İstanbul’un en değerlisi satışa çıkarıldı

Son Güncelleme: 27 Kasım 2012 - 12:13 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) mülkiyetindeki 6 arazi ve DATİ Yatırım Holding’in tüm hak ve varlıklarını içinde bulunduran Ataköy Turizm Komleksi, 1 milyar 200 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıktı. İstanbul'un en değerlisi satışa çıkarıldıMülkiyetin bir kısmı TOKİ’de, üst kullanım hakkı DATİ Holding’de bulunan yaklaşık 670 bin metrekarelik Ataköy Turizm Kompleksi’ni ile ilgilenenler, 3 Eylül’den itibaren gerekli detay bilgiye ulaşabilecek. Açık artırmaya katılmak isteyenler de 10 milyon dolar katılım teminatı ve 25 bin dolar dosya bedeli ödeyecek. Açık artırma teklif toplantısı ise 17 Ekim Çarşamba günü yapılacak.

TOKİ ve Milli Emlak ile yaptığı anlaşma sonucunda üst kullanım hakkını 2038 yılına kadar elinde bulunduran DATİ Yatırım Holding AŞ, bu satışla kendisine ait yaklaşık 10 bin metrekare arazi ile birlikte tüm kullanım haklarını da satacak. DATİ tasarrufunda bulunan kompleksin yaklaşık 138 bin metrekarelik kısmının çıplak mülkiyetine sahip TOKİ ise kendisine ait bölümü satarak elde edeceği geliri kentsel dönüşümde kullanacak.

TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Seydi Karaoğlu, 2038 yılına kadar yılda 3 milyon lira gibi bir bedelle araziyi elde tutmak yerine daha yüksek gelir elde edip daha büyük yatırım yapma hedefinde olduklarını söyledi. Karaoğlu, “Hesap yaptık. Alandaki TOKİ arazilerinin emlak vergisi zaten 3 milyonun üzerinde. Kalan 26 yıllık kira bedeli 80 milyar lira. Satıştan TOKİ’nin elde edeceği kar ise 500 milyon dolar. Ayrıca bunu peşin alıyoruz” dedi.

DATİ Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran da 200 milyon dolara devraldıkları Ataköy Şirketlerini 7 yıllık süre içinde 200 milyon dolar yatırımla yenilediklerini söyledi. Satıştan elde edilecek gelirin yüzde 60’ı DATİ, yüzde 40’ı TOKİ’ye ait olacak. Muhammen bedelin üzerine çıkılması durumunda TOKİ’nin payı yüzde 60, DATİ’nin payı yüzde 40 olacak. Arazi için yerli yabancı birçok şirketin teklif vermesinin beklendiği ve satış için şartların uygun olduğu belirtiliyor.


İstanbul’un en değerlisi satışa çıkarıldı ile Benzer Yazılar:

27 Kasım 2012 Saat : 12:13

İstanbul’un en değerlisi satışa çıkarıldı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir