Moskova’daki 18 bin dönümlük ve Amerika’daki 17.4 bin dönümlük Griffith Park’tan sonra dünyanın en büyük üçüncü parkı olması bekleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından parka dönüştürülmesi beklenen bu parkta, Türkiye ve dünyanın endemik bitki örtüsünü yaşatan yeşil ve peyzaj düzenlemesi de yapılabileceği öğrenildi. TOKİ’ye bağlı Ataköy Baruthane’nin yanı sıra Başakşehir, Maslak, Pendik ve Bakırköy’deki 1.4 milyon metrekarelik arazide şehir parkına dönüştürülecek. İstanbul’un mevcut arazisinin yüzde 44’ünün orman arazisi olduğunu kaydeden Orman Bakanlığı yetkilileri ise son 15 yılda İstanbul’da 21.2 milyon fidan dikildiğini, yapılacak şehir ve millet parkı için de her türlü hazırlıklarının bulunduğunu söyledi.

Eski statlar ‘Millet Bahçesi’ oluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda Bursa, Eskişehir, Trabzon, Gaziantep, Konya, Samsun ve Ordu’da eski statların bulunduğu alanlar, ‘Millet Bahçesi’ olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün TRT canlı yayınında, dün de Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti Seçim Beyannamesi ve Aday Tanıtım Toplantısı’nda “Bazı illerimizde ‘Millet Bahçeleri’ kuracağız.” sözlerinin ardından gözler ülke genelindeki eski statlara çevrildi. Birçok kentte yeni statların yapılmasının ardından atıl durumda kalan eski statlara belediyeler tarafından ‘Millet Bahçeleri’ kurulacak.


İstanbul’a ‘Millet Bahçesi’ Yapılacak ile Benzer Yazılar:

29 Mayıs 2018 Saat : 9:44

İstanbul’a ‘Millet Bahçesi’ Yapılacak Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir