İstanbul’un ‘Central Park’ının adı ne olacak?

Son Güncelleme: 2 Ağustos 2013 - 10:56 0 Yorum Yazar:

  • Anasayfa
  • İstanbul’un ‘Central Park’ının adı ne olacak?
0 Paylaşımlar

Yeni Park projesi, İstanbul’un tam göbeğine ABD’deki Central Park’tan bile daha büyük olan bir şehir parkı yapılmasıydı. Her projenin isminde bir polemiğin yaşandığı günümüzde, yeni şehir parkının isminin ne olacağı tartışmaları da kendini göstermeye başladı.Kadir Topbaş, yeni park için ‘Çırpıcı’ ismini önerdi.

İstanbul'un'Central Park'ının adı ne olacak?

İstanbul’un yepyeni park projesini kamuoyuyla paylaşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yeni parkın ismi için ilginç bir yorumda bulundu. Çırpıcı ismini öngören Kadir Topbaş, uğruna TOKİ ihalesinin bile iptal edildiği bu parkın Mehmet Akif Ersoy’un anılarıyla dolu olduğunu söyledi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’a yapılması planlanan dev şehir parkı için üzerinde düşündükleri ismi açıkladı. Kadir Topbaş’ın “Central Park”a alternatifi “çırpıcı” oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Finans Cafe programında Melda Yücel Kocaalp’in sorularını yanıtladı.

Kadir Topbaş, programda İstanbul’a yapılması planlanan dev şehir parkı için düşündükleri ismi açıkladı.

Topbaş, “Şu anda şehir parkı için net bir isim üzerinde durmadık. Belki tarihi bir geçmişi olan, Mehmet Akif Ersoy’un da anılarının olduğu bu bölge Çırpıcı şekliyle geçebilir. Ama bunu daha sonra değerlendiririz. Önemli olan oradaki güzelliği ortaya çıkarmak. İstanbullularla bunu tartışırız. Öneriler gelir” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yapılacak parkla ilgili “Central Park” benzetmesine karşı çıkmıştı.

Erdoğan, “Niye Central Park? İstanbul’a Central Park yakışmaz. İstanbul’a bir şehir parkı yakışır. İlla birilerini taklit etmenize gerek yok. Birileri bizi taklit etsin, mesele budur” demişti.

KANAL İSTANBUL
Programda son dönemde tartışılan Kanal İstanbul güzergahıyla ilgili değerlendirmede bulunan Topbaş, “Kanal İstanbul, hükümete ait bir proje. O yüzden şu anda güzergahını söylemek istemiyorum. Zamanı geldiğinde gerekli açıklamalar yapılır” dedi.

‘METROBÜS HATTI METRO OLACAK’
Topbaş, trafik sorununa yönelik, özel araçlıların trafikte mümkün olduğunca az dolaşmasını istediklerini, İstanbul’da günde 2 milyon kişinin raylı sistem kullandığını söyledi ve yeni bir metro sisteminin devreye gireceğini ifade etti.

Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “E-5 üstündeki metrobüs hattı artık metroya dönüşecek” dedi.

ULAŞIMA 28 MİLYAR YATIRIM
Topbaş, İstanbul’a yapılacağı yatırımların 60 milyar lirayı geçeceğini, bu tutarın 28 milyarının ulaşıma yönelik olduğunu ifade etti.


İstanbul’un ‘Central Park’ının adı ne olacak? ile Benzer Yazılar:

2 Ağustos 2013 Saat : 10:56

İstanbul’un ‘Central Park’ının adı ne olacak? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir