İstanbul’un en yeşil ilçesi Başakşehir

Son Güncelleme: 2 Ağustos 2017 - 9:24 0 Yorum Yazar:
Etiketler:

0 Paylaşımlar

Başakşehir İlçesi 19,22 m2’lik alanla İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan miktarında ilk sıralarda yer alıyor. Doğaya saygılı yapılaşması, geniş rekreasyon alanları ve Şamlar Ormanı ile Başakşehir, İstanbul’da en fazla yeşil alana sahip.

İstanbul’un en yeşil ilçesi Başakşehir

Kayaşehir Kayapark Şehir Parkı Görselleri

Artan şehir nüfusu ve yeşil alan oranının azalmasıyla birlikte İstanbul genelinde kişi başına düşen yeşil alan miktarı 7.57 m2 iken bu oran Başakşehir ilçesine iki katına çıkıyor. Başakşehir geneli ortak yeşil alanlar, site içleri, boş ve sahipsiz araziler, spor alanları ve şamlar tabiat parkını da içine alan yeşil alanlar sayesinde Başakşehirliler nefes alacak alanlara sahip.

YASAYA GÖRE ALT SINIR 15 m2

Başakşehir İlçesinde kişi başına düşen yeşil alan miktarı alt sınırında üzerinde. Türkiye’de yeşil alan planlaması imar mevzuatına göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 14 Haziran 2014 tarihli Mekansal Planlama Yapım Yönetmeliği’yle kişi başına yeşil alan miktarını önce 10, sonra 15 metrekareye yükseltti. Başakşehir’de bu oran 19,22 m2’lik oranla üst seviyede yer alıyor. Düzenlemeyle, yeşil alanların kapsamı da belirlendi: Mahalle ölçeğinde çocuk bahçesi, park, meydan, semt spor alanları, botanik parkları, mesire yerleri ve rekreasyon kullanımları; şehir bütünü ölçeğinde hayvanat bahçesi, kent ormanı, ağaçlandırılacak alan, fuar, panayır ve festival alanı, hipodrom yeşil alan kapsamı içerisinde yer alıyor.

KAYABAŞINA 1,5 MİLYON METREKARELİK KAYAPARK
Sular Vadisi ve Bahçeşehir Gölet projesi gibi büyük yeşil alanları ile bilinen Başakşehir’e, 1,5 milyon metrekarelik devasa bir park daha inşa ediliyor. TOKİ tarafından Kayabaşı’nda 1,5 milyon metrekarelik bir alana inşa edilecek olan park alanında amfi tiyatrodan, biyolojik göletlere, konser ve sergi alanlarından festival alanlarına kadar vatandaşların birçok ihtiyacını karşılayabilecek tesisler de yer alacak.

Yaklaşık 3 km eninde olacak olan Kayapark Projesi, Kayaşehir’in merkezinden Fenertepe’ye kadar uzanacak. Dört etapta tamamlanacak olan parkın birinci etabında 73 farklı tipte bitki olacak. Toplam 224 bin 601 metrekarelik çim alanı, 4 bin 500 yapraklı ağaç, 2 bin 600 ibreli ağaç, 85 bin 500 çalı, 5 bin 900 otsu bitki ve 57 bin 250 adet yer örtücü bitki olacak. Birinci etap içerisinde ayrıca; restoranlar ve kafeler, 11 adet asma köprü, seyir terasları ve otopark da yer alacak.


İstanbul’un en yeşil ilçesi Başakşehir ile Benzer Yazılar:

2 Ağustos 2017 Saat : 9:24

İstanbul’un en yeşil ilçesi Başakşehir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

SOSYAL MEDYA TAKİP

Başakşehir KayaşehirBaşakşehir KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Başakşehir Kayaşehir